Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Profil genetic al riscului de trombofilie...va rog sa ma ajutati


Recommended Posts

Buna doamnelor, fetelor,

 

Nu stiu daca am scris bine, vin si eu cu o sarcina pierduta la 9 saptamani pe care acum o verific cu ginecologul pe diverse analize. Astfel am ajuns sa fac acest pachet de trombofilii ereditare insa pana ajung la doctor mai dureaza mult.

 

Ma poate ajuta cineva cu o interpretare? Sunt destul de dezarmata :(

 

Factor V G1691A (Leiden) mutatie absenta

Factor V H1299R (R2) mutatie absenta

Factor II G20210A mutatie absenta

MTHFR C677T mutatie absenta

MTHFR A1298C mutant heterozigot

Factor XIII V34L mutatie absenta

PAI-1 4G/4G homozigot

EPCR prezente alelele A2/A2

 

Va multumesc mult pt ajutor, inseamna mult pt mine in aceste momente

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 4 weeks later...

Buna. Si eu am risc genetic de trombofilie cu 2 mutatii, dar la mine PAI e heterozigot si mi-a zis ginecoloaga ca nu necesita heparina, e suficient aspenter 100. Pe langa. PAI-hetero, am si MTHFR c766T- homozigot, care in principiu este corelat cu incapacitatea de absorbtie a acidului folic. Am o sarcina cu ou clar in urma cu 3 ani si sunt insarcinata acuma in 7 saptamani. Am cerut parerea unui al doilea hematolog(primul fiind foarte categoric ca trebuie clexane) si acest al doilea m-a trimis la un consult genetic. Mai este cineva in situatia mea, cu aceste mutatii si a dus sarcina fara clexane? Va multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna. Si eu am risc genetic de trombofilie cu 2 mutatii, dar la mine PAI e heterozigot si mi-a zis ginecoloaga ca nu necesita heparina, e suficient aspenter 100. Pe langa. PAI-hetero, am si MTHFR c766T- homozigot, care in principiu este corelat cu incapacitatea de absorbtie a acidului folic. Am o sarcina cu ou clar in urma cu 3 ani si sunt insarcinata acuma in 7 saptamani. Am cerut parerea unui al doilea hematolog(primul fiind foarte categoric ca trebuie clexane) si acest al doilea m-a trimis la un consult genetic. Mai este cineva in situatia mea, cu aceste mutatii si a dus sarcina fara clexane? Va multumesc!

 

Din cate stiu eu aspenter este doar de 75...avand in vedere ca ai si pai-ul eu zic sa nu te risti doar cu aspenter

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...