Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

Servus pinguini si Hristos a inviat ! Noi nu am sarbatorit nici un Paste, dar de Pastele nostru l-am sarbatorit pe Marco  [:I] a facut 52 de ani. 

 

Am petrecut 2 saptamani minunate in Columbia, in San Andres si Cartagena am avut peste 35° si umiditate aproape de 100%...m-am bronzat, am facut baie in apa calda, calda, am facut cura de fructe de mare, am vorbit spaniola (cica vorbesc ft bine, desi mie nu mi se pare)..m-as muta la pensie fara probleme in Cartagena, un taximetrist ne-a spus ca daca ai 3mii de USD/luna traiesti ca un rege...o sa ma interesez cum e cu emigrarea, Marco ar vrea si el...peste 8 ani se pensioneaza, eu nu mai vreau sa muncesc atunci, asa ca ne vom muta undeva (Maramures sau Cartagena sunt cele 2 destinatii care ne-ar surade). 

Am cumparat 11 genti (3 pt mine, restul de dat cadou)..au genti ft faine, sunt facute de mana si viu colorate...eu mi-am luat 2, iar una am primit-o cadou de la prietenii nostri, pt organizarea vacantei...mi-am mai luat si un set din argint cu smaralde (cercei si lantisor) si mamei tot un set, pt cei 70 de ani pe care-i implineste la anul (ii dau cadoul insa la vara, ca sa le poarte deja).

 

Am vazut insa multi oameni dn Venezuela, majoritatea dormeau pe strada...ce m-a impresionat la columbieni, nu vorbeau rau de ei..spuneau toti ca le pare rau de ce se intampla acolo si ca Maduro e un idiot...columbienii ii ajuta ft mult...am ajutat si noi cat am putut, nu m-a lasat inima sa trec pe langa mame cu copii si sa nu le dau nimic..in Cartagena am lasat o geanta plina cu haine, incaltari si cosmetice. 

 

Pe forum nu am intrat deloc, am vrut sa fac o pauza...in general in vacante nu intru decat sa-mi citesc mesajele de la job, de data asta insa nu am avut chef  [:D]

 

Am ajuns aseara la 11 acasa, ne-am dusat si culcat...azi am fost la cumparaturi, am despachetat, am spalat, am aranjat tot, m-am si vopsit...acum imi astept copila, urmaresc pe flight radar unde e avionul...dupa ce vine mergem la restaurantul mexican, doar noi ca fetele  [:D]

 

Maine serbam 17 ani de relatie  [pk] ce au trecut anii. Marco m-a invitat in oras, vom sarbatori acolo.

 

Weekend fain va doresc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna dimineata /ziua de luni. de azi toata lumea la munca, scoala.. nu? :)

la noi weekend-ul ce vine e plin, vineri are copchilu mare banchetul, sambata are sedinta foto pentru albumul de sfarsit de scoala, duminica are Eva recital la pian. deja am intrat in linie dreapta spre examene si sincera sa fiu is cam terifiata.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, acuma imi dau seama ce repede au trecut anii!

Domnul Patrick, in prag de intrare la liceu. Oau!

Si-a ales liceul?

 

====

Si eu am inceput saptamana in forta.

 

Cu ochii o duc excelent. Nicio alergie pana acum si cred ca nici nu va fi.

am tot asteptat ploile alea abundente, tornada si nimic pana acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, ma bucur mult pentru voi ca ati avut asa o vacanta reusita!  La multi ani sotului si la multi ani fericiti impreuna! Sa va realizati toate visele! 

 

 

Roxana [pup] o imbratisare mare! Te inteleg foarte bine, nervi tari si calm mult va doresc la toti 4!  Hai ca o sa fie bine! Mergeti sa il vedeti pe Papa ? 

 

viviana, ma bucur ca iti sunt bine ochii. Cum merge treaba la casa? Cand va mutati ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, acuma imi dau seama ce repede au trecut anii!

Domnul Patrick, in prag de intrare la liceu. Oau!

Si-a ales liceul?

 

====

Si eu am inceput saptamana in forta.

 

Cu ochii o duc excelent. Nicio alergie pana acum si cred ca nici nu va fi.

am tot asteptat ploile alea abundente, tornada si nimic pana acum.

 

n-are ce sa isi aleaga... ca stii cum e, intra unde il lasa media. avem target primele 4 licee (nu-s mai multe ok aici), dar imi e foarte teama ca nu va fi acolo unde trebuie :( (mai exista varianta unui liceu particular la care vom apela in caz de forta majora)

 

ma bucur ca esti ok cu ochii!! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Roxana [pup] o imbratisare mare! Te inteleg foarte bine, nervi tari si calm mult va doresc la toti 4!  Hai ca o sa fie bine! Mergeti sa il vedeti pe Papa ? 

 

 

 

merci frumos [pup]. nu... din pacate pica prea aproape de examene, nu mai putem rata nicio ora de pregatire. imi pare foarte rau, dar....n-am ce face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, ma bucur mult pentru voi ca ati avut asa o vacanta reusita!  La multi ani sotului si la multi ani fericiti impreuna! Sa va realizati toate visele! 

