Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

roli, spor la invatat si mult succes la examen!  (mai in gluma, mai in serios, sa stii ca tractoristii sunt foarte cautati si castiga chiar foarte bine, asa ca poate copilul are dreptate [:)] ). Foarte, foarte aiurea mi se pare asta cu invatatul dupa masa. Ce concentrare si atentie poate avea copilul de la 18 la 19 seara de ex? Ce mai apuca sa faca in afara de scoala si teme ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si la noi e la fel, numai ca ai mei s-au adaptat extrem de bine la programul asta. in plus pe aici si unele colegii au inceput sa puna clasele gimnaziale dupa-amiaza, din lipsa de locuri. 

 

Rox noi nu locuim in oras, deci nu avem cum sa ducem unu la pranz la scoala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roli, am inteles. e dificil atunci. succes la examenul pentru intrarea la colegii. 

 

 

 Ce concentrare si atentie poate avea copilul de la 18 la 19 seara de ex? Ce mai apuca sa faca in afara de scoala si teme ? 

 

voi nu ati facut in gimnaziu scoala dupa-amiaza? ca noi, da. copiii se trezesc mai tarziu, au timp si inainte de pranz sa faca diverse, dar si dupa aceea (daca e nevoie, bineinteles). nu inteleg asta cu "cum sa se concentreze", acasa la teme nu ar trebui sa se concentreze?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

voi nu ati facut in gimnaziu scoala dupa-amiaza? ca noi, da. 

Da, cred ca majoritatea am facut dupa amiaza, dar (parerea mea):

1. nu aveam atata amar de teme

2. nu faceam meditatii pana la clasa a 8-a cel mai devreme pentru treapta I, pentru ca nu aveam nevoie. Profesorii faceau ceea ce trebuie la clasa.

3. Nu mergeam la vreun curs de limba straina, pt ca se facea ca lumea in clasa.

4. Nu aveam cinspe mii de concursuri, evaluari, bla bla. Aveam niste olimpiade pentru care era suficient ce ti se preda la scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca majoritatea am facut dupa amiaza, dar (parerea mea):

1. nu aveam atata amar de teme

2. nu faceam meditatii pana la clasa a 8-a cel mai devreme pentru treapta I, pentru ca nu aveam nevoie. Profesorii faceau ceea ce trebuie la clasa.

3. Nu mergeam la vreun curs de limba straina, pt ca se facea ca lumea in clasa.

4. Nu aveam cinspe mii de concursuri, evaluari, bla bla. Aveam niste olimpiade pentru care era suficient ce ti se preda la scoala.

 

1. eu una aveam o gramada de teme. ai mei nu se preocupa asa mult cum ma preocupam eu. 

2. nici ai mei. patrick a facut doar din clasa a 7-a.

3. nici ai mei nu se duc la limbi straine suplimentar. 

4. nici astia nu au. au teze si atat. evaluarile de clasele 2, 4, 6 apa de ploaie, nu fac nicio pregatire in plus. nu mai zic ca noua nu dadeau o gramada de lucrari neanuntate. la ei se anunta (rar de tot e una neanuntata). nu mai zic ca aveam 3 seturi de teze in loc de 2. pentru olimpiade inclusiv pe vremea mea se facea pregatire in plus - cel putin de la etapa pe oras inainte. nu era deloc materie de clasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, nu, nu am facut gimnaziul dupa amiaza. Am facut doar clasa a IX si mi s-a parut f nasol. Ai mei dupa ore au 2-3-4 ore de teme si invatat.  Daca la 12 trebuie sa fie la scoala, au acele 2-3 4- ore inainte de 12, cu tot cu trezitul mai tarziu, mancatul si pierdutul de timp aferent? (ai mei fac pauze si pierd mult timp cat fac teme). Activitatile extrascolare  pe care le stiu eu organizate sunt dupa 14-15 (sau asa o fi la mine in oras, unde nu sunt scoli gimnaziale cu ore dupa masa). Una e sa te duci la o activitate extra dupa ore 14, alta e sa te duci dupa 19 ... Daca faci un sport, la 18-18:30 ajungi acasa, la 19-19:30 mergi la antrenament, ajungi la 22 inapoi acasa. Mie aia mi se pare o ora potrivita sa fii in pat, nu pe drumuri, la masa sau la facut teme. 

