Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

Mai, eu nu stiu ce sa zic, dar uitandu-ma la fi-miu asta mare cate ore sta infipt la birou, nu cred ca-s teme putine si nu stiu ce randament ar fi avut daca invata dupa amiaza. Extra (limba strina, tobe, aikido), ce face el acum, nici nu mai puteau fi luate in discutie.

O avea profesori care-i storc peste masura, nu stiu, dar o treaba-i clara: e mult si greu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvi eu am studiat putin treaba cu rulota si mi-a dat pe minus fata de cazari la pensiuni/studiouri (noua nu ne place la hoteluri) + combustibilul consumat. Costurile imi dau cam la fel, insa din pct de vedere al comoditatii da minus.

 

Mi se pare mai comod cand ajung undeva sa gasesc un pat facut si sa nu am batai de cap cu parcat rulota, racordat la utilitati, etc.

 

E si mai greu de condus, viteza de deplasare e mai mica.

 

Iar libertate de miscare mie mi se pare ca am la fel. Stau cat doresc intr-un loc, ma urc in masina, merg in alt loc....nu vad cu ce imi ingradeste libertatea de miscare faptul ca dorm intr-o camera versus rulota.

 

Una peste alta nu mi se pare comod cu copiii cu rulota, ci dimpotriva, daca am fi doar noi doi. 

 

mie costurile imi ies mai mari cu autorulota dar nu de la costuri am plecat.

ca idee, in extrasezon o autorulota 2+2 costa cam 110-140 euro/zi + combustibil + taxele de campare care sunt cam 50-100 lei in Ro si undeva la 60 euro/zi in afara. la paris de exemplu intr-un camping de rulote unde am bagat de curiozitate niste date din octombrie, parcarea, racordarea la apa, curent, internet si accesul la facilitatile complexului costau 160 euro/zi. dar din ce am citi pe la altii sunt cam 40-60 euro/zi.

 

sotului meu ii place foarte mult sa conduca, cu autorulota pot merge cat vreau, pot opri oriunde (nu doar in zone special amenajate), nu trebuie sa ajung intr-un anumit loc la o data stabilita daca am rezervare sau in cazul in care nu am rezervare nu ma apuc sa caut cazare ...ca am casa cu mine.

la comoditate nu are cum sa dea cu minus. m-am uitat la autorulote in ultima vreme destul si ce vreau eu arata de 4 stele, au paturi mari, spatiu de luat masa, frigider, plita, cuptor, TV, AC/ caldura, terasa cu masa si scaune, portbagaje imense, baie, dus,suport biciclete...ideea e ca au tot ce vrei. 

 

eu cand ma gandesc sa ajung in fiecare seara in alta parte, sa despachetez, impachetez etc...nu imi suna deloc bine.

 

viteza de condus e 110-120 km/h la autorulotele 2+2 premium, pe care le-am studiat si consumul 7-11% - asa zice firma de inchirieri deci eu zic ca e ok.

 

in masina copiii nu se pot misca, juca, dormi ok. e greu sa ii tii multe ore, in autorulota pot face ce vor, nu se plictisesc. pentru vacanta de anul asta din Grecia ma ingrozeste drumul cu masina, chiar daca ne oprim si in Bulgaria tot e mult de mers.

 

ideea e ca vad avantajele de a pleca intr-o astfel de vacanta si ma incanta ideea foarte tare si deja visez cu ochii deschisi dar eu am alte minusuri si cea mai mare temere e ca nu vom avea destule locuri de campare pe drum si nu vom putea goli rezervorul de ape uzate. cu toate ca citesc pe grupurile specializate ca exista o retea mare de parcari de rulote in Europa cand vreau sa fac un traseu imi este greu sa le leg.

avand in vedere ca autorulota e considerata masina, poti stationa oriunde poti stationa cu masina, dar in acest caz unde golesc tancul de la baie? apa pot lua din orice benzinarie...

mai trebuie sa citesc si sa vad daca reusesc sa fac un traseu aproximativ, ca oricum asta e ideea, sa mergem liber.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si noi in vrie cu scoala, teze, evaluari (a 4-a si a 6-a), plus examen de intrat intr-a 5-a. Daaa, minunati-va! In acest oras minunat scolile de doamne-ajuta au doar gimnaziu dupa amiaza. Daca indraznesc sa visez ca vreau sa invete dimineata trebuie sa mearga la colegiu. Si cum avem colegii de top (3), colegii decente (3) si restul nu putem vorbi de ele, la primele 2 categorii se intra cu examen  intr-a 5-a!

La cele de top nu ne gandim, desi frate-sau face gimnaziul intr-unul din  ele ca asa a vrut el si VREA SA INVETE!

