Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sint verde de invidie!!!!!!!!!! Aici sint prohibitivi la pret (nu mai zic ca ii gasesti rar). 

 

da, si aici la fel. mi i-au adus ai mei care au fost la sibiu saptamana trecuta. si i-au luat de pe marginea drumul in drum spre paltinis. trafic, nu gluma!! :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Carne de porc tocata se întărește? Carnea de porc din comerțul american este extrem de slaba, nu are grăsime. Poate o gătești peste măsura și devine tare. Carnea tocata o călesc întâi, apoi adaug ceapa, usturoi, etc. La foc mic și pe îndelete. Daca e friptura de porc (tenderloin sau pork chop), trebuie marinată (in saramura/baitz) și gătită rapid, altfel se usucă pentru ca nu are fire de grăsime.
ma refer la carnea de porc country style, sau butt.... care o folosesc bucatele de aprox 2” la varza calita sau tocanite. Cat trebuie prajita/ fiarta in mancare? Trebuie marinata?  Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma refer la carnea de porc country style, sau butt.... care o folosesc bucatele de aprox 2” la varza calita sau tocanite. Cat trebuie prajita/ fiarta in mancare? Trebuie marinata? 

Pork butt sau country style trebuie gatit la foc mic pe timp indelungat (in cuptor, acoperit) sa se fragezeasca. Eu o dau intr-o unda scurta de ulei cit sa se rumeneasca, apoi torn vin sau bere, o acopar si dau la cuptor.

 

La varza calita eu nu pun pork butt ci pork belly, ajuta sa se inmoaie si varza. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pork butt sau country style trebuie gatit la foc mic pe timp indelungat (in cuptor, acoperit) sa se fragezeasca. Eu o dau intr-o unda scurta de ulei cit sa se rumeneasca, apoi torn vin sau bere, o acopar si dau la cuptor. La varza calita eu nu pun pork butt ci pork belly, ajuta sa se inmoaie si varza.

pe aici nu gasesc pork belly.

O sa fac si Eu poate niste bucatele  country style cu bere sau vin dar cred ca o pun in slow cooker dupa ce o prajesc un pic. E prea cald pt cuptor.

 

mersi pt sfaturi

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe aici nu gasesc pork belly.

O sa fac si Eu poate niste bucatele  country style cu bere sau vin dar cred ca o pun in slow cooker dupa ce o prajesc un pic. E prea cald pt cuptor.

 

mersi pt sfaturi

 

Eu zic ca daca gasesti burta, gasesti si pork belly. Incearca la mexicani ca au sigur. 

 

Poti pune slab bacon feliat subtire la varza calita, iese dementiala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca gasesti burta, gasesti si pork belly. Incearca la mexicani ca au sigur. 

 

Poti pune slab bacon feliat subtire la varza calita, iese dementiala. 

 

f rar gasesc si burta ...nu sunt magazine mexicane  in jur...doar unul Asiatic..

 

o sa incerc sa obtin  la un magazine international, e mai departe...unde doar sotul ajunge pe acolo ca e un pic aproape de serviciul lui.

dar am notat porc belly sau bacon pt varza.  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astazi am descoperit ca mai am supa de pui facuta de ieri ...buna pt la prinz

iar pt deseara piept de pui (e pus la marinat de ieri) facut cu sos marsala si ciuperci sautee...si salata de varza rosie.

 

marti:  o sa incerc sa fac  niste porc country style la slow cooker cu garnitura... cartofi mici natur.

 

miercuri: ciotoiase de pui in pesmet, ca la kfc...cu piuree si salata varza rosie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...