Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am facut gem de prune si am pus si niste alune de padure in el, plus niste gem de caise, dar mi-a iesit cam subtire, trebuia sa-l fierb mai mult un pic. Nu e dulceata, dar nici gem ca lumea!
De gutui mai am de anul trecut 3 borcane, nu prea ne omoram cu el.

Azi, nu gatesc nimic, suntem invitati la masa la prietenii nostri, maine vreau sa fac niste ciuperci umplute si niste chiftele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, si eu am facut o tarta de pere ieri, insa nu versiunea cu frangipan. Le-am pus simplu pe foaia de tarta albita putin in cuptor. A iesit bestial. Am gasit si niste pere faine si enorme, o para avea intre 300 si 400g.

 

La rubrica ce-am mai gatit : rasol de vita cu cartofi prajiti (cartofi din gradina care au fost putini si mici anul asta), salata de fructe, steak-uri de vita, fasole verde fiarta in aburi, supa de galuste, somon prajit. 

(salatele de cruditati nici nu le mai numar).

 

Curcubeu dragut, cum faci tu crema de nuca fiarta ?  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, eu am facut frangipani ca reteta asta am gasit-o intr-o revista, e prima oara cand fac tarta de pere. De tarte de mere, rasturnate, crumble, si toate denumirile , ne-am saturat :))) 

 

Dar eu continui cu odiseea gutuilor, parca nu imi vine sa le prepar, asa am un parfum in casa, in weekend am mai luat 2 kg pentru mine si 8kg pentru mama, deci va primi gutui din englezia :) 

Am ami citit niste retete si am descoperit ca dulceata de gutui se face in 2-3 zile, ceea ce nu stiam.Si nici nu am facut niciodata asa, si nici cu zahar atat de putin cum face Didi. 

Didi, tu cum o prepari, cat timp o fierbi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun reteta mea de tort de nuca cu crema de nuca fiarta. Pentru ca am considerat ca e prea mult sa pun 250 de grame de unt intr-un tort (!!!) , am inlocuit untul cu frisca. Am fiert 100 ml lapte  cu 300 gr zahar, cand a inceput sa fiarba am adaugat 200 gr nuca macinata, am  tras tigaia de pe aragaz si am lasat-o la racit. Am amestecat crema de nuci racita cu frisca +rom si coaja de lamaie rasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, gutuile daca nu sunt lovite se pastreaza pina la Craciun. Mama face sau versiunea dulceata cum a scris Crucubeu, sau versiunea gem din gutuile date prin razatoare.

Toamna facea gemul si pelteaua, in timpul vacantei de oarna facea dulceata. Si mirosea divin.

 

 

Mie imi mai place versiunea prajituri si tarte, idem ca la mere si versiunea «gutui cu carne de pui».

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...