Asta micu' s-ar face tractorist daca ar fi dupa el, deci greu cu invatatul  [bang] . Prin urmare ne luptam sa cucerim un loc la categoria colegii decente. 

cred ca asa e peste tot.

C anul viitor va trebui sa dea examen pentru clasa a V-a, tot pentru ca vreau sa invete dimineata dar si pentru ca vreau la clasa de engleza intensiv. dar daca obtine certificat Cambridge nu mai da examen.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca asa e peste tot.

C anul viitor va trebui sa dea examen pentru clasa a V-a, tot pentru ca vreau sa invete dimineata dar si pentru ca vreau la clasa de engleza intensiv. dar daca obtine certificat Cambridge nu mai da examen.

 

ai grija ca legea spune ca se face echivalarea doar daca numarul de candidati e mai mic sau egal decat numarul de locuri. daca nu, nu se echivaleaza si se da testare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, eu sunt cam sceptica la info asta: viteza de condus e 110-120 km/h la autorulotele 2+2 premium, pe care le-am studiat si consumul 7-11%.

 

Pe de alta parte depinde foarte mult de stilul vostru de vacanta. Daca vi se potriveste, go for it. Pana la urma vacanta trebuie sa ti-o faci asa cum te simti tu / voi bine.

 

Noua nu ne place ideea sa ne ocupam in vacanta de nimic altceva decat de umblat, vizitat, plaja, baie. Ni se parea si noua interesant cand vedeam pe sosele rulote, gandindu-ne ca merg cat vor, unde vor, etc. Dar, ne-am dat seama ca nu avem chef de gasit locurile de campare, racordari, golit reziduuri, pus masa...

 

O intrebare: in mers copiii pot sa umble liberi prin rulota? Nu e periculos la vreo frana?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai grija ca legea spune ca se face echivalarea doar daca numarul de candidati e mai mic sau egal decat numarul de locuri. daca nu, nu se echivaleaza si se da testare. 

o sa ma interesez, multumesc!

am colega cu baietel clasa a V-a care a intrat asa, dar nu stiu cati au fost...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, in unele tari nu poti campa pe unde vrei iar amenda e usturatoare.

Copiii in timpul mersului nu se pot plimba liberi, stau frumos cu centura.

Noi nu avem rulota, dar am vorbit cu oameni care au si sunt forte incantati. Copiii isi fac mai usor prieteni in camping iar daca mergeti mai multe familii e veselia si mai mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o sa ma interesez, multumesc!

am colega cu baietel clasa a V-a care a intrat asa, dar nu stiu cati au fost...

 

legislatia este pusa pe site-urile ISj-urilor. daca nu o gasesti ti-o trimit eu. la noi asta e situatia in fiecare an. la noi la scoala de exemplu se da testare obligatoriu pentru clasa de intensiv, sunt minim 2 pe loc in fiecare an. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, eu sunt cam sceptica la info asta: viteza de condus e 110-120 km/h la autorulotele 2+2 premium, pe care le-am studiat si consumul 7-11%.

 

Pe de alta parte depinde foarte mult de stilul vostru de vacanta. Daca vi se potriveste, go for it. Pana la urma vacanta trebuie sa ti-o faci asa cum te simti tu / voi bine.

 

Noua nu ne place ideea sa ne ocupam in vacanta de nimic altceva decat de umblat, vizitat, plaja, baie. Ni se parea si noua interesant cand vedeam pe sosele rulote, gandindu-ne ca merg cat vor, unde vor, etc. Dar, ne-am dat seama ca nu avem chef de gasit locurile de campare, racordari, golit reziduuri, pus masa...

 

O intrebare: in mers copiii pot sa umble liberi prin rulota? Nu e periculos la vreo frana?

da, e clar ca exista optiuni pentru fiecare, ca doar suntem diferiti...mie de exemplu mi se pare mai complicat sa caut loc de cazare decat de campare [:)]

adica nu as pleca niciodata in vacanta cu fetele fara sa am siguranta cazarii, si in cazul asta s-a dus distractia si mersul liber.

 

normal nu au voie, legea zice ca trebuie sa stea pe scaun, cu centurile (sunt 5 scaune prevazute cu centuri) si nici nu ma gandeam ca ar alerga pe acolo doar ca pot sta in pat, dormi (paturile au plase de siguranta) sau pot colora, se pot juca, pot sta la masă, la TV...nu stiu exact, dar clar au mai multa libertate si nici nu trebuie sa oprim pentru pipi [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rox, am gasit! ai dreptate, doar daca sunt mai putini sau nr egal se echivaleaza si chiar si asa cica se constituie o comisie de recunoastere si echivalare care analizeaza fiecare dosar/ diploma, nu se face automat... multumesc pentru informatie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...