Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Servus pinguini

 

Viv, exista masini care parcheaza singure  [pk]

 

Laura, numai bine mamei tale.

 

Velvet, succes la condus.

 

Ant, multa sanatate.

 

Marcia vrea sa dea testul pt certificat Cambridge advanced (CAE)...daca are certificatul nu mai da examenul final la engleza la scoala (se da in anul 2, in anul 3 nu mai face engleza, doar franceza)...diseara vedem cand sunt examenele si se inscrie la test...First i se pare prea usor  [ph34r] iar mai tarziu vrea sa faca si Proficiency.

Ieri a avut test la scoala, la franceza, 600 de cuvinte a avut de invatat..a facut bine...are un app unde exerseaza, un coleg de clasa a bagat acolo toate cuvintele pe care le-au avut la test....mie mi se pare aberant sa inveti 600 de cuvinte o data...pe care oricum le uiti dupa.

 

Azi lucrez de-acasa, sefii sunt plecati la o conferinta si vin maine seara..asa ca e cat de cat liniste. 

 

O zi faina sa aveti. 

 

 

Ella, sa caute pe net simularile de CAE din anii trecuti si sa vada cum i se par. Si neaparat sa exerseze inainte de examen, ca sa se obisnuiasca/ cu formatul. Am vazut ca ai scris ca deja face practica. La CAE la oral discutia este in 3: 2 candidati si evaluatorul. E important nu numai sa vorbeasca dar sa si lase pe celalalt sa vorbeasca, sa il incurajeze, sa ii ceara opinia. (asa era in 2013 cel oputin)

 

Despre cele 600 de cuvinte, poate le retine ma usor in context, daca scrie niste propozitii cu ele?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 Eu am o dilema: am vazut in oferta la Kaufland smothie maker, as vrea sa imi iau. Problema ca deja am aparat de facut suc, care nu prea il mai folosesc, la baieti incerc sa le dau fructele asa cum sunt pt aport. Teoretic stiu ca sunt diferite, le are cineva pe ambele? Poate saa imi dea un feedback?

 

Eu am un aparat care taie/ marunteste tot. Cred ca e ceea ce numesti tu smoothie maker. Il folosesc si la smoothies (mai rar) si sa fac de ex piure de spanac dupa ce inabus frunzele, supa crema de ciuperci sau alte legume, tocat rosiile ptr bruschete etc. Zdrobeste si gheata - desi eu nu am incercat. Nu e bun sa taie ceapa ptr o mancare de ex, ca taie unele bucati mici-maruntele si altele raman mari. Dar ptr facut pasta din/ maruntit ceva solid e perfect.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, succes lui Patrick maine la mate! Un mall inainte este binevenit  [:)]

 

Daniela, unde esti in secuime, in ce oras? Cand eram copil, mergeam frecvent in zona cu bunicii, la bai. Invatasem toate cuvinetele scrise blingv pe strada, la magazine, cuvinte pe care le recunosteam in Ungaria, daca era cazul. Bine, le stiam asa, ca o fotografie, nu stiu sa le vorbesc, sa le pronunt. Acum nu mai e ceva critic, sunt scrise si in engleza, alaturi de limba tarii, cam peste tot...

Si mai cumparam kurtos colaci, pe vremea aceea nu se gaseau si in Bucuresti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu ii stiam numele dar stiu cate ceva despre legile profund religioase ale Irlandei. Cred ca anul trecut in vara va ziceam de referendumul lor ca sa schimbe exact aceasta prevedere care garanta in constitutie dreptul la viata al fatului nenascut. Din fericire s-a votat schimbarea (nu stiu insa daca au si implementat). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beau whisky pe stanci si ma uit la sotia intermediara.  [alcool]  [batcap]

 

https://www.newmoney.ro/radu-paraschivescu-despre-traduceri-de-tot-rasul-whisky-pe-stanci-si-sotia-intermediara/

 

 

Cu vizichi m-am prins, dar cu sotia intermediara nici cu gandul nu gandeam!

 

serial killer“ tradus prin „ucigaş de cereale“ în loc de „ucigaş în serie“ etc. Mă uit aproape nostalgic la o probă de traducere literară din 1995, unde „Tate Gallery“ fusese tradus (!) − epo­cal şi la limita verosimilului − prin „galeriile lui tata“

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] 

 

 

ţara lui Pseudo Vodă  - Asta ar fi amuzant daca nu ar fi (partial) real.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Anja, felicitari ptr vorbit in fata colegilor aia multi, te admir pentru dezinvoltura.

