Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Termen expirat


Recommended Posts

e doar orientativ termenul uneori si mu lte produse se pot consuma.... un aliment ce se poate consuma si dupa 2000 ani.. e mierea de albine.

 

 

cristina

 

nu ma intereseaza. in plus, am interdictie pentru mierea de albine.

nu as consuma alimente expirate nici daca as fi perfect sanatoasa.

spun asta acum, dupa ce am facut experimentul. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu consum absolut nimic cu termenul de valabilitate expirat, dar in acelasi timp, nici nu arunc nimic. Stiu permanent ce am in frigider si dulapuri, astfel incat nu fac cumparaturi aiurea. Din acest punct de vedere sunt foarte organizata, dar doar eu fac cuparaturile si doar eu gatesc  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu arunc nimic ce e "expirat" decat dupa ce il miros. daca nu miroase ok, la gunoi. nu arunc niciodata conserve expirate - nici macar nu expira (fasole, mazare, porumb, etc.). la fel cum nu arunc faina/zahar/sare, ulei.... e chiar hilar sa arunc ceva care stiu precis ca nu are cum sa se contamineze microbiologic si deci nu are cum sa isi piarda proprietatile organoleptice. 

alimentele proaspete la fel. fructe, legume, incerc sa folosesc absolut tot, urasc sa irosesc si sa arunc lucruri perfect utilizabile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt campioana la mancat alimente expirate [:D]

Ma ghidez dupa gust, culoare, textura, miros etc. Unele sunt in termen si le arunc, daca imi par alterate, altele pot avea data expirarii si cu 5 ani in urma si nu-mi pasa.

Pana acum nu am avut niciodata probleme.

Nu mai cumpara asa mult si atunci nu ar mai apuca sa iti expire atitea produse prin camara/frigider. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu ma intereseaza. in plus, am interdictie pentru mierea de albine. nu as consuma alimente expirate nici daca as fi perfect sanatoasa. spun asta acum, dupa ce am facut experimentul. :)

 

Cred ca raspunsurile si ce scriem aici sunt generale. Ce inseamna nu ma intereseaza? 

 

Alimente expirate si un termen de garantie pus pe cutie/folia alimentelor sunt 2 lucruri total diferite.

 

Imi pare rau ca exista interdictie pe miere de albine, rar am auzit de asa ceva.

 

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...