Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Corectare/ contestare notă trecuta in catalog


Recommended Posts

Viviana,

Subiectul era sa calculeze 5 itemuri diferiti, notati cu a, b, c, d, e.

Pe foaie era trecut mai jos:

a)              d)

b)              e)

c)             

Fiica-mea a raspuns asa:

a)   raspuns de la a ,OK           d) raspunsul de la b (reclama ca era greu lizibil)

b)   raspuns de la c                  e) raspuns de la d

c)  raspuns de la e

 

Era subiectul usor. Doamna stia la ce nivel este eleva ei. Chiar nu s-a intrebat cum de a rezolvat restul care era de dificultate sporita fara greseala si a gresit complet primul exercitiu?

Mie nu mi se pare OK.

 

 

oh, eu faceam din astea tona, si in liceu si in facultate, scriam raspunsurile gresit. sau imi alunecau ochii pe foaie si raspinsul de la intrebarea 20 il scriam la 21. am ratat si primul examen teorietic la soferit fiindca am decalat toate raspounsurile.

 

nimeni niciodata nu mi-a re-evaluat nota, (nici nu mi-a trecut prin cap sa cer, de altfel) pentru ca, in final, raspunsul asteptat nu era gasit in locul asteptat.

 

inteleg perfect frustrarea, (si eu eram super nervoasa pe mine insami ca nu ma pot aduna...) dar parearea mea ca discutia cu profesoara nu prea are justificare.

 

mai bine sa intelegi daca e o vorba de a "one off" (care nu e capat de lume, adica e bine de inteles ca oricine mai gresteste si ca nu poti astepta performanta 100% mereu) sau daca se repeta, identificati strategii care sa o ajute sa evite pe viitor astfel de situatii. mult mai productiv, dupa parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Diferenta este ca vb de scoala generala si nu de un examen cu foaia cu colțul îndoit. 

Ma rog... fiica-mea isi invata lecția, se relaxează cu notele ca nu mai are ce face si asta e. 

 

DAR daca as fi cadru didactic si ar veni un elev la mine cu cazul asta, as modifica nota cu consecințele de rigoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e frustrant dar tu trebuie sa ii explici ca nu e un capat de tara si nota nu poate fi modificata.Sunt total de acord cu ce a scris Aqai, acest tip de teste exercita atentia in primul rand. Fata mea a avut la 11 ani un examen de 3 ore la patru obiecte si trei dintre ele tip grila, a avut la fiecare subiect foaia in care trebuia sa treaca numai raspunsurile si foile cu cerinte.Li s-a spus la inceput cum sa procedeze. Poate invatatoarea nu a fost destul de clara cand a dat testele. Ai intrebat fata daca le-a explicat cum trebuie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ah, daca era un subiect grila si se corecteaza cu grila deasupra in mod clar punctajul nu se da. chit ca e o greseala de neatentie, tot o greseala e. si trebuie sa se invete ca la matematica, la fel ca peste tot de altfel, atentia conteaza enorm. 

(sunt eu lupul moralist acum, ca am unu de a 8-a care a zis ca 28-17 fac 6 si jap 0,5 puncte s-au dus.)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu era test grila, intrebarile erau deschise, doar locul in care trebuia raspuns era precizat.

La urmatoarele probleme, pe test era loc liber lasat pentru elev sa scrie rezolvarea complete.

La subiectul cu pricina nu le-a cerut rezolvarea completa, doar raspunsurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

DAR daca as fi cadru didactic si ar veni un elev la mine cu cazul asta, as modifica nota cu consecințele de rigoare. 

 

 

Educatorii au niste cerinte si o metodologie de corectare, a procedat corect invatatoarea.

 

Al meu a ratat un subiect la engleza pt ca cerinta era formulata in limba respedtiva si nu a inteles, poate scria cat de cat ceva daca intelegea ce i se cere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca exista in sistemul de invatamint romanesc o grila de corectare, cum avem noi.

 

(Cred ca exceptind testele grila, cam totul e cumva relativ, la aprecierea profesorului.)

 

cum adica? daca e vorba de subiecte unice cum sa nu fie grila de corectare unica? se numeste barem si este publicat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...