Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Catelusi alergici-sugestii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si catelusa mea e teroare la luat pastile, eram la un pas sa cer injectabil (a avut o mica operatie luna trecuta).

O pacaleam cu crema de frisca/mascarpone :-))) Puneam pastila in crema intr o lingurita, pregateam si in alta lingura si de pofticioasa ce era inghitea tot pe rand :-)))

 

La altii merge untul de arahide, insa ei nu i place.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle tu ii dai brinza topita si friptura catelului? Si te miri ca face alergii? Mi-amintesc ca scriai ca ii dai si tort plus alte chestii ce le mincati voi. Ma mir ca nu a facut o reactie mai demult la asa alimentatie. Vezi ce a scris si Mada mai devreme. Cred ca ar trebui sa incepi cu o alimentatie adecvata si apoi sa ii dai pastille.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cainii totusi sunt animale carnivore, ce are friptura ? Clar ca nu branza topita care e f sarata si procesata, la fel cu tortul si dulcele in general nici eu nu inteleg. Dar o bucata de carne fripta /fiarta de ce nu ?

friptura nu e carne fiarta ci prajita si de obicei are si multe condimente pe ea. Am vazut documentar cu exact ce spunea Mada, catei/pisici hraniti cu hrana umana care s-au imbolnavit si au murit prematur din cauza dietei. Sigur, fiecare face cum crede, dar astea sint consecintele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana la aparitia boabelor speciale in comert, de mii de ani, cinele traieste pe langa casa omului hranit cu ce ii "scapa" stapanului din oala. Acu e drept si ca rasele astea de "catei-bibelou" sunt atat  de selectate genetic ca s-au sensibilizat extraordinar de mult.

Eu am un ciobanesc romanesc, care daca nu era la mine in curte, era pe langa o stana unde ar fi mancat mamaliga cu zar , lapte, oase si resturi de mancare. Nu prea cred ca se duce ciobanul la cumparat de Royal canin [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia tot ce ii dau ii gatesc separat, nu ii dau resturi se la masa . Ii fac separat friptura fara sare , condimente. Ii place ficat  de vita, pui si vita, porc-nu ii dau.

dulciuri - pacinta cu cream de vanilie, inghetata de vanilie  ii dau ocazional 2 linguri pe Luna. 

Branza topita nu I am dat niciodata pana acum dar e ce mi a sugerat doctora ca pot sa ii Invelesc capsula in ea si maninca garantat. Trebuia ieri sa ii fac poza lui Pepper cu bucatica de branza topita la nas si cu bucatica de friptura si de care nu s a atins toata ziua.

Deci Ieri dimineata nu a luat doza, abia aseara am reusit sa Il fac sa manince. 

Nu maninca peanut butter ce alti caini sunt innebuniti.

Branza f putin sarata maninca cate un patratel pe sapt... dar nici dupa asta nu e innebunit.

Zau pana si catelul are gena lui fiu- meu si e mofturos la mincare. 

Deci cu toate astea sunt f limitata la cum sa ii dau pastile.... Slava Domnului ca nu a prea fost nevoie. 

Fortat pe gat nu vreau , mi se pare ca il terrorizez

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa fie de groaza la sitter cand vom fi plecati 3 sap in vacanta, ca nici mancarea gatita congelata nu o prea maninca. Mai ales amestecata cu orez... si congelata.

Ma gindesc ca poate se indeamna cu catelul lor.... sau cum zice si sotul, de foame o sa manince si gata. 

Pepper a fost asa mofturos de mic, am incercat f multe feluri de bobite si nu vroia sa manince. Pur si simplu nu vroia, a stat o data m 2 zile nemincat.... mai mult nu l am lasat , ca vine linga tine si te priveste in ochii de te face sa ii dai si sa scapi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...