Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale


Recommended Posts

cred ca asa e peste tot.

C anul viitor va trebui sa dea examen pentru clasa a V-a, tot pentru ca vreau sa invete dimineata dar si pentru ca vreau la clasa de engleza intensiv. dar daca obtine certificat Cambridge nu mai da examen.

silvi, daca numarul de copii inscrisi depaseste numarul de locuri disponibile, dau toti examen, si cei cu cambridge, si cei fara.

 

asa a fost la toate liceele/colegiile bune din ploiesti, cu clasa de engleza intensiv.

se intampla asta si pentru ca teoretic iti poti inscrie copilul pentru examen la mai multe licee/colegii si alegi la care dintre ele te prezinti in ziua examenului.

practic o treime, daca nu mai mult, din cei inscrisi pe lista nu se prezinta deloc la examen, pentru ca dau deja examenul la alt liceu/colegiu, anul trecut s-au dat in aceeasi zi, in acelasi interval orar la toate cele 3-4 licee bune.

 

uite un exemplu privind regulamentul de organizare a admiterii in clasa a 5-a engleza intensiv, la unul dintre colegiile din ploiesti, in mare acelasi lucru era prevazut si in regulamentul celorlalte licee/colegii:

 

http://www.colegiul-nichita.ro/images/regulament_clasa_v_2018.pdf

http://www.liccuza.ro/stiri_files/2018%20Procedura_nr30891_Test%20admitere%20cls_V%20intensiv.pdf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

o sa ma interesez, multumesc!

am colega cu baietel clasa a V-a care a intrat asa, dar nu stiu cati au fost...

Asa este cum a scris Rox. Daca nu scria ea, voiam sa scriu eu chestia asta. Daca numarul de candidati la clasa de limba straina intensiv depaseste numarul de locuri, atunci se da examen, nu se echivaleaza certificatul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e normal sa fie asa peste tot, e lege totusi :)

Asa este. Si structura, metodologia examenului este aceeasi oriunde, la orice limba straina intensiv: 25 puncte partea scrisa, 75 p partea orala. Din cele 75 p - 50 de punte: citirea/intelegerea unui text si raspuns la cateva intrebari pe marginea lui, 25 puncte - dialog cu alt candidat pe o tema data. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

vad ca nu avem in grup pasionati de vacante cu autorulota. eu am stat si aseara si am citit putin pe grupuri de rulotisti. incerc sa imi fac curaj.

cand eram copil, o vacanta cu rulota reprezenta cea mai mare dorinta a mea [:)]  n-am avut parte de asa ceva pana acum - doar am intrat o data sau de doua ori intr-o rulota, s-o vad cum arata pe dinauntru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, iti doresc sa iti fie bine pe noua cale. Daca nu ai regrete, inseamna ca lucrurile nu mai mergeau. Si atunci clar, nu este in regula sa ramani ancorata intr-o zona in care nu te mai simti ok, nu te mai regasesti.

Cu Eric totul ok, se adapteaza acestei schimbari? Sunt sigura ca il va ajuta mult si faptul ca tu vei fi mai linistita si impacata cu tine insati.  [flo2]

Multumesc mult pentru sustinere, tuturor. Nu aveti idee cat de mult face o vorba buna.

Nu vreau sa fiu victima, desi asta am fost.

 

Suntem bine amandoi, sufleteste ma simt muult mai linistita. Eric este un copil adaptabil, ii place mult la noua casa. Mai plange din senin uneori, dar asta e normal. Pe ansambluy suntem mult mai ok decat inainte. Urmeaza mutarea si vacanta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...