Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Termen expirat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar la vopseaua de par tineti  cont de termen?

depinde de cat de expirata e :). la 2 luni nu as avea retineri, dar la 4-5, fara un test inainte (cum scrie in instructiuni, pe o bucatica de piele ascunsa, cu o zi inainte de vopsitul propriu-zis) nu as incerca. n-am niciun chef sa ma manance scalpul o luna apoi :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

 

Cum sa congelezi oua? Astea se sparg. Sau smantana? Sau lapte?

Sau alimente prajite? 

 

uite-asa bine [:)]

 

congelez lapte - nu in cantitati industriale, ci juma' de litru cand plec in concediu. dimineata imi place sa beau ness cu lapte, si pisicilor mele le place laptele, iar eu de obicei ma intorc seara tarziu. asa ca pun o sticla in congelator, si cand ajung acasa o scot si-o pun in frigider, sa se dezghete frumos pana dimineata. e perfect comestibil - si n-o spun eu, ci pisicile, care oricat is de moarte dupa lapte, daca-i ceva vag in neregula cu el, nu-l beau (adica din sticla deschisa in urma cu o zi sau doua, din care eu inca beau fara nicio problema, ele uneori mi-l refuza [:-)))] )

 

congelez si alimente prajite - de genul snitele, chiftele... (comand de la Oala cu bunatati, si acolo-s cantitati mari pentru o singura persoana, si nici nu comand un singur produs; tin un pic in frigider, iar restul la congelator)

 

sarmale am tinut o data mai mult de un an, ca uitasem de ele [:)]  erau fierte. au fost perfect comestibile.

 

ma incadrez si eu in categoria care nu tine cont de data de expirare, ci de proprietatile organoleptice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar legat de fructe, s-a nimerit candva la mine in casa un grapefruit [:)]  mie nu-mi plac, da' aveam musafiri si arata bine in fructiera. eh, nici musafirii nu l-au vrut, asa ca a ramas in fructiera pe post de décor. din mai pana in octombrie. pe masa din bucatarie.

 

in octombrie, alti musafiri - si intr-o seara o vad pe prietena mea ca ia fructul respectiv. ii explic frumos ca-i doar décor, sa stea calma ca a doua zi cumparam altele. ba nu, hai sa vedem cum e asta. nu parea stricat la prima vedere, asa ca l-a desfacut. nu era nici sticat, nici mucegait, nici deshidratat... cu alte cuvinte, l-a mancat [:-)))]

 

(si m-a facut pe mine sa ma intreb ce mancam de fapt cand mancam unele fructe [fri] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am congelat si eu mancarea ramasa de sarbatori cand am plecat in concediu. La decongelare am fost dezamagita de textura nu de gust. Sarmale si ciorba de cartofi cu sfecla, comestibile, dar cu textura de " carpa", nu stiu cum sa descriu. Cartofii si orezul nu se congeleaza bine, am impresia.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...