Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Corectare/ contestare notă trecuta in catalog


Recommended Posts

Intr-adevar, atentia de a scrie rezultatele acolo unde trebuie face parte din test si este una din atributiile elevului, dupa rezolvarea propriu zisa a problemelor.

Insa:

- daca b-ul di d-ul erau prost lizibile si le-a confundat - atunci e o problema

- totusi lucrarile in care trebuiau prezentate rezultatele nu aveau si rezolvarile "in spate"? Sa se vada cum au ajuns copiii la acele rezultate? Ca la matematica se puncteaza si pasii intermediari, nu rezultatul final. Vezi cazul lui rox, o scadere gresita, -0.5 p, nu tot punctajul (conteaza cat de devreme sau tarziu s-a produs greseala).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu vad lucrurile altfel...

Inteleg ca fetita este un copil bun, numai cu note mari, profesoara e constienta de asta. Scoala nu trebuie sa fie un loc unde penalizam si vanam greseiile ci un loc care ne dezvolta, nu???? Aici nu vorbim de un examen, ci de un test care are scop sa fixeze anumite cunostinte, si sa ii pregateasca pt examene mai grele, ca cele de capacitate. A gresit la marcarea raspunsului, dar eu ca profesor stiu ca a facut corect, OK, as penaliza-o cu un punct, i-as explica greseala... sunt sigura ca fata a inteles ca tb sa fie atenta....Fata ar fi fost si mai motvata sa faca bine la urmatorul test...asa, ce a realizat profesoara? Un copil frustrat, nemultumit, si toate dragstea pt matematica se duce pa apa Sambetei...

Eu asa as fi facut, daca ramaneam profesoara...si sunt sigura ca as fi avut multi copii care ar fi iubit matematica (si profesoara:))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, acesta e si punctul meu de vedere. Am rămas uimită sa o aud  pe dna declarand ca nu i-a dat punctele desi stia ca era greseala de transcriere si nu de grilă, calcul sau logica. Altfel a fost drăguță :) ...

 

Si pentru ca o relație armonioasă cu cei din jur, inclusiv cu profesorii e extrem de importanta pentru fii-mea, am zambit si am plecat cu coada intre picioare spunând pe un glas moale "eu cred totusi ca ar fi meritat punctele alea".

 

Am ramas cu un gust amar. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt profesoară. Si eu i as fi dat punctele. La simularea recent încheiată am avut un caz... La subiectul 1 , grila, a trecut răspunsurile corecte dar nu și litera corespunzătoare.  Eu am vrut să i dau punctele, dar celălalt corector n a vrut. Trebuie să vedem , zic eu, putin dincolo de barem. Am rămas și eu cu un gust amar

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ba da, rezolvările erau in spate. Am văzut lucrarea, dna a si recunoscut că a fost constienta ca fiica-mea le-a transcris gresit ... Si totusi ...
... profesoara a procedat corect. Ea cunoaste elevul, dar un profesor care nu stie despre cine este vorba, ar considera raspunsurile gresite. Ceea ce si este din moment ce nu e scris corect in dreptul fiecarei litere. In alte curricule, acest lucru nu se discuta, e scris gresit, nu se puncteaza. Poate veti ajunge prin alte tari la facultati, ia sa vedeti cum e cand se vor marca cu minus.... Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

... profesoara a procedat corect. Ea cunoaste elevul, dar un profesor care nu stie despre cine este vorba, ar considera raspunsurile gresite. Ceea ce si este din moment ce nu e scris corect in dreptul fiecarei litere. In alte curricule, acest lucru nu se discuta, e scris gresit, nu se puncteaza. Poate veti ajunge prin alte tari la facultati, ia sa vedeti cum e cand se vor marca cu minus....

 

Corect. Aici nu tine nimeni cont cine e copilul. Nici la liceu, nici la facultate. Rezultatul e greșit, suporti consecințele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Aici nu tine nimeni cont cine e copilul. Nici la liceu, nici la facultate. Rezultatul e greșit, suporti consecințele.

Si la noi este la fel!

 

(A propos de grila aia de corectare de care spuneam anterior, la o lucrare , daca nu ai pus o virgula acolo unde a trebuit, esti depunctat cu 0,5  puncte, deci sansele sa iei nota 1 sunt foarte reduse, mai ales cind copiii inca isi formeaza atentia)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...