Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Distanta dintre mine si mine


viviana

Recommended Posts

De vineri in cinematografele din Romania va rula filmul documentar "Distanta dintre mine si mine" ce o are in centru pe scriitoarea si poeta Nina Cassian.

 

Ma duc maine  sa il vad, sunt convinsa ca va fi ceva deosebit.

 

"Nu-i de nasul tău Nina! Dar totuși du-te la film. Vezi, ai mușchi să-nțelegi comunismul trăit de ea? Dar creier să pricepi cum poți fi atât de creativ ca ea în vreme de cenzură? Du-te la film s-o vezi pe Nina Cassian, cum te străpunge cu inteligența. Să fii uimit cum se acuză, se joacă, cum explică, să numeri câte țigări fumează. Du-te să vezi cu adevărat ce înseamnă să fii fabulos, să fii Uroborus, chiar de ești cea mai urătă femeie din lume. 

 

https://www.hotnews.ro/stiri-perspektiva-23013787-fabuloasa-nina-cassian-cea-mai-urata-femeie-din-lume-vineri-filmul-distanta-dintre-mine-mine-idee-ada-solomon-film-mona-nicoara-dana-bunescu.htm?fbclid=IwAR3Z6mteJK2C3cVft4iRX-7ODFOPTAioUJceczVItFZrzqqCWCPxLXVTvfY

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc, Viviana si Daniela. Am aspirat "dictionarul". Scris f simpatic. 

 

Nu cred ca ajung sa vad documentarul in cinema, dar precis ma voi uita acasa. Si vreau neaparat sa i-l duc maica-mii sa-l vada.

 

Controversat si exotic personaj, dna Nina. Eu imi amintesc discutii despre ea de cand eram copil in epoca de aur, mama mea este profa de romana si aveau o gasca mare de profesori colegi si discutau de tot felul si imi amintesc exact valva iscata de ramasul ei in State. Multa pasiune se punea in discutii: unii erau pro, altii contra, dar nimeni nu ridica indiferent din umeri, ceea ce arata ca ea chiar era un personaj! Nu stiam ca a murit, am ratat momentul respectiv, cred ca tocmai plecasem din tara si de asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...