Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cred ca pita cu untura e delicatesa din Ardeal, eu de când ma știu, o stiu :). Presărată cu sare și boia de ardei, un deliciu! 

 

Unii copii o mâncau presărată cu zahăr, veneau afara cu ea la joaca :)). 

 

 Poi fetelor aici m-ati pierdut, eu nu am auzit de asa ceva, stiu ca untura o foloseste maica-mia la praji si cornulete, nu ca se mananca. Eu am crescut cu mamaliga cu branza si lapte cu coaja de pe ceaun (de aia de mamaliga).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi amintesc cu placere de pita cu untura si cu ceapa si ardei din gradina matusii mamei mele...ce-mi mai placea...am avut o copilarie ft frumoasa, verile mi le petreceam in Ardeal...umblam desculti, plecam dimineata pe ulita si veneam seara...mergeam la scaldat in Tarnava...si la cules de mere si bureti  [pk] veneam murdari si faceam baie in copaie...toaleta era in gradina...TV nu aveam, doar un radio unde ascultau ei muzica....matusa mamei mele gatea pe soba, avea fier de calcat cu carbuni...ce de amintiri...dupa 3 luni de stat acolo vorbeam ardeleneste...ioi si tulai si altele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mananc zilnic ceapa sau usturoi...cumpar ceapa rosie si o mananc cam la orice  [:D] l-am corupt si pe Marco, el nu prea manca nici una, nici alta.

 

La noi e o vreme de cacao, ploua si e frig  [zirea]  dar azi e vineri, asa ca yupiiiii  [pk]  [pk]  [pk]

 

Pt mine cea mai buna bere e cea alba/nefiltrata (Weiss/Weizenbier)...e mai dulce si de-aia imi place...iar dintre toate berile albe degustate, cea mai buna a fost Ciuc nefiltrata (Weizen)  [pk] ni s-a parut mult mai buna decat multe beri nemtesti..si al meu si gemenii au declarat-o la fel...de-abia astept sa  beau iar la vara, la Beraria H.

 

Untura cu paine si ceapa am mancat si in Germania, la o gradina de bere, langa München...a fost tare buna. 

 

Ant, ma bucur mult pt soacra ta, numai bine ii doresc.

 

Weekend fain sa aveti! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...