Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

Rox, merci de intrebare, da,  m-am linistit... Am avut cateva saptamani ff stresante. Cum i-a mers lui Patrik la simulare? Copiii au maine testele la fizica...

 

 

 ma bucur ca e mai bine! a fost nasol de tot, dar de aia is bune simularile. sa ii trezeasca, sa ii mobilizeze. dupa parere mea nu e totul pierdut, e timp de ridicat, de scuturat, de rezolvat. sper :)

 

mihaela, cand partea financiara nu e ok..... partea sentimentala trebuie sa se reseteze. parerea mea. mai ales ca vorba anjei, poate sa va mutati chiar aproape. 

 

succes Silviei si bajetzilor azi si maine! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu pot spune ca nu e Ok partea financiară, dar când știi ca se poate mai bine...

 

Insa, raționamentul meu spune ca nu banii aduc fericirea :)). Sigur nu pe a mea :)). Dar cum nu suntem făcuți la fel, cineva trebuie sa cedeze. Oricum, in 3 ani vedem ce și cum. Nici al meu nu vrea sa plecam mâine, și știe ca sunt greu de extras. De asta deja a început sa ma “ambitioneze”. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu e speriat și de altceva. Când a venit aici, a fost adus Pt ca era un singur gastroenterolog. Ani de zile au fost doi. Acum din toamna vor fi...5! Doi încă sunt rezidenți, dar termina in curând. Vor sa rămână. Din toamna vine un șef nou pe clinica lor, care aduce Bonus soția, gastroenterolog, deși nu mai e nevoie. El simte/crede ca va trebui tot mai mult sa se împartă pe secții, ori aici nu este secție specializată de gastro, e medicina interna. Și nu vrea. 

 

Sunt spitale mai mari puțin in suedia ce cauta gastroenterolog/i Pt policlinica, endoscopii și secție de gastro-Hepatologie. Și ii sclipesc ochii :). 

 

Sincer sa spun, am găsit și eu câteva posturi care ma atrag, chestia e sa găsim in același oraș :). 

 

Eu am găsit in Lund! :)) El in Helsingborg :)) 

 

Asta acum, dar mereu sunt posturi libere peste tot in țara. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

Antmil, sa-ti fie de bine vacanta! 

 

Mianna, esti ok? 

 

Viv, am vazut poza cu fino-nepotica. E o scumpa! Nu stiu cum ai rezistat sa nu adormi langa ea :) Cand Julia mai doarme de pranz adorm si eu cu ea, are efect soporific.

 

Bafta copiilor la teste!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Poate o solutie ar fi sa va mutati acum si la pensie va intoarceti pe Gotland. Ma gandesc si eu...

 

Planurile Pt pensie sunt jumate de an intr-o țara calda :). Da, e posibil ca jumătatea cealaltă sa fie pe Gotland, cine știe? Poate cumpărăm o căsuța aici, de vacanța. Așa, cu gândul ca ma reîntorc, nu mai pare așa trist :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va las un link carte o poza atat de uimitoare ca am crezut ca este trucata. Nu partea cu Calea lactee, ca aia se obtine cu o expunere lunga. ci partea in care e si planul apropiat al ;pesterii; foarte clar.

 

https://www.rmg.co.uk/whats-on/astronomy-photographer-year/galleries/2017/people-space

 

Si cele de pe locul 2 si 3 sunt faine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De pe acelasi site al muzeului, foto cu luna. Prima e compozitie de 5000 de cadre alb-negru si 50 de cadre color si culorile au fost saturate.

 

 

https://www.rmg.co.uk/whats-on/astronomy-photographer-year/galleries/2017/our-moon

 

Mai mult imi place a treia poza, cea cu luna si telescoapele si mai ales comentariul fotografului: This is a single exposure. There was no compositing. It was shot 30 miles from the mountain with a 1600 mm equivalent focal length. I don’t Photoshop in moons, they are 100% natural, organic, and gluten-free! 

 

Imaginea asta este obtinuta dintr-o singura poza, nu compozitie (de mai multe poze suprapuse). E o poza facuta de la 30 de mile de munte cu un obiectiv de 1600mm. Eu nu folosesc photoshop ca sa adaug Luni in poze, ci Lunile sunt 100% naturale, organice si nu contin gluten. :))) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, frumoase si inedite poze.

Miha, pai Lund+Hels este perfect... nu e mare lucru de condus la Hels din Lund...Insa mai aveti 3 ani de gandit :))) Pt mine omul sfinteste locul si poti face "acasa" acolo unde esti...Pt mine importante sunt opportunities pt job, mediul social, scolile, apropierea de continent, aeroporturi. Lund este orasul perfect pt toate astea... si mai are si natura, marea la 8 km

Rox, spor la invatat lui Patrik!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Superbe pozele, Ioana...le-am trimis mai departe sotului sa le savureze si el!!!

