Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

La multi ani dragelor!

 

Ziua de astazi sa va duca numai zambete

 

[flor]

 

===

 

Avand exercitiul  comunismului cu tzatza Leana lafaindu-se pe eccranele RSR am ajuns ca 8 martie sa-mi fie indiferenta. Am mai citit si ce zicea o admiratoare PSD: Sfanta zi de 8 martie sa aduca numai bucurii in viata femeilor conducatorului suprem  Mi-am scuipat in san si am continuat cu indiferenta.

 

Lucrurile s-au schimbat brusc cand constructorul a trecut pe la mine cu un buchet imens de trandafiri albi.

 

Am fost la Mega si la iesire am primit o frezie si uarari.

 

Am trecut pe langa florareasa si am primit o zambila grasa: sa-ti dea mama sanatate imi zise.

 

Pana la urma ziua asta nu e asa de nasoala.

 

La multi ani dragelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu i-am trimis mamei un buchet de frezii....mi-a trimis poza, sunt ft frumoase...si a zis ca miros atat de bine.

 

Si le-am luat celor 2 colege ale mele, care-mi sunt dragi si care m-au ajutat cand am inceput jobul aici, cate un buchet de lalele...au fost atat de incantate, m-au pupat de numai. 

 

Mie-mi place sa daruiesc, asa am fost mereu. Si o fac fara a astepta ceva inapoi. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am citit pentru prima oara despre Savita Halappanavar. Voi ati auzit de ea?

Eu nu, pana azi dimineata.

Ma gandeam cate lucruri s-au intamplat in lume fara ca eu sa stiu. Lucruri care au schimbat legi cu pretul sacrificiilor umane.

Mai gandeam asa, cat de benefic este sa citim, sa stim cat mai multe lucruri. 

Numai asa, putem avea o idee despre cum e lumea asta, sa o vedem cu adevarat, nu numai sa o privim.

 

Vorbiti cu copiii vostri despre orice, aratati-le, explicati-le. Ca sa inteleaga si sa respecte.

 

"Irlanda

Mă numeam Savita Halappanavar. M-am născut în Bagalkot, în India, pe 29 septembrie 1981. După liceu, am urmat o facultate de medicină. Munceam din greu, dar mă şi distram. Eram o foarte bună dansatoare și, într-o seară, am dansat cu cel mai frumos bărbat din lume. El era alesul meu şi avea să-mi devină soţ. Nunta a fost una de poveste, cu sute de invitaţi. După nuntă, însă, cînd ne-am început viaţa de cuplu şi urma să mă angajez, cu toate că eram o foarte bună dentistă, mă căsătorisem, iar în India, femeile măritate nu prea sînt angajate. Pentru că se crede că o femeie măritată trebuie să aibă grijă de soţ şi de copii, nu să aibă carieră. Soţul meu ştia cît de important era pentru mine să muncesc. Şi ştia care e condiţia unei femei măritate în India. Aşa că ne-am mutat în Irlanda, în vara anului 2008. Pînă să-mi iau licenţa de dentist, pentru a profesa în noua mea ţară, eram voluntară la cîteva asociaţii pentru copii cu dizabilităţi. Îmi doream să am și eu un copil, iar în iulie 2012 am rămas însărcinată. Totul era perfect. M-am înregistrat la un doctor ginecolog, dr. Atsbury. Puțin înainte să nasc, au apărut însă complicațiile. Cu toate că doctorul mă asigura că totul e în ordine, durerea devenise insuportabilă. Era ca şi cum cineva împlîntase în mine un pumnal înroşit în foc. Am ajuns la spital. Simţeam că îmi pierd cunoştinţa. Mai ţin minte doar că doctorul, confirmînd complicaţiile severe, a spus că, din păcate, copilul se va naşte mort. Soţul meu l-a întrebat atunci de ce nu face operația, să-l scoată înainte de termen, de ce mă lasă să mă chinui? Răspunsul a fost că, din păcate, trebuie să aşteptăm. Ori nasc, ori copilul va trebui să moară în pîntecele meu. Legea din Irlanda împiedica intervenţia medicală dacă inima copilului încă bate – avortul fiind interzis. În zori am făcut septicemie şi am murit. Aveam 31 de ani cînd legea lumii civilizate m-a omorît."

 

https://dilemaveche.ro/sectiune/tema-saptamanii/articol/toti-idolii-nostri-de-la-simone-de-beauvoir-la-valerie-solanas?fbclid=IwAR2OWWX9A4oQPYp6qTRGnrLFO6QtbK2tzWyDW-0rlHrun34p9HcRL9aEPHg

 

Si aici despre cum moartea Savitei a revolutionat Irlanda:

https://www.irishtimes.com/news/social-affairs/how-the-death-of-savita-halappanavar-revolutionised-ireland-1.3510387

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doamnelor, sper ca ati petrecut frumos ieri!

 

eu am fost la birou pentru un scurt training care s-a incheiat cu flori, pizza, sampanie si prajituri [:)]  de acolo am iesit la o terasa - ma rog, e mult spus terasa, erau mese pe trotuar, ceea ce de obicei nu-mi place, dar ieri imi doream sa stau la soaaaareee!! si-am stat acolo vreo 4 ore, apoi am fugit acasa doar cat sa las laptopul si florile, si am fugit la folk [pk]

 

azi merg la o lansare de carte, apoi la un restaurant grecesc - ultima "sarbatoreala" de ziua mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine,

 

Eu tot în secuime sunt, ieri de 8 Martie am primit un braț de flori și multă ciocolată (am mai împărțit din ea).

 

Azi am ieșit la mici cumpărături în centrul orașului, e cald și frumos, se simte că vine primăvara.

 

Mianna, să îți fie de bine ”sărbătorelile”!  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, ati mancat mucenicii?

Ati baut cele 40 de pahare cu vin?

 

Ati avut baba?

 

Anul asta nu am facut mucenici, am cumparat mucenisti muntenesti (cu zeaama) de la Mega image. Foarte buni au fost! Neasteptat de buni. Si neaseptat de scumpi - dar nu mai conteaza. Daca esti prost si nu te uiti pe eticheta.

 

Nu am baut vin deloc. Doar whisky. Dar nu l-am lins de pe stanci.

Baba am uitat sa-mi pun. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...