Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

Michelle, asa iese carnea slaba la slow cooker.

 

Indiferent de bucata de unde este taiata, eu nu gasesc la noi carne de porc decat foarte slaba, cu exceptia épaule picnic ( pork shoulder), care merge foarte bine la slow cooker.

Pe cand in Ro este pe primul loc ceafa de porc, excelenta pe gratar dar si in tocanite.

 

La mancarurile de legume cu carne (fasole, mazare dar in special varza), eu fierb carnea separat, taiata bucatele potrivite. O fierb cat sa fie suficient de moale apoi o combin cu legumele fierte separat si folosesc si zeama de carne pentru sos.

 

Am gatit zilele astea ciorba de sfecla cu cartofi si legume, salata de vinete si ciulama de ghebe. La desert am tot primit tarte cu fructe, visine si caise, de la rude si prietene.

 

De maine pauza de gatit, plecam in "vacanta din vacanta" pentru cateva zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, așa e, ai dreptate cu porcul slab in America de Nord. Am menționat asta și eu :) Aici e alt porc fata de Europa sau Asia. Ma refer la porcul din comerț ca exista și ferme mai mici care respecta Tradițiile vechi. 

 

Eu am cumpărat einkorn faina. Am pus la

dospit prima pâine sa văd cum iese. Sint foarte curioasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut avânt. Am făcut dulceața de visine, prăjitura cu visine. 

Am copilul mic și amicii lui la noi o săptămâna întreaga și am făcut 100 de pregătiri. La cina avem porumb la grătar cu unt, usturoi și miso. Am făcut porc afumat. Salata de roșii. Ardei shishito tot la grătar.

 

Am pus aripi la marinat. Am pregătit ceafa de porc cu mirodenii. Kebaburi la marinat cu sos de ceapa verde, coriandru, ardei iute și zeama de Lime. 

 

Va las poza porcoasa.

 

 

post-128087-0-14861900-1563748097_thumb.jpeg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sambata e ziua pastelor, asa ca am facut spaghete cu sos de rosii.

Am pregatit apoi oua umplute (facute jumi-juma cu o vecina), apoi un teanc de clatite (si astea impartite). Si am mai facut o salata de vinete, ca tot aveam o punga in congelator.

Mi-am facut o portie mica de ficatei cu usturoi (ce a ramas am adus cu mine la serviciu, azi).

Ieri am avut piure, tocanita de pui si salata cu de toate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost plecati, asa ca nu am gatit in we, de azi insa incerc sa-mi intru in ritm.

 

Nu am insa niciun plan, nicio idee, cica vine iar canicula, asa ca voi incepe saptamina cu o mare salata de rosii, castraveti, brinza, masline...

 

Poate fac niste pastai inabusite cu usturoi, ceva piept d epui marinat la tigaia grill...nu stiu nimic concret.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...