Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

buna seara.

 

Am avut zilele astea niste zile nebune. Sambata dimineata am aflat ca vine CCS si am inceput sa alerg ca nebuna dupa cumparaturi si facut cate ceva, in frigider nu aveam decat o ceapa, mustar, oua, albitura si un morcvo intepenit. 

Am zis ca c pica bine si va fi o surpriza pentru fetite venirea lui - are mereu ceva prin buzunare pentru ele si il da la schimb pentru un pupic.

 

Petrecerea incepea la 4, avionul a avut intarziere mai mult de o ora, am trimis-o pe fii-mea inainte, pana a ajuns el s-a facut de 6, am plecat repede prin cartier sa se tunda noroc ca am gasit un barber shop nou deschis. 

Am stat cu el acolo. M-am cam plictisit. Sa vedeti firzeriile astea numai pentru barbati ce au antiplictiseala: revste cu masini, reviste cu ceasuri barbatesti, cu tunsori barbatesti, pliante despre virilitate, alte reviste speciallizate pe diverse ceaiuri din diverse plante ce cresc apetitul. Le-am spus ca le lipsesc niscaiva reviste playboy.

 

Pe la  7 seara am ajuns si noi la petrecere. bucurie mare. M-au calarit fetitele de m-au innebunit. Sor-mea a zis ca e incredibil cata rabdare pot sa am.

 

Azi am fost tot pe drumuri de dimineata. Maine o iau de la capat. Dar nu sunt singura.

 

Acu ma relaxez la Netflix,

Mihaelaaaaaa, a inceput un serial suedez facut dupa cartea lui Malin Persson Giolito, Nisipurri miscatoare. Mai tii minte ca am discutat despre carte in 2017 si mi-ai povestit despre tatal ei care a fost un mare si cunoscut criminolog?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

neata! Am avut o vreme superba in weekend! Am stat numai pe afara, am intins rufele, am asezat florile, mi-am baut cafeaua pe terasa!

Azi intervievez din zori pana in seara, numai ca, candidatul de la 8.30 nu a venit...Asa ca beau o cafea si il astept pe urmatorul...(Avem runde maraton de interviuri, sunt la un hotel...)

Pe de alta parte, simt ca ma pocneste o gripa sau raceala.... adica imi e rau...

Si pe de alta parte, mi-am pus in cap sa imi iau KitchenAid, adica asta: https://www.tretti.se/hushall/koksapparat/koksassistent/product/kitchenaid-kitchenaid-artisan-175elt/

Numai ca imi cam tremura degetele sa il comand... scump, tare scump...

Viv, distractie frumoasa la "lucrarile de casa", alaturi de sot, (ai scapat temporar de cicaleala:))))

Ioana, e mai bine Patri?

Miha, cand expui la spital? Super cool!

Fleur, lunga iarna aveti..!

Am inteles cu expozitia de tablouri! Oriunde ar fi, este minunata ideea!

O saptamana insorita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, am vrut sa scriu aseară dar era târziu și am zis ca oricum toată lumea doarme:))). M-am uitat la 4 episoade din cele 6 ale serialului, ieri. Cartea e in biblioteca, necitita, am comandat-o atunci când am discutat aici dar încă nu a ajuns la rând. 

Filmul îmi place tare mult, din păcate nu pot sa compar cu cartea. Dar din punctul meu de vedere, merita văzut. E palpitant, un subiect aparte. 

 

Anja nu știu încă. Pozele sunt in curs de alegere. Cât de repede hotărăsc colegii mei :), apoi trebuie comandate depinde in ce format le vor. Fotografii, canvas, alt fel de tablou? 

 

O sa vi le arat când voi știi ce ai ales :). 

 

Apropo de asta, nu e așa simplu sa expui așa oriunde. In instituțiile publice ale regiunii, exista un departament de cultura pe care îl contactezi când ai nevoie sa umpli pereți cu tablouri/fotografii, in locurile publice. Cică altfel poate fi problematic, dacă persoana care expune se răzgândește după o vreme și vrea sa își ia lucrările expuse, intervine conflictul “cine e de fapt proprietarul lucrărilor?”. Am convenit cu șeful ca vom scrie un contract prin care le las lucrările aici. Chiar in caz ca eu plec :). Voi semna pe ele, sa se știe ca eu sunt autorul. 

Sper sa nu se sesizeze nimeni, ca cică nu e tocmai regulamentar ;)). 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Anja, Rox, Laura, LauraNico,  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Ioana, multumesc. sper ca P e mai bine!

 

Monica, a alergat 2000 de metri dar in comparatie cu cat alerga zilnic la antrenament a fost usor...zice ea. 

 

Miha, felicitari ptr expozitie. deabia astept sa vad ce aleg colegii. 

 

Judoka, am facut mai multe investigatii si am primit mai multe tratamente si regim alimentar. strict pentru migrene am primit Acetazolamidă - inainte de CM si in prima zi si Imigran la debutul crizei si inca o zi dupa. spray sinol tot la debutul migrenei. am scos din alimentatie ciocolata ca restul alimentelor din lista nu le consumam: cafea, cola, vin rosu, grasimi...