 

Silvi, ai luat martisorul-telefon? Ati gasit bujori acu in padure? Nu-s flori de vara?

 

Ella, sa stapaniti cu placere masina noua a lui Marco. Deja schimbi hainele in dulapuri? Eu nu am curajul asta inca, mai astept pana pe la inceput de aprilie. Cum a fost la gradinarit?

 

Monica, felicitarti Andreei pentru reusitele la sport!

 

Viv, sper ca esti OK cu ochiul acum.

 

Daniela, bafta cu programul plin. Faine pozele din fabrica de bere.

 

Moon, ne arati ce martisoare temporale ti-ai comandat?

 

Velvet, bafta cu condusul. 100 cu 100 cu 100 se aduna :) Si cum zice Antmil, e o deprindere, cu cat sofezi mai mult cu atat mai buna vei fi

 

Anrtmil, sanatate multa si vacanta placuta. Sper sa te simti bine si sa nu iti strice crocobaurul planurile.

 

Mianna, ce peripetii cu terasa si telefonul!

 

Marion, bafta cu copilul blanos.

 

Rox, sper sa scapi rapid de viroza. Bafta blanosului maine!

 

Bafta Silviei si gemenilor Anjei la teste!

 

Pita cu untura si cu ceapa [pofticios] Si jumari cu ceapa sau usturoi... Mai, mai, si eu mananc la pranz o salata ca mi-am uitat pachetul acasa. Ce imi faceti voi!

 

Noi ne-am distrat frumos la Predeal. Am stat la o pensiune chiar la baza partiei si o recomand ptr curatenie, comfort (becurile cam chioare in camera daca e sa carcotesc), amplasare, amabilitatea personalului. Pasul Clabucetului ii zice. Sunati direct la pensiune si s-ar putea sa iesiti mai ieftin decat daca faceti rezervarea pe situri de profil. Micul dejun nu e sa te dea pe spate, dar mancarea la pranz a fost foarte gustoasa si bine gatita. Insa nu e ptr vegetarieni, sincer, nu ar avea ce manca decat garnitura. Oamenii fac mancare romaneasca intens-calorica ptr ca au si scoala de ski/ snowboard si sunt cam toata ziua pe afara. 

 

Langa pensiune e si un patinoar dar era inchis car am fost noi acolo si sincer nu am avut timp de el. La pensiune se poate inchiria si echipament de ski/ sanie/ snowboard.

 

Cu skiatul meu a fost ok. Am urcat cu teleskiul pe partia medie si am coborat cu 2 skiuri si 3 bete (al 3-lea va las sa ghiciti unde era infipt). Deja vineri se aglomerase bine de tot, se statea cam 10 min la coada, fata de joi si miercuri cand erau doar 4-5 persoane in fata. Am cazut o data la coborare si o data cand puneam skiurile in picioare. Ma declar satisfacuta :)

 

B si fetele s-au dat cu saniile si le-a placut. J a urcat pe skiuri si a facut 2 coborari cu mine (se tinea de un bat de-al meu) apoi a zis pas. E un inceput. Am vrea sa mergem tot acolo si la anu'.

 

Nu am facut mucenici, nu am ales baba (am uitat complet) ins chimb ne-a facut socrella mucenici inainte sa ne intoarcem si ne-am umflat cu ei.

 

Cam astea sunt stirile de pe frontul de vest.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si de la mine! Sunt ocupata, ocupata, ocupata! Noroc ca m-a citat Ioana si am intrat pe aici.  Ati scris mult, nu apuc sa va raspund...

Copiii intra la teste de maine, suedeza, apoi mate, la noi fizica, historie sau stiinte socialem engleza si germana.

Success, Silvia! Pumnii stransi, Patrik!

Sambata am facut mucenici cu zeama, am vrut sa ii fac cu aparatul confiscat de la mama, dar nu mi-a mers....am trecut la facut opturi, apoi am eficientizat si am facut un fel de taietei la cutit.. A fost bataie pe ei...Trebuie sa mai fac o tura...

Miercuri, iar am o prezentare, din fericire voi fi doar pe post de raspunzator la intrebari :))), deci e usor...

Va pup, si va doresc sa doresc o saptamana inflorita si insorita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...