Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

Oase de pui la mine sunt spatele, oasele de la piept si pulpe dezosate. Cum gatesc mult pui pt Pepper din oase fac supe sau broth. 

Jimbalaia de data asta nu e ceva de laudat, ca am   facut cu condimente de la cutie care au fost fff iuti chiar daca am dublat Portia de orez abia am putut munca si restul a ajuns la gunoi. Am facut mai de mult din scratch dar nu am mai gasit reteta

Am inteles!!!

 

Eu nu cumpar nici piept cu os(nu am vazut niciodata, decit desosat) iar cind cumpar pui intreg. ori il fac ciorba/supa(deci nu desosez nimic), ori la cuptor.

 

Cum faci jambalaia, e un amestec , ce este?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Am inteles!!! Eu nu cumpar nici piept cu os(nu am vazut niciodata, decit desosat) iar cind cumpar pui intreg. ori il fac ciorba/supa(deci nu desosez nimic), ori la cuptor. Cum faci jambalaia, e un amestec , ce este?

Eu am mincat la restaurant into si Mia placut dar sunt multe retete de jambalaya in functie de zona in general e amestec de orez lung + vegetale( ceapa, Ardei , telina -lujere nu radacina, rosii) +  shrimp, carnat iute, pui.

 

la noi pui se gaseste intreg,  portionat si dezosat. Cel intreg e mai ieftine asa ca pot sa cumpar organic la pret cat as da pe el dezosat. Iar din oase fac stock care Il congelez si pun la sosuri,  orez etc.si pt Pepper tot intreg cumpar si portionez. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mincat la restaurant into si Mia placut dar sunt multe retete de jambalaya in functie de zona in general e amestec de orez lung + vegetale( ceapa, Ardei , telina -lujere nu radacina, rosii) +  shrimp, carnat iute, pui.

Un fel de paella ...americana!!!

 

Am tot vazut pe la diverse emisiuni culinare, insa n-am avut chef/timp sa caut sa cad exact ce este.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un fel de paella ...americana!!!

 

Am tot vazut pe la diverse emisiuni culinare, insa n-am avut chef/timp sa caut sa cad exact ce este.

Nu e chiar paella...are o textura si un gust diferit.

 

Vad ca Michelle se codeste sa dea o reteta anume (nici reteta de ciorba de burta mexicana nu o impartaseste).

 

Uite reteta mea de jambalaya (reteta luata de la un curs de gatit luat de mine in New Orleans).

 

Iti trebuie:

bucati de pui (eu fac cu ce gasesc, in general pulpe de pui)

Carnat andouille - un carnat usor afumat si putin iute

Creveti proaspeti

Ceapa

Ardei Gras verde

tije de telina

usturoi

O cutie mare de rosii in bulion

o lingura de pasta de rosii

foi de dafin

Mirodenii Cajun (paprica, thyme, oregano, usturoi pudra, piper alb, piper negru, cayenne)

Orez cu bob lung

Supa de pui

 

Intr-o oala cu fund mai gros (eu fac in fonta), trag intr-o unda de ulei puiul si carnatul feliat pina prind culoare. Apoi pun "trinitatea" (asa ii zice in New Orleans amestecului de ceapa, ardei gras verde si tije de telina - este baza la majoritatea mancarurilor din zona) tocat marunt. Dupa ce s-au inmuiat bine legumele, adaug usturoiul maruntit, aromele, si sarea. Torn orezul si il las cam 2-3 minute sa absoarba din ulei si arome. Adaud cutia mare de rosii, frunza de dafin, supa de pui si acoper. Las la foc mic, acoperit cam 25 de min (pina se inmoaie bine orezul). In ultimite 3 minute adaug crevetii proaspeti si sting focul dupa 3 min (cum si-au schimbat culoarea in roz).

 

Servesc cu ceapa verde tocata deasupra. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...