Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

 

Laura, eu as vorbi la scoala. Marcia de ex a intrebat-o acum 3 ani pe una din profe de ce tb sa studieze anumite materii, care nu le folosesc...si i-a propus sa vorbeasca despre teme de actualitate...profesoara a fost de acord, a introdus in plan o parte din temele propuse de ea. 

 

 

Off, din pacate va mai trece muuulta apa pe Dunare pana profesorii si programa din Romania vor fi asa cum ar trebui sa fie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Laura, eu as vorbi la scoala. Marcia de ex a intrebat-o acum 3 ani pe una din profe de ce tb sa studieze anumite materii, care nu le folosesc...si i-a propus sa vorbeasca despre teme de actualitate...profesoara a fost de acord, a introdus in plan o parte din temele propuse de ea. 

 

 

In Ro e un demers inutil, ba mai mult, copilul isi poate atrage si niste antipatii din partea profesorului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Aici ne-au spus ft clar de la inceput : daca ni se pare ca un copil pierde prea mult timp la lectii, sa le informam  si sa nu lasam copilul sa faca lectii mai mult decat e stabilit (au inceput cu 10 min pe zi in cl.1 si apoi s-au adaugat cate 10 min pt fiecare clasa). Marcia e genul care nu tace din gura, asa ca ea le spunea mereu profelor parerea ei. Nici astora nu le convenea tot timpul, dar ea a zis ca e dreptul ei sa-si spuna parerea. Cand a terminat clasa a 9a, a tb sa completeze un formular despre scoala/profe; mi-a spus ca a scris acolo tot ce a deranjat-o la ele (a avut 2 profe in cl.7-9). 

 

Degetul nu ma mai doare rau, sper sa-mi treaca pana plecam. Mai am 5 zile de munca  [pk]  [pk]  [pk]

 

Saptamana asta e una nebuna : ieri cu mandra la tatuaj, azi merg cu Marco la el la job (are o prezentare la curs saptamana viitoare si vrea intai sa mi-o prezinte mie, sa vada daca inteleg; foloseste metoda cu simboluri..si-a luat special o carte pt asta); maine tb sa merg la cumparaturi, vineri duc masina la service pt verificarea anuala si schimbat rotile, pe seara merg cu Marcia la spectacol : Shen Yun (5000 de ani China, cu muzica simfonica si dansatori; e toata saptamana in Zurich, biletele s-au vandut imediat; am luat 2, dar pe randuri diferite)...sambata mergem la spectacol de slagare (formatia noastra preferata din Austria), in cantonul vecin; iar duminica avem musafiri la gratar (inclusiv mici)...mai tb sa-i pun si mandrei hainele pt Romania in bagaj, restul e facut.

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai aparut si eu.

Ieri am avut o zi tare obositoare, am stat si mult in picioare, in ploaie, dar am reusit sa rezolvam totul.

 

Astept ziua de vineri cand vine micuta si sper sa ma mai relaxez si eu.

 

In alta ordine de idei, ieri m-am ofuscat pe o tipa de la o agentie bancara care mi-a spus: luati loc, nu mai stati in picioare! Bineinteles ca am continuat sa stau in picioare, chiar daca muream sa ma asez.

CCS zice ca sunt exagerata. Eu ii spun ca nu trebuia sa-mi spuna nimic, ca vazuzem si eu canapelele si ca nu as fi avut nicio problema daca ar fi zis: va rog luati loc.

 

Oricum am intuit bine ca tipa era prost pregatita. Ne-am dus acolo doar ca sa ridice cardul ca celalalt ii expirase si asta incepuse sa dea telefoane sa il activze, il invata cum sa schimbe PIN-ul ca zicea ca a venit cu un PIN de la ei. Vezi-ti de treaba domnisoara, nu e card nou, nu vine cu niciun alt pin, nu trebuie sa activeze nimic. Tare tolomaca esti. imi zisei in gand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off, din pacate va mai trece muuulta apa pe Dunare pana profesorii si programa din Romania vor fi asa cum ar trebui sa fie. 

Si eu voiam sa zic acelasi lucru...Nu cred ca exista flexibilitatea mentala in scoala romaneasca (si aici vb de majoritate, nu cazuri izolate) sa incerce altceva, sa vada educatia din alt unghi...

Si citind raspunsurile mamelor de la subiectul cu fetita penalizata cu puncte minus la test, cred ca nici multi dintre parinti (chiar si cei plecati in strainatate) nu vad scoala altfel decat un loc unde copiii trebuie sa fie pusi in tipare,  indopati cu cunostinte, penalizati si vanati pentru fiecare greseala...

Asa ca Laura, Rolli, nu pot decat sa spun ca va inteleg frustrarea, si sa va doresc putere sa va ajutati copiii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar nici nu cred ca un profesor de la clasa are puterea de a schimba structura unei materii, volumul, oricat de binevoitori ar fi. Totul se coordoneaza "de sus", de la inspectoratul scolar/ minister. Iar aia am impresia ca sunt foarte cantonati in niste principii invechite pt simplu fapt ca sunt oameni din vechiul sistem si asa au trait o viata :( 

Un prof poate doar propune ceva, participa la anumite dezbateri, sedinte si teoretic poate infuenta anumite decizii, insa practic nu are de spus ultimul cuvant...

Un prof poate face materia mai interesanta, mai atractiva pt copii ca mod de predare, de interactiune cu copiii (si aici se vede - sau nu- interesul, talentul, aptitudinile unui dascal adevarat). Dar la volumul materiei, ce are de acoperit... nu prea are ce face...

 

Nu stiu daca ce zic eu este 100% adevarat, poate grsesc eu cu ceva. Oricum este clar ca trebuie schimbate niste principii - renuntat la toceala si invatat mecanic + aglomerarea materiei si mult mai multa aplecare pe partea practica + intelegere, logica, conexiuni...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a intrebat una la banca, la actualizarea datelor personale: "Data si locul nasterii raman aceleasi?" Am stat sa ma gandesc daca de atunci m-am mai nascut o data sau nu... Intrebari puse ca robotul, fara sa treaca prin filtrul gandirii......zambea frumos....

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a intrebat una la banca, la actualizarea datelor personale: "Data si locul nasterii raman aceleasi?" Am stat sa ma gandesc daca de atunci m-am mai nascut o data sau nu... Intrebari puse ca robotul, fara sa treaca prin filtrul gandirii......zambea frumos....

 

pffffuuu...asta e pus in rama la locul de munca!

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...