Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani cu intarziere, Andacos!

 

Eu m-am dat in barci in weekend :) M-am apucat de facut diverse branzeturi. Am mers la o ferma de vaci si am cumparat "raw milk"...adica nepasteurizat si neomogenizat. Direct de la vaca...niste vaci Jersey SUPERBE. Veneau aproape ca niste catei sa le mangai si sa le bagi in seama. Vaci de pasune, fara furaje si alte "minuni".

 

Am facut ricotta pe care am impartit-o in doua; jumatate am amestecat cu coaja de lamaie si busuioc iar cealalta jumatate am amestecat cu marar si usturoi. 

Am facut cream cheese (branza Philadelphia).

 

Am facut mozzarella - si asta mi-a placut cel mai mult. Modelat, intins, format bile. Mi-a iesit o nebunie de buna. O sa mancam salata caprese toata saptamina.

 

Apoi, din zer...am copt 8 paini; 4 le-am facut cu chimen si 4 le-am lasat simple. Am mai copt si doua prajituri - 2 tarte tropezianne. Nu va ganditi ca mananc toata astea. Le-am dat una unei vecine (care si ea mereu ma delecteaza cu fel de fel de fursecuri) si cealalta am dus-o la un verisor al sotului. La fel si painea...am impartit-o printre vecini. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, take out inainte de vacanta?

 

Noi ieri branza cu mamaliga si oua ochiuri. Pentru ca am cumparat branza de burduf. Baiatul a mancat branza de vaci cu smantana.

 

Si eu va trebui sa golesc frigiderul curand. Mai complicat va fi cu congelatorul, ca e plin, noi nu prea am stat pe acasa. Am mai luat si 2 caserole de carne de miel, sa fac de Inaltare sau in weekendul de dupa (cel mai probabil), pentru ca nu am facut de Paste. Ce ma fac cu restul de carne, mai multa carne de porc, o sa ma gandesc. Cred ca o sa fac la slow cooker un soi de pulled pork pentru sendviciuri,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...