Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

Noi tinem post. 

 

Ieri seara : salata boeuf (fara carne :) - ar trebui sa scriu sala ruseasca), paté de linte si ciuperci cu salata mâche (lamb's lettuce, nici nu stiu cunm i se spune in romana). 

 

Astazi : o mincare de vinete cu sos de rosii si usturoi, orez simplu, o prajitura cu alune de padure macinate (reteta noua pe care as vrea sa o incerc).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

primavara asta timpurie ne-a adus verzituri in piata deja. asa ca am facut un bors de loboda si stevie, spanac proaspat cu oua ochiuri. duminica pentru luni si azi niste ragu, o parte de servit cu paste si o parte am aranjat cu ceapa verde si fasole rosie intr-un chilli con carne improptu ca sa zic asa :)

o supa de pui azi pentru inca doua zile... si mai vedem, poate niste pui pane. 

si bineinteles mucenici cu zeama (facuti si mancati... :))) ) si prajitura cu mere ante-mentionata de doamna Sziv [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

the lingo?? [:D]

 

scriu reteta acum: 

4 mere 

4 oua

380g faina

200g zahar + 1-2 linguri de presarat deasupra

100g unt topit

o portocala - coaja rasa si sucul (de preferinta bio)

90g iaurt gras

16g praf de copt

 

se incinge cuptorul la 180grade.

se unge si tapeteaza cu faina o forma rotunda de 20cm (eu am avut de 24, a iesit tot inalta).

se taie 3 dintre mere feliute subtiri, cel ramas se taie felii mai frumoase - pentru pus deasupra. se rade coaja de la portocala, se stoarce de zeama. merele se amesteca cu coaja si cu sucul, se lasa deoparte. se topeste untul. 

se bat ouale spuma cu zaharul, pana se albesc si se umfla. se adauga untul topit, iaurtul, apoi faina amestecata cu praful de copt. se incorporeaza merele si se toarna in forma pregatita. se orneaza deasupra cu feliile de mar mai frumoase si se presara cu zahar. se da la cuptor cam 60-70 minute (la mine dupa o ora a fost gata). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

the lingo?? [:D]

 

scriu reteta acum: 

4 oua

380g faina

200g zahar + 1-2 linguri de presarat deasupra

100g unt topit

o portocala - coaja rasa si sucul (de preferinta bio)

90g iaurt gras

16g praf de copt

 

se incinge cuptorul la 180grade.

se unge si tapeteaza cu faina o forma rotunda de 20cm (eu am avut de 24, a iesit tot inalta).

se taie 3 dintre mere feliute subtiri, cel ramas se taie felii mai frumoase - pentru pus deasupra. se rade coaja de la portocala, se stoarce de zeama. merele se amesteca cu coaja si cu sucul, se lasa deoparte. se topeste untul. 

se bat ouale spuma cu zaharul, pana se albesc si se umfla. se adauga untul topit, iaurtul, apoi faina amestecata cu praful de copt. se incorporeaza merele si se toarna in forma pregatita. se orneaza deasupra cu feliile de mar mai frumoase si se presara cu zahar. se da la cuptor cam 60-70 minute (la mine dupa o ora a fost gata). 

Cite mere sunt in total?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...