Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce este pralinoise si cu ce o pot inlocui?


Recommended Posts

Ha, ha, bine zis! Il folosesc cu spor la supe creme (legume fierte), macinat nuci, pecans si din astea mai moi. La alune intregi sau migdale pare ca-si da duhul. 

 

Gasesc Toblerone, Roxana. Si chiar imi place ideea. Sau poate incerc cu mojarul.

 

Mersi, ceva va merge pana la urma!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pe vremea cand nu aveam roboti se caramelizau nucile cu zahar, se turnau in tava unsa, se lasau sa se raceasca, apoi se bateau cu ciocanul de carne si apoi pisam in mojar. sau daca era mai putin faceam afacerea asta la rasnita. 

 

Și pe vremea de acum se face așa :). Am eu o prăjitură la care fac fix așa, manual. Pot face și la robot, dar e mai de-stresant manual :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, eu fac zahăr ars (am grijă să fie deschis la culoare, nu-l las să se ardă tare) în care pun nuci pe care le amestec bine.

 

Răstorn pe o foaie de copt (câteodată ung cu puțin ulei, dar nu e nevoie) și întind în strat cât mai subțire. 

 

Las să se răcească, rup bucăți și pun într-o pungă ziplock. Le strivesc cu ce am la îndemână (ciocan de carne, făcăleț).

 

Rezultatul eu l-aș amesteca cu ciocolată topită.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suna f. bine, Daniela! Neaparat fac prajitura dupa Pasti. 

 

Daca vorbesti de zahar ars si tu sau altcineva aveti idee... pot folosi in loc de zahar alb zahar brun? Am in casa si alb dar il prefer pe celalalt.

Intreb pt. ca la tort Opera, la crema, am folosit brun si cumva (poate din vina mea) nu se lichefiaza. Cand pare ca se va topi, in loc se recristalizeaza, ajunge beton.

 

Doar daca a experimentat cineva. De nu, folosesc alb   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...