Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Szivarvany, ref. la tortul cu crema de zahar ars, presupun ca lasi mai intai crema sa se inchege un pic la cuptor si apoi torni pandispanul, ca altfel s ar amesteca toate in tava, nu?

Nu nu ! Caramelizez zaharul, pun laptele mixat cu ouale si zaharul, apoi pun deasupra pandispanul care ramane deasupra frumos. Cand e gata maroniu-aramiu, scot, las la racit, apoi rastorn artistic pe o farfurie rotunda mare si pun la frigider sa se insiropeze.

 

http://www.culinar.ro/forum/continut/retete-in-imagini/11129/tort-cu-crema-de-zahar-ars/

cam asa :-) 

dar reteta ce o am eu incepe cu 250 g zahar caramelizat sa fie apoi blatul insiropat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Szivarvany, ref. la tortul cu crema de zahar ars, presupun ca lasi mai intai crema sa se inchege un pic la cuptor si apoi torni pandispanul, ca altfel s ar amesteca toate in teava, nu?

Eu las crema 20 min la cuptor, apoi pun blatul.

Daca nu o pun in tava cu apa, iese poroasa, cu găuri.

Faca o pun in tava, iese fina...

Parca și ai mei prefera poroasa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu odata tortul asta cu crema d ezahar ars, asa cum zice curcubica, direct cu pandispanul deasupra, dpar ca am ars cam tare zaharul si a iesit usor amaruie crema.

 

Pe mine nu ma deranjeaza gaurile, nu am pus niciodata la bain marin, insa recunosc ca nici nu fac des, mie imi place foarte mult si nu prea stiu sa ma abtin cind fac!!! [afro]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...