Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

Pt aluat:150 gr faina,90 gr unt, 1 lingurita zahar,1 ou, 1 lingura apa rece,un praf de sare.

Se cerne faina, se face loc la mijloc si se pun aici zaharul,sare, o lingura apa foarte rece,oul si untul

.Se framanta repede si se lasa la rece 2 ore.

1/2 kg prune,1 lingura zahar

Crema:1 pahar iaurt,150 zahar,1 ou intreg,1

galbenus, vanilie.

Se curata 1/2 kg prune potrivit de coapte si se aseaza pe aluatul din forma,presarat cu zahar.

Se da tarta la cuptor.

Separat se bate iaurtul cu zaharul,un ou intreg, un galbenus si vanilie.

Cand tarta este pe jumatate coapta, se toarna deasupra crema.

Se mai tine la cuptor pana se leaga crema.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am fost dezorganizata saptamina asta , insa gata, am frigider nou, totul intra in normal.

 

Astazi o sa fac niste gyros, cu paste -spirale si tzatziki, iar pentru miine vreau niste orez cu multe legume so piept d epui, din care sper sa am si pentru simbata.Sper!!!

 

Nu stiu ce sa fac in we, sper sa-mi vina vreo idee...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut taietei cu legume si pui, stil asiatic, cu sos de soia. Azi hamburgeri de casa, piure, salata de rosii.

Maine dimineata sper sa pun sarmale in foi de varza la slowcooker, daca iau orez azi.

Apoi duminica va trebui sa gatesc ceva pentru inceputul saptamanii viitoare. O supa crema de conopida si felul 2...e un mister inca.

 

Andacos, sa folositi sanatosi noul frigider. Si eu ar cam trebui sa-l schimb...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Weekend cu gatit la mine, iar :-)

Sambata am facut mamaliga cu branza de burduf, slaninuta, iar seara am mancat oua ochiuri. 

Am fiert oua, cartofi, conopida; la multicooker - fasole cu ciolan. Duminica dimineata am pus la cuptor o yena cu conopida / pesmet / smantana si o yena cu cartofi / oua / smantana. Am pregatit cateva snitele si am fiert un amestec maxican. S-a mancat salata de castraveti cu ceapa , sfecla rosie fiarta :-) 

Din exces de zel am facut o portie de Negresa in forme de briose.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Andacos, sa folositi sanatosi noul frigider. Si eu ar cam trebui sa-l schimb...

Multumesc, acum ma intreb(glumesc) ce ne-o fi trebuit un frigider asa mare ca noi vrem sa mincam mai putin???? [:-)))] [:-)))]

 

Noi am fost ieri in drumetie, am avut aseara deci cartofi prajiti si cirnati, cind ajung acasa sunt destul de obosita sa mai stau in bucatarie, asa ca ori intra fii mio in actiune(in general), ori fac eu ceva rapid.

 

Nu am absolut niciun plan pentru saptamina asta, sunt si cam molesita ca iau niste antibiotice, as vrea niste varza cu carne, niste chinezarii...sa vad, habar nu am inca!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...