 

la mine in padure sunt toate florile de care ati vorbit. noi le zicem albastrele si galbenele (si s-au trecut deja, au inflorit imediat dupa ghiocei). toporaseii sunt acum pe val si mov si albi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Va multumesc ptr urarile de sanatate si gandurile bune. Nu stiu daca a fost viral sau nu, dar dupa P vineri noaptea, l-a luat pe B vineri seara si pe mine in noaptea de vineri spre sambata. Voma la greu dar nu altceva. Singura neatinsa a ramas Julia. Samabat am bolit noi astia mari ca niste placinte lesinate, copilele au tzopait in trambulina. Am mancat pui la gratar si orez, ptr orice eventualitate, apoi P s-a bagat intr-un corn cu ciocolata, deci o declar absolut vindecata.

 

Silvi, imi pare bine ca si tu esti mai bine.

 

Fleur, bine ca ai rezolvat cu masina. Eu as fi zis ca e robin ala, dar nu prea sunt pasionata de ornitologie. 

 

Daniela, multumesc pt carte! [flo] Am gasit si A room with a View pe Gutenberg, nu gasesc insa Maurice. Mai caut. Daca il aveti in romana, e bun si asa (daca s-o fi tradus?)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot Silvi, cred ca e o minune padurea la voi acum. 

 

La mine au migrat niste fragute din padure in straturile cu flori. Deja au dat si floricele si nu ma indur sa le killaresc, dar nici sa imi napadeasca trandafirii. Dileme - dileme. 

 

Viv, ce supriza cu CCS! B e in Buc, deci cantitatea de soti plecati pe ghetar ramane constanta. 

 

Miha, clar trebuie sa existe o intelegere privind dreptul de autor/ de proprietate pe poze. Intelesesem ca le cumpara, deci devin proprietatea spitalului?

 

La noi a fost caldut si soare. Duminica am reusit sa ma mobilizez si sa curat balariile din ghivece, sa tai uscaturile si sa bibilesc florile perene. Cumparasem weekendul trecut niste muscate, impatiens si panselute. Le-a dat 2 ture de grindina intre timp. Imaptiensul parca s-a topit, asa arata. Asa ca am plantat cate ceva din ele dar nu prea am avut ce. Tot duminica am mers cu fetele la o ferma unde au si loc de joaca si s-au zbenguit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm, nu știu dacă le cumpara, nu m-am gândit așa. Ci sa plătească printarea și/sau înarmarea lor. :) Eu câștig ca voi fi expusă, e prima data când voi avea poze expuse undeva ;). 

 

Ioana dacă ați fost așa unul după altul cu aceleași simptome, e posibil sa fi fost Calici  virus. Ca J nu a luat, e posibil sa fi avut ceva mai devreme anul asta și e imunizata o vreme? 

 

Raportez ca al meu s-a întors acasa ieri, așa ca soții veniți acasa dezechilibrează ghețarul :)))). 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Mai am 7 zile de munca pana la vacanta  [pk]  [pk]  [pk] azi e liber, dar am lucrat de-acasa...saptamana viitoare lucrez doar 3 zile  [:D] de-abia astept sa plec, chiar am nevoie de vacanta, am trecut prin multe de la inceputul anului.

 

Am petrecut un weekend fain in Germania..am revazut oameni dragi, ne-am facut prieteni noi, pe care-i vom revedea in august in Slovenia..am ajuns sambata la pranz in Germania, ne-am cazat, apoi ne-am dus la sala unde era concertul...am ajutat acolo, apoi ne-am schimbat si am revenit la sala...eu m-am ocupat de oaspeti, i-am condus la mese..majoritatea mi-au admirat costumatia (am avut blugi cu bluza si sandale)  [:D] e speciala pt concerte de slagare. 

Concertul a inceput la ora 7pm si s-a terminat la miezul noptii...am mai stat la un pahar de vorba dupa, la 2am ne-am bagat in pat...organizatorii (familia cu care ne-am imprietenit, sunt de varsta alor mei) si alti oaspeti, pe care-i vom vedea in august (stam la aceeasi masa la concerte) au stat in acelasi hotel ca si noi..asa ca am luat micul dejun impreuna si am mai stat de vorba...am ajuns la 2pm acasa, dupa am iesit la restaurantul mexican (nu aveam nimic de mancare, asa ca am mancat acolo).

Muzica formatiei te unge pe suflet, canta live, 5 la instrumente (acordeon, trompeta, chitara, clarinet, trombon, contrabas) si 2 vocal...sunt 6 baieti si o fata...au debutat acum 10 ani in show-ul lui Andy Borg din Germania si de-atunci au un mare succes: 200 de concerte pe an in Slovenia, Germania, Austria, Elvetia...vacanta au doar in septembrie, in rest doar concerte si pregatiri.

 

O saptamana faina sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat de vizionat Quicksand, e foarte bun. Subiectul nu e nou si mereu de actualitate din pacate: problemele adolescentilor, sinuciderea, atacuri cu arme de foc in scoli.

 

In rest nimic nou. E o vreme urata si rece de mi vine sa mi iau campii.

 

Viviana, ce bine ca nu mai esti singura la problemele cu casa...si la tot.

Mihaela, suna cam complicat cu afisarea pozelor. Eu am lucrat in dreptul de autor si sunt aproape sigura ca nu pierzi dreptul la lucrarile tale daca le afisezi. Si raman ale tale. Puteti decide de comun acord aa le iei inapoi la data de sau sa le lasi definitiv acolo. De tine depinde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...