Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

 

Eu, eu, într-o pauză. Fascinant!

 

În altă ordine de idei sunt în deplasare toată săptămâna, mi-au mâncat zilele proiectele mele. Sper să supraviețuiesc :).

 

Noroc că săptămâna asta nu a fost doar all work, no fun, m-am întâlnit cu niște oameni tare drăguți pe care i-am dus la un restaurant secuiesc pe aici prin zonă. Sper că le-a plăcut :).

 

Mă duc la testări  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu traiesc intr-o continua gaura neagra :))))Nu stiu daca vreau sa o si vad :)))

Dar, m-am uitat, este f interesant.

 

Miha, merci de link, nu stiam, si chiar planuiesc sa mergem.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu, am vazut-o gata dezvaluita de dimi.

 

Va pun un articol conex, despre femeia care a condus echipa ce a facut posibila aceasta poza dpdv tehnic. Pe la mijloc e un colaj cu ea si cu si Margaret Hamilton, si codul scris de ea care a ajutat la aselenizare. 

 

https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-47891902

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am vazut-o gata dezvaluita de dimi.

 

Va pun un articol conex, despre femeia care a condus echipa ce a facut posibila aceasta poza dpdv tehnic. Pe la mijloc e un colaj cu ea si cu si Margaret Hamilton, si codul scris de ea care a ajutat la aselenizare. 

 

https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-47891902

 

Fiecare poza a ei arata pure joy cu ceea ce face. Straluceste pur si simplu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ati auzit de Theremin?

 

Se spune că există un instrument care nu trebuie atins ca totuşi să cânţi la el … „O să cred asta când îl văd!” … spun mulţi oameni dacă aud această propoziţie.

Am în faţa mea  … ceva, … care,… este o cutie, montată pe un stativ de microfon şi din care iese o antenă, asemănătoare radioului tatălui meu din anii 80, orientată în sus şi una circulară, în partea stângă a cutiei.

Acel ceva se numeşte ”Theremin” şi este un instrument muzical electronic (monofonic) care se caracterizează prin faptul că nu trebuie să-l atingi atunci când vrei să cânţi la el. Numele instrumentului provine de la cercetătorul rus Prof. Leon Theremin, care a inventat instrumentul în 1919.

Acest instrument se foloseşte cu ajutorul celor două antene, cea orientată în sus, în partea dreaptă controlează înălţimea tonului (pitch), iar antena circulară din stânga foloseşte la controlul volumului.

Mai multe despre theremin cat si despre inventatorul lui aici. E tare interesant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem mai toata ziua pe santier. Ne-a si plouat... Am invatat foarte multe despre banalul chit de rosturi.

Ajungem acasa de obicei pe la ora 9 seara cand suntem franti de oboseala.

Am intampinat si multe neajunsuri cu cablul electric care s-a scurtcircuitat in mai multe locuri. Nu am dormit in noaptea aia ca ma gandeam ca daca buba e la mine in curte sub dale.

 

Am rezolvat. Acum mai avem de rezolvat cu contractul la cablu. Cell de la cablu m-a sunat de dimineata ca vine in zona diseara pe la 6. Sacrificatul va fi CCS ca eu sunt acasa si o astept pe micuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...