 

 

Roxana [pup] o imbratisare mare! Te inteleg foarte bine, nervi tari si calm mult va doresc la toti 4!  Hai ca o sa fie bine! Mergeti sa il vedeti pe Papa ? 

 

viviana, ma bucur ca iti sunt bine ochii. Cum merge treaba la casa? Cand va mutati ?

cu casa merge destul de anevoios. Nu prea se gasec oameni pentru chestiile marunte ca  de exemplu intins pamant in curte.

Apoi nu am gasit intrarea in casa pentrru internet si CCS nu vrea cabluri prin curte asa ca am facut niste artificii, scoatem un rand de dale.

A venit ploaia si gresarul nu poate termina de pus gresia afara pe terasa si nu a veenit. Ar fi avut de lucru la interior.

In 2 saptamani vine ussa de la intrare si usile de interior si trebuie sa am gresia ssi parchetul pus.

Se precipita niste chestii si nu stim cum sa ne impartim.

Sper din tot sufletul ca pe la sf. de iunie sa fie gata, asa in mare.

Daca apuc sa termin bucataria si o baie, imi cumpar un pat, imi iau o valiza cu toale si ma mut.

 

Sambata m-am apucat sa spal niste geamuri mari si dupa o ora imi dadeam duhul. Sunt murdare, mai au vopsea pe ele... Am sapat un peticut de pamant, am scos buruieni (ne-am luat scule si manusi) si am pus niste seminte de gazon japonez. Nu e deloc usor sa sapi, greblezi si sa scoti pietre si mortar amestecat in pamant.

 

Ideea e ca toata saptamana am fost acolo, am stat in aer liber, curat, am facut una alta si pentru prima oara dupa multi ani dorm neintoarsa vreo 7 ore.

 

Dimineata m-am suparat pe pisica ca imi lingea ochiul operat si m-a sculat pe la 6.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Am intrat ieri sa vad ce faceti dar m-am aglomerat cu munca si pana am plecat acasa nu am reusit sa citesc nimic. 

Astazi am intrat de dimineata, pana nu vine iar avalansa de hartii peste mine.

 

Laura, bafta copiilor la teze. i-am admirat nostalgica in poza in care erau bebelusi...asa ma uit si la Crina, ca e cat mine si nu stiu cand a trecut timpul.

 

Rox, petrecere frumoasa tanarului absolvent. daca te lasa poate pui o poza sa il admiram gatit [:)]  si bafta Evei la recital!

 

Ella, ce vacanta frumoasa! La multi ani lui Marco si voua pentru cei 17 ani impreuna. sa fiti sanatosi si sa va bucurati de fiecare zi asa cum stiti voi.  [flo2]

 

Viv, eu zic ca v-ati descurcat bine cu casa. forta de munca e greu de gasit peste tot...ai mei gasesc cu greu oameni la spart lemne sau alte munci similare. dar, nu mai e mult si o sa ne saluti de pe terasa ta insorita [flo2]

 

eu sambata merg la fratele meu la sfintirea casei. in sfarsit au reusit sa se mute. mai au de facut chestiuni marunte, in special prin curte/ gradina, nu au inca toata mobila dar pot locui acolo.

inainte de Paste si-au comandat si achitat perdelele la un depozit din oras. a doua zi de Paste depozitul a ars pana in temelie si au ramas fara perdele. si-au comandat altele de la dedeman si deabia saptamana asta sunt gata, asa ca sambata fac sfintirea casei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Multumesc pt urari  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Am revenit de la 40° la 3 °  [zirea]  duminica mai ca a nins...ce-mi place caldura, ieseam cu parul ud si in 5 minute se usca.

 

Ieri am primit cetatenia orasului  [pk] 36 din 36 voturi...toti cei 17 au primit-o, dar nu toata lumea a votat pentru...in general au obtinut cam 20 de voturi..ft multi nemti au fost, nici unul nu a primit 36 de voturi.

Dosarul mai sta 30 de zile la primarie (in cazul in care cineva face recurs), apoi e trimis la canton. Voi primi cetatenia cantonului si de acolo va merge la confederatie. De-acolo primesc cetatenia elvetiana. Mai dureaza cam 5-7 luni, deci pana in decembrie am pasaportul  [pk]  [pk]  [pk]

Aseara am sarbatorit cu Marco cu un pahar de vin alb.

 

Oricum am decis sa emigram peste 8 ani, faptul ca am cetatenia nu va schimba planurile noastre. Sa vedem acum incotro o luam. Ma gandeam sa mergem la inceput in Cartagena, eu m-as face ghid in turism (pt vorbitorii de germana, engleza si franceza). Iar cand nu ma mai tin balamalele, sa ne mutam in Maramures. 

 

La job e ok, ma asteptam sa fie nebunie. Seful meu e in Mexico saptamana asta, asa ca am liniste  [:D]

 

O  zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...