 

Mihaela, nu stiu ce parere as avea cu mutatul. Si sotului meu ii vin idei mereu sa ne mutam iar eu sint cam intepenita aici. Greu de hotarat. Mi-e greu mie cu commute (am distante mari de mers zilnic) dar in timul liber, in weekend, pentru mine este aur curat sa pot merge la plaja...oceanul ma "hraneste" cumva. Imi place sa stau pe terasa mea fara sa ma irite nimeni in jur. Imi place ca nu trebuie sa ma bat pentru un loc de parcare. Cred ca fiecare locsor are avantaje si dezavantaje. As vrea la pensie un apartment micut dar daca avem caini, nu putem sa ii condamnam la viata de apartament...asa ca pana atunci (cind nu voi mai avea caini) mi-am "cumparat" timp sa stau aici :) :) 

 

Despre vacanta, mai pe indelete: In Paris (unde am picat sambata) si in Marsilia) am dat ochi cu "vestele galbene". Ne-am amestecat in multime in ciuda prezentei masive de politie imbracati in "riot gear". 

 

Venetia m-a fermecat...ni s-a spus ca ce bine ca sintem in off-season si nu sint turisti multi. Nu imi pot imagina cum este in sezon ca erau cozi peste tot iar biletele le-am luat din timp si nu era nimic disponibil in ziua respectiva - totul era "sold out". O zi ne-a plouat dar nu ne-a oprit deloc...am luat vaporetto catre Murano si Burano. A fost o incantare - am intalnit cea mai in varsta lucratoare in sticla de pe insula (86 de ani dar nu arata o zi peste 60) cu o energie extraordinara. Gelato la tot pasul...ne-am oprit de 3 ori pe zi. Normal, am dat banii pe gondola (am avut un gondolier super vorbaret - daca ne-a vandut gogosi sau nu, nu avem cum stii dar ne-a zis ca este a 6a generatie de gondolieri dar se termina cu el pentru ca are copil doar o fata si nu are cum lasa mostenire gondola unei fete). 

 

Cind am ajuns in Florenta, parca am aterizat in alta lume. Am avut un Airbnb care avea vedere direct la Domul lui Brunelleschi. Ne-am urcat cele 436 trepte pana in varf iar privelistea mi-a luat respiratia. La propriu si la figurat...inca eram varza de bolnava. Turnul lui Giotto l-am lasat la "tineret" aka sotul si copilul...eu am asteptat jos, intr-un restaurant cu un Aperol spritz.Uffizi mi-a intrecut orice asteptare...aici chiar am vazut totusi o diferenta ca nu era sezon...galeria era "aerisita" si nu ne-am inghesuit. 

 

Nisa/Monaco le-am comprimat intr-o singura zi...copilul a fost mega incantat ca poate sa intre in cazinou. A cheltuit 20 de euro si a declarat ca nu pricepe cum oamenii pot sta acolo si pierde bani....m-am bucurat (si eu sint la fel...urasc sa dau banii la cazinou). Eu am vrut neaparat sa merg la Fragonard pentru parfum (si da, este o mare diferenta intre parfumurile cumparate in Franta si ce pot cumpara eu in State). Cind am picat in fata parfumeriei, am realizat ca sintem intr-o piata (de flori, de fructe, de legume, de mancaruri, de branze, de charcuterie) si mi-am pierdut mintea nitelus. M-au luat cu asalt capsunile, zmeurele, rosiile, portocalele, toate locale...am mancat ca niste salbatici direct, nespalate. Niste chestiuni cu aluat mititel dedesubt si incarcare cu ceapa caramelizata si o ansoa obraznica deasupra, salata de caracatita, o tarta cu branza si spanac...vai, imi ploua in gura iar!!!!

 

In Cannes am picat chiar de ziua mea si am luat un pranz rafinat pe plaja. A fost prima oara cind am iesit la Mediterana...si mi-am suflecat pantalonii, mi-am scos ciorapii si pantofii si am intrat cu gleznele in apa...era lume la plaja, in costume (mai mari sau mai mici, foarte mici [:)]  [:)]  [:)] )...doar eu, tarancuta imbracata toata si cu picioarele in apa :) :) :) 

 

In St. Tropez, am inhalat o tarta tropeziana (blew my mind)...nu ne-am oprit pentru cina...am mers direct pina in Marsilia unde am stat chiar in Panier. Sa plang pe langa piata de peste...imi ploua in gura la posibilitati - calculam retete in cap si salivam!!! Dar am dat iama in niste sardine, stridii si hamsii. Luaram si vaporul sa vedem calanaques (am trecut pe langa Chateau d'If...yay pentru amintiri literare din copilarie). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...