Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, la CI suedez ma refeream. Si eu, daca ar fi sa merg in Suedia, as putea calatori cu CI romanesc, daca nu am pasaport. 

Dar daca mergeti prin Istanbul, clar e nevoie de pasaport.

Alte state care nu sunt membre UE, care au acord de asociere cu UE (ex: Serbia, Bosnia, Macedonia, Muntenegru, Albania) accepta buletinul pt cetateni UE.

Oricum, este bine ca ati gasit alta ruta si sunt sigura ca veti avea un concediu frumos! Sunt atatea locuri frumoase! Eu daca as avea toti banii din lume (sau ma rog, multi bani) pe calatorii i-as cheltui :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

 

Fleur, eu tin pumnii sa fie cu mult mult mai bine decat inainte! ai sprijinul nostru aici, tot timpul! [pup]

 

MIhaela, mult succes Silviei! nu mai e mult si scapa si ea de grija asta.

 

Rox, cand e examenul de capacitate mai exact? La inceput/mijloc de iunie? Clasele a 8-a termina anul scolar mai devreme, nu?

 

nu e examen de capacitate, este evaluare nationala (ca la clasele 2, 4, 6 - dar cu alta importanta). pe 18 si 20 iunie sunt examenele. ei termina scoala pe 7.

 

ant, mult succes copilului mare! si spor la examene celui mic ;)

 

anja, tu esti la arat pe ogor non stop? niciun cuvintel?

 

zi buna tuturor!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Fleur, importanta e linistea ta sufleteasca si sa ramaneti in termeni civilizati pt binele copilului.

 

Miha, sunt atatea locuri frumoase de vizitat, nu avem noi timp si resurse pt asta.

 

Intrebare : prietenii/ colegii copiilor vostri vorbesc la per tu sau cu d voastra, ? sa zicem pusti de 12-13 ani.

 

Multa bafta celor ce au examene. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, merci de intrebare, da, pun cartofi de dimineata pana seara...(ai citit de usa secreta la Vatican)

Cu serv, nu are rost sa va povestesc, ca e la fel...

Copiii, mai au vreo 2 sapt de teste, si apoi gata...Ultimul test, la matematica, care este de fapt nota pentru clasa a10 a la liceu, il au exact in ziua cand plecam la nunta in RO. Testul este de la 9 la 14, si noi tb sa fim in aeroport la 15.00..

Barbatu' isi puse barca pe apa, si acum o viziteaza zilnic :))) cica sa fie sigur ca e acolo...

Am planificat vacanta de vara, mergem in Toscana...

Cam asta! Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Intrebare : prietenii/ colegii copiilor vostri vorbesc la per tu sau cu d voastra, ? sa zicem pusti de 12-13 ani.

 

depinde de relatia cu ei. majoritatea spun dumneavoastra. daca sunt prieteni buni si vin la noi acasa des imi spun pe nume. la fel ca si copiii prietenilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, merci de intrebare, da, pun cartofi de dimineata pana seara...(ai citit de usa secreta la Vatican)

Cu serv, nu are rost sa va povestesc, ca e la fel...

Copiii, mai au vreo 2 sapt de teste, si apoi gata...Ultimul test, la matematica, care este de fapt nota pentru clasa a10 a la liceu, il au exact in ziua cand plecam la nunta in RO. Testul este de la 9 la 14, si noi tb sa fim in aeroport la 15.00..

!

 

da, am citit! n-am apucat sa raspund? :)

aoleu ce program cu testul!!! tin pumnii sa ajungeti ok la aeoroport! (nu ma prind cum testul asta la mate inseamna nota pentru clasa a 10-a...?)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, in ambele feluri. 

Eu le-am spus prietenilor buni ai fii-mii ca nu tin sa mi se adreseze cu dvs sau dna, imi pot spune pe nume si vorbi cu "tu".

Dintre toti doar unul singur a putut sa o faca si fii-mea la randul ei ii spune mamei lui pe numele mic.

Doar un singur baiat, foarte dezinvolt, mi-a vorbit de la inceput cu tu si pe numele mic - nu m-a deranjat.

 

Mi se pare firesc ca tot venind la mine in casa sa imi spuna pe nume.

Copiii prietenilor si din familie e clar ca imi spun pe numele mic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza

 

Fleur, te imbratisez! Incearca sa nu te gandesti la ce a fost sau la ce ar fi trebuit sa fie si priveste cu incredere in viitor.

 

Mianna, imi pare tare rau de Maxy.

 

Rox, Miha, Anja, succes pruncilor!

 

Ella, la multi ani sotului! Multi ani impreuna si multe vacante reusite!

 

Copiii mei au inceput fara entuziasm scoala, in fiecare dimineata aud acelasi refren: nu mai vreau scoala, vreau vacanta, e plictisitor/greu etc. Cel mare se plange ca are prea multe teste si proiecte. Impreuna cu 2 colegi are de facut un film intr-un supermarket, tot planifica cum sa abordeze seful de magazin, cand sa se duca.....dar vad ca nu se apuca de treaba si termenul limita e destul de aproape.

Cea mica da in iunie un test destul de important, unde printre altele va avea si intrebari de cultura generala  din istorie si geografie. La geografie nu are probleme dar istoria nu e printre materiile favorite, asa ca a inceput sa se uite la diverse documentare ca sa fie cat de cat pregatita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...