Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.103


Recommended Posts

.As vrea niste frigarui cu piept de pui si ananas, chiar daca le fac in cuptor, am sa caut sa iau niste ton proaspat si schrimps, pe care sa le marinez(ulei de masline, zeama d elamiie si usturoi) si s ale pun pe grill, dar trebuie sa fie si vremea buna -joi avem luber de exemplu, ca acum e un frig de -mi vine sa dau drumul la caldura!!!

In caz ca poate nu stiai , daca pui lămâie pe shrimp si ii lasi la marinat de fapt se coc de ka acid si apoi când ii pui pe grătar sunt overcooked si tari.

Treb doar un strop de lămâie sau de loc când ii pui pe grătar. Piti sa adaugi lămâie când subt gata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 818
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In caz ca poate nu stiai , daca pui lămâie pe shrimp si ii lasi la marinat de fapt se coc de ka acid si apoi când ii pui pe grătar sunt overcooked si tari.

Treb doar un strop de lămâie sau de loc când ii pui pe grătar. Piti sa adaugi lămâie când subt gata.

Am sa tin cont, am sa-i ung cu marinada asta doar cind ii pun pe gratar.

 

Si la ton e la fel, dupa ce-l tin la marinat, pe gratar doar foarte putin, atit cit sa-si schimbe putin culoarea si gata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa tin cont, am sa-i ung cu marinada asta doar cind ii pun pe gratar.

 

Si la ton e la fel, dupa ce-l tin la marinat, pe gratar doar foarte putin, atit cit sa-si schimbe putin culoarea si gata.

Noi la shrimp punem cajun seasoning si ii lasam asa o ora+ înainte de bbq. Cand ii servim ii stropim cu   lămâie , limes sau unt .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata :-) 

Weekend prelungit, ce bine a fost :-)

Sambata am facut spaghete cu sos de rosii, ciorba de legume cu multa conopida, o prajitura (blat simplu, crema de mascarpone cu frisca si deasupra frisca cu piure de castane cu mult crant de zahar ars).

Duminica dimineata am fost sa mai cumpar o conopida sa fac cu maioneza; am facut apoi snitele si chiftele si cartofi noi la tigaie.

Ieri am prestat ficatei cu usturoi, am adus cu mine la serviciu (azi la 5 faceam piure).

Si cam atat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi la shrimp punem cajun seasoning si ii lasam asa o ora+ înainte de bbq. Cand ii servim ii stropim cu   lămâie , limes sau unt .

michelle, nu stiu ce ati sarbatorit, dar arata tare bine "surf and turf"(aud si la emisiunile noastre de bucatareala expresia asta insa exact nu prea stiu cum se traduce/ce inseamna)

 

Nu stiu nici cum e cajun seasoning, nu am asa ceva printre condimentele mele!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, nu stiu ce ati sarbatorit, dar arata tare bine "surf and turf"(aud si la emisiunile noastre de bucatareala expresia asta insa exact nu prea stiu cum se traduce/ce inseamna)

 

Nu stiu nici cum e cajun seasoning, nu am asa ceva printre condimentele mele!!

Surf And turf înseamnă o combinatie de seafood cu friptura carne rosie.

Cred ca prima dara am mâncat in San Francisco la Bubba restaurant.

Stii din filmul Forrest Gump cand prietenul lui a deschis restaurant Bubba, specializat in seafood.

 

Lobsteri sunt f usor de facut dar pretentiosi ca piti sa ruinezi daca nu stai cu ochii pe ceas si respecti temp. I am verificat cu termometrul sa fiu sigura.

 

Cajun sau black seasoning la noi e esential pt seafood. Combinatie de piper, boia...gasesti pe google sa iti faci acasa daca nu e in magazin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut sarmalele in foi de vitza proaspete, o mare diferenta de calitate la frunze! Pana acum cumparam la borcan si ramaneau cam tari. Astea proaspete sunt moi ( le am oparit si pe ele inainte) si au un parfum deosebit.

Foarte apreciate si de copil.

Maine cred ca le vom.manca reci, ca se vor simti 35 de grade...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...