Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

EU Yes la vot. Multumesc ca ai iesit si tu!


Recommended Posts

Eu zic ca toate chestiile astea au încetinit mult procesul de votare . Și mereu e așa . 

 

Adica 1 sala , 6-8 inși care nu ai nici o idee cum ar putea sa grăbească procesul . 

Unul completează lista, același îți da ștampila , 1 scanează buletinul ...mori cu nervi când ii vezi și te intrebi dacă nu au venit direct din secolul trecut . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 290
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Asa, cu scanarea cartii de identitate, totul se inregistreaza electronic, CNP, poza, serie, nr. tot. Daca incerci sa mai votezi o data in alta localitate, trebuie sa dai iar buletinul la scanat si te prinde ca acel nume, cnp a mai votat o data. Deci su sistemul asta au reduc ff mult riscul votului multiplu, nu cred ca-si asuma cineva riscul sa se aleaga cu dosar penal.

 

Excrptie fac cei care sunt urcati in dube de partide si dusi la vot.

Frauda mare se face in rural. La oras nu ai cum pentru ca se vede.

V-am povestit de cele 3 dube fara geam pe care le-am vazut.In genul microbuzelor de transport in comun. Nu aveau ce cauta acolo. Si de transport marfa, cu autocolant pe care scria " transport marfa" si drapelul Romaniei.

Le-am vazut cand am mers spre sectia de votare si cand m-am intors. Locuiesc la sat.

Mi-am dat seama acasa care ar fi explicatia. Puteam sa le fac poze si sa trimit la ziare. 

Poate data viitoare, dar nu stiu cui sa semnalez asta. Soferii dubelor erau cu cei de la Politia Comunitara de vorba.

 

Frauda se parctica si se va practica mereu la un nivel mult mai mare decat putem noi sa cunoastem vreodata.

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In strainatate da, nu vezi ca unii nu au apucat sa voteze nici macar o data (permis de lege), ce sa ma zic incercare de a doua oara... Dar in tara, teoretic, se putea vota de 2 ori. Mai demult se facea asa zisul "turism electoral", nedovedit niciodata... Schema era asa... partidul (de obicei psd sau stramosii lui de mai demult) luau grupuri de oameni cu autocarul, dupa ce in prealabil votasera la ei acasa, la sectia de care apartineau (sa zicem in Bucuresti). Semnau acolo, pe listele de votare si li se lipea sticker pe buletin. Apoi plecau cu autocarul intr-o destinatie mai turistica.... de ex. ii duceau la Sinaia, Constanta, Brasov sau in vreo localitate mai mica apropiate de orasele astea. Intre timp isi dezlipeau stickerele de pe buletin. Se duceau la sectia de votare din localitatea respectiva si mai votauo data pe listele suplimentare. Semnau o declaratie pe proprie raspundere ca nu au mai votat. Si aia era.. minteau si mai votau o data. Era foarte greu, nefiind un sistem informatizat, deci fiind totul pe hartie sa compari listele din Bucuresti cu cele de la Brasov sa zicem si sa gasesti acul in carul cu fan... adica un nume + acelasi CNP scris de 2 ori. Si oricum nu s-a dovedit niciodata nimic... dar prea circulau multe autocare prin tara fix in duminica cand aveau loc alegeri.

 

Exact ce spuneam eu. Vazut in ziua alegerilor.

Deci cred bine. Ma gandeam ca poate merg eu prea departe. Vad si mult " Black list"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acum s-au gasit morti pe liste . Si ce te faci cind CNP al tau il folosesc altii care stiu ca tu nu

votezi ? Va dati seama ce va fi prin tara cind primarul va vota pentru tot satul ? Ca acolo nu au multi posibilitatea in multe sate . Atunci va iesi numai CINE TREBUIE hotarit de sus . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acum s-au gasit morti pe liste . Si ce te faci cind CNP al tau il folosesc altii care stiu ca tu nu

votezi ? Va dati seama ce va fi prin tara cind primarul va vota pentru tot satul ? Ca acolo nu au multi posibilitatea in multe sate . Atunci va iesi numai CINE TREBUIE hotarit de sus . 

Simplu 

Iesi la vot.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acum s-au gasit morti pe liste . Si ce te faci cind CNP al tau il folosesc altii care stiu ca tu nu

votezi ? Va dati seama ce va fi prin tara cind primarul va vota pentru tot satul ? Ca acolo nu au multi posibilitatea in multe sate . Atunci va iesi numai CINE TREBUIE hotarit de sus . 

 

Ce schimbare la 180 de grade față de niște posturi în urmă în care eram îndemnați la boicot! Deci dacă boicotezi și nu te duci la vot poate vota cineva în locul tău. Ce surpriză!  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si acum s-au gasit morti pe liste . Si ce te faci cind CNP al tau il folosesc altii care stiu ca tu nu votezi ? Va dati seama ce va fi prin tara cind primarul va vota pentru tot satul ? Ca acolo nu au multi posibilitatea in multe sate . Atunci va iesi numai CINE TREBUIE hotarit de sus .

 

 

Chiar Gabiheinze..in afara de numele de fotbalist , de aici inseamna ca esti baiat/barbat( cred ca baiat totusi), ce te aduce pe aici, ca nu inteleg scopul tau. Dorinta ta era sa te validam si sa boicotam toate?

Si acum ne aduci aminte ca sunt oameni decedati pe liste?

Ce vrei exact?

Ai drept de vot?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...