Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

De cand am inceput sa scriu mesajul pana l=am trimis au trecut ceva ore si ati umplut iar pagina.  

 

Judoka, copiii prietenilor apropiati imi spun "tu" si pe nume, ceilalti colegi ai copiilor cu care ne intersectam ocazional imi vorbesc cu dvs. Cei doi copii din vecini care sunt buni  prieteni cu ai mei cred ca ar face atac de panica daca le-as cere sa imi spuna "tu". Sunt cu atata bun simt si politete educati incat le-a intrat in sange. Desi dorm, mananca la noi de ani de zile, eu ma port cu ei ca si cu ai mei,  cand vin la noi isi dau mesaje cu copiii mei sa iasa sa ii astepte pe terasa, nu cumva sa dea nas in nas cu mine singuri ca, citez, " le e rusine". 

 

Anja, succes copiilor si bafta, sa ajungeti la timp la aeroport!

 

Marion, interesant ce spui tu cu documentarea din diverse surse. (Si Bianca mea era mandra ca a fost singura care a stiut sa raspuna la o intrebare la istorie pt ca vazuse intr-un documetnar pe History despre Hitler)  La noi stii cum e :  foarte, foare, foarte multa informatie, date, evenimente, invatate pe de rost si reproduse  ca sa arati ce capacitate de memorare ai. Si cam atat.. Imi amintesc cat de urata era istoria de cl a V-a, cu nume de popoare si triburi din cele mai vechi timpuri, cu localizari  in zone geografice, nume de campiii si ape despre care nu stiau nimic, erau pt ei doar nume fara sens ce trebuiau memorate. 

 

Ai mei nu vor niciodata la scoala. Daca s-ar putea sa fie 5 zile libere si 2 de scoala pe saptamana, dar si asa ar fi cam mult. Nimic nu fac cu  placere si curiozitate, totul e facut din obligatie, pt ca trebuie, pt ca asa ii pun parintii si profesorii. (cred ca v-am mai spus cat de mult urasc si eu sistemul de invatamant romanesc.....)  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu aveam in cap după ce a “picat” Rusia, sa mergem așa fără niciun plan. Sa ne oprim sa dormim pe unde ni se face somn, sa vedem de la o zi la alta unde ajungem. Dar al meu zice ca e prea aventuros :)). 

 

Tarile Baltice și ce ne-am mai gândit e prea mult. Trebuie sa alegem. Eu vreau una, el alta :)). Cred ca dam cu banul :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eva cu istoria. nu o atrage deloc si invata cu greu la ea. din perlele scoase cu aceasta ocazie avem: "de ce invatam numai despre barbati barbosi la istorie? femeile nu au facut nimic???"

 

[:-)))]

 

 La noi joia cand trebuie Andrei sa invete pentru a doua zi la istorie e razboi cu proteste, urlete si jalete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, la invatamantul primar e totul roz, la liceu se schimba treaba. Baiatul iubea istoria si geografia, acum combinatia de profesori nu foarte buni si materie multa l-a facut sa nu prea ii placa sa invete. A ramas pasionat de al doilea razboi mondial iar restul invata ca trebuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi eu am studiat putin treaba cu rulota si mi-a dat pe minus fata de cazari la pensiuni/studiouri (noua nu ne place la hoteluri) + combustibilul consumat. Costurile imi dau cam la fel, insa din pct de vedere al comoditatii da minus.

 

Mi se pare mai comod cand ajung undeva sa gasesc un pat facut si sa nu am batai de cap cu parcat rulota, racordat la utilitati, etc.

 

E si mai greu de condus, viteza de deplasare e mai mica.

 

Iar libertate de miscare mie mi se pare ca am la fel. Stau cat doresc intr-un loc, ma urc in masina, merg in alt loc....nu vad cu ce imi ingradeste libertatea de miscare faptul ca dorm intr-o camera versus rulota.

 

Una peste alta nu mi se pare comod cu copiii cu rulota, ci dimpotriva, daca am fi doar noi doi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi pe ultima suta de metri cu scolile. Cel mare gradueaza (termina facultatea) pe 18 mai. Isi ia un gap year (auto finantat - si-a gasit servici) si vrea sa contempleze mai adanc daca merge mai departe pentru teaching. Lucreaza in vara "ceva" apoi in toamna vrea sa intre ca suplinitor la liceu cu norma intreaga si sa vada daca i se potriveste meseria de profesor. Ramane upstate, nu se intoarce in Connecticut - cica are toti amicii din grad school acolo si vrea (daca se hotaraste pentru teaching) sa faca grad school tot acolo. 

 

Cel mic a avut ultima zi ieri si de maini intra in examene de final (o saptamana intreaga).

Succes copiilor! Tine pumnii!  [flo2]  [pup]

Mi se pare foarte ok cum s-a gandit copilul tau, sa-si ia un an de gandire, daca inca nu este hotarat pt mai departe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, iti doresc sa iti fie bine pe noua cale. Daca nu ai regrete, inseamna ca lucrurile nu mai mergeau. Si atunci clar, nu este in regula sa ramani ancorata intr-o zona in care nu te mai simti ok, nu te mai regasesti.

Cu Eric totul ok, se adapteaza acestei schimbari? Sunt sigura ca il va ajuta mult si faptul ca tu vei fi mai linistita si impacata cu tine insati.  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si noi in vrie cu scoala, teze, evaluari (a 4-a si a 6-a), plus examen de intrat intr-a 5-a. Daaa, minunati-va! In acest oras minunat scolile de doamne-ajuta au doar gimnaziu dupa amiaza. Daca indraznesc sa visez ca vreau sa invete dimineata trebuie sa mearga la colegiu. Si cum avem colegii de top (3), colegii decente (3) si restul nu putem vorbi de ele, la primele 2 categorii se intra cu examen  intr-a 5-a!

La cele de top nu ne gandim, desi frate-sau face gimnaziul intr-unul din  ele ca asa a vrut el si VREA SA INVETE!

Asta micu' s-ar face tractorist daca ar fi dupa el, deci greu cu invatatul  [bang] . Prin urmare ne luptam sa cucerim un loc la categoria colegii decente. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si noi in vrie cu scoala, teze, evaluari (a 4-a si a 6-a), plus examen de intrat intr-a 5-a. Daaa, minunati-va! In acest oras minunat scolile de doamne-ajuta au doar gimnaziu dupa amiaza. 

 

si la noi e la fel, numai ca ai mei s-au adaptat extrem de bine la programul asta. in plus pe aici si unele colegii au inceput sa puna clasele gimnaziale dupa-amiaza, din lipsa de locuri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...