Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Si eu am drojdie uscata (cumparase fie`mea inainte de nebunie). Nu stiu cate grame are, cred ca e de la Dr.Oetker. O fi bun ?!

 

Sigur.

Un pachet mic de la dr Oetker parca are 7gr. 

Eu am de la Pakmaya drojdie uscată si are 10gr ptr 500 gr faina. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(in mod normal in plic de drojdie uscata e pentru 500g da faina, gramajul variaza de la o marca la alta). Daca faceti maiaua  cu lichid caldul si zahar si nu creste, atunci drojdia e prea veche, insa in mod normal drojdia in plic se pastraza ani.

 

Am facut zilele trecute ghiveci de post, dahle de linte rosie, "oeufs cocottes", tarta cu mere, tot soiul de salate. In post se pare ca trebuie sa gatesc mai mult si mai variat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am gatit supa de rosii cu orez, creveti la tigaie cu usturoi si patrunjel cu garnitura de cuscus. Desert tarta cu mere ( rapida, aluat cumparat, piure de mere cumparat, stafide, scortisoara) servita cu inghetata de vanilie.

 

Ieri seara am facut  o pasta din piept de pui cu ceapa verde, maioneza si marar. Intreba cineva mai demult ce se poate face cu pieptul de pui fiert din supa. Eu am fiert pieptul se pui ca era dezghetat deja, zeama am pus o la supa de rosii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmm sarmaleee :).

 

Noi dupa multi ani vom sarbatori Floriile. De obicei suntem invitati la Pastele catolic, anul asta nexam. Tristete mare

 

Maine o sa fac un gratar de purcel pt pranz , pizza seara.

Duminica curry de peste cu fructe de mare si o salata cu avocado si creveti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da...si sora mea facea sarmale, eu fac doar cind ne intilnim, pentru ca ai mei nu maninca, doar gusta!!!

 

Astazi file d eporc umplut cu ciuperci, in tava am pus si ciuperci peste care am pus mozarella, cu ghnochi.

 

Miine hamburgheri, apoi am in plan niste friptura la cuptor, am si carne pentru gratar si rulade de vita.Cum si in ce ordine...nu stiu exact!!!

 

La noi e pastele we asta, astazi suntem liberi(nu ca ne-am fi omorit cu munca in ultimele saptamini [il] ), e soare si frumos si cald!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarmale fac, dar cu frunza de vie. Le fac pana sâmbătă și sâmbătă le bag la cuptor . 
copii le adora și le spun: sarmale negre. 
 

so, eu am facut ciorba de varza (rețeta după Savori ) 

 

azi cred ca sparghel. 
mai Knödel Cu ciuperci 

si o prajitura 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(Si mie personal imi plac mai mult sarmalele in foi de vita decit cele cu varza, insa cum spunem fac rar ca la mine nu maninca familionul...desi ma bate gindul s afac macar dintr-o jumatate de kg de carne [fri])

 

Astazi risotto cu ciuperci garnitura la snitel din piept d epui si salata.

 

Miine fac-in sfirsit, fasole cu afumatura si castraveti murati.ERa planificat de saptamina trecuta!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...