Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

EU Yes la vot. Multumesc ca ai iesit si tu!


Recommended Posts

Oh, da o sa caut petitia melescanut si clar o semnez.

-------

 

Da, Rox, e clar ce vor oamenii.

 

Daca ati stii cat de tare ma bucur ca nu intra ALDE in PE.  ALDE, din punctul meu de vedere, este un accident, iar Tariceanu un mare mincinos.

Niciodata nu am putut pricepe cum un partid care abia trece pragul electoral poate fi la guvernare, si ala seful Senatului.

 

De asemenea e OK ca a trecut pragul Pro Romania si sper sa obtina mandat  Corina Cretu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 290
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Oh, da o sa caut petitia melescanut si clar o semnez. ------- Da, Rox, e clar ce vor oamenii. Daca ati stii cat de tare ma bucur ca nu intra ALDE in PE. ALDE, din punctul meu de vedere, este un accident, iar Tariceanu un mare mincinos. Niciodata nu am putut pricepe cum un partid care abia trece pragul electoral poate fi la guvernare, si ala seful Senatului. De asemenea e OK ca a trecut pragul Pro Romania si sper sa obtina mandat Corina Cretu.
Postati va rog linkul si aici

 

Edit

 

https://campaniamea.declic.ro/petitions/teodor-melescanu-demisia

 

Am semnat si eu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La amandoua. Si la Referendum si la Europarlamentare.

As vrea ca PSD sa aiba sub 30% si ALDE sa nu treaca pragul - are ALDE pe lista pe primele locuri niste individe cu puternice accente anti-UE.  Ca si PSD de altfel. PSD are una chiar proasta rau ce ne-a facut de rusine acolo ani la rand.

Toata campania asta PSD-ALDE au boicotat Referendumul si au avut discursuri impotriva UE !?!?!? Cand ei candidadu la europarlamentare. Tampiti.

 

Trendul este sa se voteze cu USR. Tinerii voteaza USR.

Wow,  Viviana, ce coada la voi la sectia de votare. Am vazut pozele. 

La noi a fost lejer, pe la ora 17.30 cand am fost noi, insa era mult mai multa circulatie de persoane decat pe la alte alegeri cand era scoala aproape goala. Ieri era un du-te vino, unii intrat in sectii, altii ieseau.

 

Ciudat partidul lui Tariceanu... el care a semnat tratatul de aderare la UE.... acum im ani UE, pe de alta parte prin campanie l-am auzit si ca ar fi un sustinator al valorilor europene, ca doar e a semnat tratatul.... dupa cum bate vantul...

 

Acu mai au stia de stat la guvernare 1 an... insa trebuie iesit masiv la vot si in 2020... sper sa nu se fi consumat ieri valul de entuziasm al oamenilor, ca ar fi pacat. 

Si sa vedem referendumul cum ar putea fi pus in aplicare, aia e intrebarea... Ca ala cu 300 de parlamentari... :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La rezultatele din exit poll e cam greu să faci majoritate din 25.8% + 4.9%. Majoritate înseamnă peste 50%. 

Dar aici la alegerile europarlamentare nu se poate vorbi de majoritate. Ci fiecare partid al nostru, functie de nr nr de voturi primime (%) isi trimite un nr de membri in parlamentul european si acei parlamentari se afiliaza grupurilor parlamentare cf partidului lui (la PPE, la social democrati, verzi, nationalisti etc). Si per global, la nivel european se poate vorbi de o majoritate, in functie de cum s-a votat in alte tari.

 

Aici in Ro, mai ramane un an si ceva cu acest guvern (daca nu pateste ceva intre timp, insa ei sunt fermi pe pozitii ca nu demosioneaza - teoretic nu fac nimic ilegal, asteapta sa fie dati jos prin motiune cf legii, motiune care nu prea are sanse...). Asa ca trebuie sa continue trendul asta de sporit civic si in perioada urmatoare, 2019-2020... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 3 ore de stat la coada am plecat acasa fara sa votez. Pacat. E un drept al meu, nu sunt eu vinovata ca a trecut timpul, ca organizatorii iar "" nu s-au asteptat " . De ce nu solicita ministerul de externe persoane voluntare pentru sectiile de votare? As fi stat voluntar cateva ore la o sectie, numai sa stiu ca eu si altii ca mine isi exercita un drept. 

 

Intreb din nou, Ce se intampla cand guvernul iti incalca un drept CONSTITUTIONAL?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica eu nici nu cred ca e oportun sa nu mai fie la guvernare si sa-si bage dreapta capul in lat pentru imprumuturile masive pe care le-au facut.

 

In acelasi timp nu se mai poate continua cu Dancila ca e proasta si nici cu Dragnea care e in stare sa dea foc la tara numai sa ramana pe loc in functie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...