Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Andacos, te inteleg...

Eu am facut o piftie din doua aripi mari de curcan. Un deliciu a iesit, inchegata perfect, nici prea sarata/usturoiata nici prea fada, nici prea grasa nici prea slaba, numai carne macra in aspic. Ti-ai gasit sa manance fiu- miu... I- am spus ca e fraier...

Eu am mancat cu mamaliga. Lui i am facut rapid fileuri de peste alb la tigaie, cu mamaliga si ou ochi.

Am zis ca nu mai gatesc cantitati mari, ca e posibil sa i placa mult un fel de mancare si a doua zi sa l refuze. 

 

Ce am mai gatit bun saptamana asta a fost o lasagna. 

Am frigiderul plin devlegume deci saptamana care vine mai vegetarian asa. Cuscus cu legume, pilaf cu legume...si nu mai stiu. A, lasagna cu legume!

 

Deseara poate fac o tarta cu fructe.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut niste chinezarii-piept de pui, legume multe si paste de orez, pentru astazi o sa fac niste fleischkäse cu piure d ecartofi si legume(morcov si mazare) , din carnea asta voi avea si miine.

 

Joi o sa fac niste tortilla(carne tocata, salata verde, rosii, tzatziki) iar pentru vineri o s afac niste ciotoiase la cuptor, nu stiu exact ce garnitura, din ciotoiase o sa am si simbata.

 

Duminica cred ca am s afac niste cotlete d eporc cu pastai inabusite.
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...