In plus, daca fac teme dupa masa, eu sunt acasa si ii pot indruma /ajuta / verifica/ le pot cere sa lucreze ceva in plus inaint de teste. In clasele 5-6 cel putin cred ca sprijinul si implicarea parintilor este destul de importanta.

 

Dar probabail ca se adapteaza copilul la toate si ce mie mi se apre f rau de fapt nu e rau.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine la fel, cand eram eleva, cam ca in cazul Roxanei. Erau teme si atunci, uneori mai multe, alteori mai putine... La fel erau multe exemporale neanuntate, acum vad ca mai toate sunt anuntate (noi suntem doar la inceput de gimnaziu, clasa a 5-a, cealalta fata este a 4-a). Si nici profii nu erau zmei nici atunci. Puteai nimeri profi ok sau mai putin ok, cum este si acum. Pt olimpiade tin minte precis ca nu era suficienta materia predata la clasa (care era de nivel mediu, adica pt promovarea clasei + admiterea la liceu), ci trebuia lucrat mult mai mult. Si se facea cerc de materia respectiva, se lucra, iti dadea acasa, se verifica data urmatoare etc...

 

Insa recunosc ca mie nu mi-a placut niciodata programul de dupa amiaza. Mi se parea mereu ca nu am timp, ca sunt in criza de timp, ca fac totul pe fuga, ca e totul fragmentat. Si in zilele noastre mi se pare ca o ora continua nu este egala si patru sferturi de ora cu pauze intre ele, chiar daca fizic insumeaza tot 60 minute.

In gimnaziu aveam ore de la 12 la 6 (1 zi aveam si 7 ore de la 11 la 6) ajungem acasa pe la 6 juma- 7 fara ceva, mancat, stat putin, hop la lectii, la un moment dat parca nu mai aveam randament ca se facea tarziu, hop dimineata, inca putin cat se putea si gata... Cand eram de dimineata mi se parea mai consistent timpul alocat temelor, chiar daca fizic avea acelasi nr de ore...parca aveam mai mult timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, asa este, pt copii care mai au si activitati extra - sport sau altceva - chiar nu mai au timp cans sa faca. Seara dupa ora 19 - cam tarziu, dimineata nu prea e timp...

 

In cazul nostru, fetele merg la atletism si il fac dupa scoala. Daca ar fi fost dupa amiaza ar fi trebuit sa mearga de la 8 la 9 jumatate, apoi acasa, apoi de la 12 scoala... era mai dificil si trebuia scos. Mai fac si la engleza cursuri pt examenele Cambridge, tot asa, dupa scoala... In felul asta ne descurcam, daca era vorba de invatat dupa amiaza, nu.

Eu de ex, cand invatam dupa amiaza, nu mai aveam timp de nimic extra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da, cred ca conteaza mult cum e in oras. aici, fiind obisnuiti cu orele dupa-amiaza, sunt ore oricand. si sporturile, si limbile straine, si toate celelalte. mai ziceam eu ca ai mei sunt foarte incantati de orarul dupa-miaza, in ideea ca nu se mai trezesc cu noaptea in cap, dar oricum la maxim 8 sunt in picioare. e timp si de invatat, si de repetat, si de mancat. 

 

a propos de atletism, eu ma duceam dimineata, si apoi acasa, schimbat, mancat de pranz, si la scoala. era stadionul plin, si cei de la rugby erau cu noi. pe terenul mare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a plăcut tare mult când aveam ore după-masa. Dar era in cl.3-4 și atunci nu erau așa multe teme.

 

De ce mi-a plăcut: in primul rând ca dormeam dimineața mai mult! Și acum am aceeași problema. Dacă nu lucrez măcar o zi pe săptămâna de după-masa, nu sunt buna de nimic. Am avut săptămâni in care am lucrat numai de dimineața, inclusiv săptămâna trecută și a trebuit sa dorm duminica pana pe la 11 ca sa recuperez. Sunt dependenta de asta, de dormitul târziu, nu mi-am dat seama pana recent, dar așa funcționez eu normal. 

In al doilea rând, Pt ca eram singura acasa :). Și ma simteam mare :). Aveam grija de mine singura, îmi încălzeam mâncare, mâncam. Din astea :). 

Teme făceam seara după școala și uneori și dimineața. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...