Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

 

Laura, sanatate mamei, ma bucur ca face pasi mici spre bine. Multa putere tatalui... Cateodata barbatii sunt asa de neajutorati!

 

 

Multumesc pentru urari! 

 

Tata ... tata nu e neajutorat, e supererou!  As putea scrie pagini intregi despre el. El are grija de mama 100% , face mancare, spala vase , rufe, face curat cat poate si se pricepe (asta a fost mereu domeniul mamei, el avand un astm bronsic alergic care nu se impaca deloc cu praful) , are grija de curte, de gradina, de caine, pisica si cele 10-12 gaini pe care le mai au acum. Eu nu am vazut om mai implicat, rabdator si iubitor ca el in relatia cu mama, acum, cand are mai multa nevoie. Acum e un pic mai bine, dar in primele saptamani mama trebuia ridicata, intoarsa, schimbata, spalata, ajutata sa ajunga pe wc sau schimbata de scutece.  Tata le facea pe toate singur, plus  de mai  multe ori pe zi exercitiile de recuperare recomandate de kinetoterapeut. Mama a fost o persoana foarte activa, ea avea grija de toti, sa fie neputincioasa acum e frustrant pentru ea si nu e mereu draguta, are si momentele ei cand trebuie sa ai rabdare si sa o ajuti sa depaseasca starile astea. Are nopti cand nu poate sa doarma, atunci tata o inveleste /dezveleste, o maseaza, o ajuta sa se intoarca pe-o parte, adica nu doarme nici el. Toate astea il obosesc f mult psihic, plus frica sa nu o piarda care il macina evident. 

 

Pe langa gatit si grija de mama, a acoperit 3 solarii, a pus in pamant ceapa, usturoi, seminte de ridiche, salata, sa fie pt toti din gradina lui.  A pregatit rasaduri  (in februarie , cand le punea de obicei, nu a avut timp , dar imi spunea ca ii pare tare rau de semintele lui de rosii gustoase si nu stie cum sa faca sa avem rosii cum trebuie, nu plastice din magazin). Gradinaritul e pasiunea lui, chiar daca il oboseste fizic, e momentul lui de respiro, isi "clateste" creierii. Cand am fost la ei saptamana trecuta facea planuri sa cumpere pui de carne de la o ferma, sa ii creasca pana in toamna. Am protestat ca nu va avea timp si asa e super ocupat. A zis ca are boabe si e pacat de ele, plus ca mamei ii trebuie mancare buna, curata, din curtea lor si sa aiba pui de taiat la vara. 

 

Tata a fost profesor de istorie si imi povestea ca are in plan sa scrie o carte despre monografia comunei, cu accent pe istoria scolilor. Are multe documente stranse de-a lungul anilor, are monede si bucati de vase din perioade f f vechi descoperite de el pe dealurile din zona. I-am promis ca il ajut cu tehnoredactarea, pt ca el foloseste calculatorul sa citeasca stiri, sa isi caute retete si tot felul de informatii , dar nu prea e obisnuit sa tasteze. 

El a fost multi ani director de scoala, a facut printre primele proiecte din judet in anii '90 cu care a obtinut finantare pt renovare si constructie de scoli noi. 

 

Scuzati ca m-am intins, dar da, e eroul si modelul meu in viata. Naturaletea cu care a avut mereu grija de noi si de mama , cum face sacrificii f mari, dar le face firesc, ca si cand asa e perfect normal m-a invatat foarte mult si de multe ori ma surprind facand gesturi similare cu copii mei, pt ca asa am vazut la el, la ai mei amandoi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In alta ordine de idei, noi suntem ok. Copiii cu scoala si temele interminabile, barbatul cu proiectele lui de constructii (pune borduri si pavele intr-o parte de curte langa casa unde nu apucasem sa facem nimic si arata cam nasol), eu cu agitarea pe langa. Maine am bilete si ma duc cu Bianca la meciurile de Cupa Davis ce se tin la Piatra si tura asta. Noi doua suntem pasionatele de tenis (de privit, ca nu stim decat ceva badminton sa practicam)  , abia asteptam sa ne intoarcem cu autografe noi de la toti jucatorii romani [:)]

 

Bianca va merge vineri peste o saptamana cu echipa la un concurs de dans. Rares a inceput sa mearga la sala odata pe saptamana. Vrea muschi [:D], dar cand l-am trimis la carat nisip si pavele sa il ajute pe taica'su s-a tras pe fund ca are de invatat, numai sa nu puna mana. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Nu am patit nimic, suntem bine doar ca am avut foarte multa treaba si la munca si acasa.

v-am citit acum de dimineata ca sa ma pun la curent cu noutatile.

 

Crina are teme multe si ma innebuneste toata ziua cu mesaje unde nu se descurca. culmea e ca la engleza Cambridge se descurca bine iar la engleza de la scoana a luat ieri un S. la scoala e doar cu teste scrise, dincolo e cu ascultat/inteles/ vorbit...

la antrenamente e ok. a fost sambata la un cros unde nu aveau sectiune de copii...a alergat cu toata lumea adulti, veterani si a venit dupa 30 din peste 300. 

 

iuli a stat acasa saptamana asta ptr ca a facut o conjunctivita. am aflat dupa ca au mai avut si alti copii la gradi dar nu s-au obosit sa anunte. azi e la un loc de joaca. a stat saptamana asta cu soacra dar s-au inteles mai bine. ieri si azi cu mama.

 

eu sunt in sfarsit pe drumul cel bun. au trecut 10 zile fara migrena si deja nu imi venea sa cred. au venit rusii si am asteptat sa vina macar durerea de cap dar nu a venit...se pare totusi ca tratamentul da roade. sper sa nu ma bucur prea devreme.

 

de vreme eu nu ma plang. lacramioarele care infloreau pe la 1 mai sunt deja inflorite...deci e mai cald decat de obicei. pacat ca nu a plouat deloc e atat de uscat si asa de mult praf pana si in padure.

 

saptamana viitoare cred ca o sa ajungem in judetul vecin la cumparaturi si sa vedem si marea. 

 

Viv, la multi ani micutei! petrecere frumoasa!

 

Laura, ma bucur ca mama ta e pe drumul bun. chiar daca sunt pasi micuti, daca sunt spre bine nu pot decat sa ma bucur. multa putere tatalui tau!

 

Ant, am vazut poze frumoase de la nunta! sanatate! [flo2]

 

Miha, Anja, bafta copiilor la teste!

 

Miana, lasa laptopul si mailurile ca oricum nu pleaca nicaieri. si asa muncesti cam nonstop...macar cat pleci la mama ta ia pauza!

 

Roli, sper ca ai iesit din starea gri.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...