Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bataia de joc la adresa diasporei romane


Recommended Posts

  • Administrators

M-am aflat in ziua votului la Roma - intr-un weekend de vacanta cu familia si chiar daca eram acolo pentru a ne bucura de orele impreuna cu copilul -  am tinut cu tot dinadinsul sa mergem si la vot  pentru ca orice vot conteaza.

 

Pe o vreme mizerabila - era vand si ploaie rece - am mers pe jos din centrul Romei pana la COnsulatul Romaniei  - la Academia de Romania din parcul Borghese.

 

Urcand dealul se auzea tot mai tare vuietul urii - PSD Ciuma Rosie si **** PSD!!! Cand am ajuns acolo - pe la ora 13 - coada era de cel putin 1 km in rand de 6-7 persoane. Erau si multi romani in vacanta la Roma dar si romani ce locuiesc la Roma. Erau toate categoriile posibile - de la medici la ingrijitoare sau zilieri. M-a impresioant pana la lacrimi dorinta lor ca Romania sa fie un loc mai bun si sa scape de aceasta mizerie care este PSD+ALde.

 

Am stat in ploaie - cam pana la ora 18. si nu am reusit sa inaintam mai mult de 50 de metri. Era clar ca se obstructiona votul. COada se facea tot mai mare - la un moment dat era de 2 km. Multi romani veneau cu copii mici si dupa ce stateau 2 ore - plecau pentru canumai suportau copiii ... asa o bataie de joc nu am vazut.

Putea sa trimita pe cineva din ambasada cu niste apa - cel putin 

 

Am plecat pe la 18 de acolo - fara sa putem vota. Curtea ambasadei era plina, coada era de mii de oameni, oamenii scandau cu ura la adresa acestui regim mafiot .... insa prea putin au votat. Totul a fost planificat pentru a impiedica votul la Roma si am fost martor la aceasta bataie de joc.

La zeci de mii de oameni - erau 3 stampile de vot, iar de la cei care ieseu auzeam ca idiotii din comisia de vot - scriau de mana cu pixul intr-un tabel - toate datele din pasaport, apoi intrebau pe fiecare om detalii din pasaport, iar procesul de vot era de 25 de minute per persoana - la ceva care se putea face rapid in 4 minute. Apoi - si-au permis sa nu primeasca pe nimeni vreo 2 ore pe motiv ca se ia masa de pranz. WTF?

Noua, ni s-a refuzat dreptul constitutional la vot.

 

CINE PLATESTE PENTRU ACEASTA UMILINTA si PENTRU INCALCAREA ACESTUI DREPT CONSTITUTIONAL? 

 

Bravo diasporei romane pentru ca am simtit acolo, in ploia rece de la Roma, ca dragostea pentru tara nu se termina cand ii treci granita ci ramane in suflet pentru totdeauna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Adică nu plătește nimeni ....

 

Nu. Decat ne fac de ras.

 

Este strigator la cer ce s-a intamplat. Sistemul de vot a fost blocat prin toata lumea la 21:30, ora Romaniei.

Si daca , prin absurd, Melescanu isi da deminia, raul a fost facut. 

 

 

https://m.digi24.ro/stiri/externe/ue/presa-internationala-remarca-scandalul-votului-din-diaspora-1138418

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca e greu de gasit un vinovat anume.

 

Melescanu, Olguta dau vina pe ambasadori, pe referendum, pe Iohannis. Sunt de rasul curcilor.

 

Pentru mine important acuma este sa apara votul electronic si cel prin corespondenta.

Si poate, poate candva vor fi pedepsiti si vinovatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Atita timp cit ambasadele/consulatele , nu au o evidenta cit de cit a numarului posibil de alegatori, situatia va persista , indiferent de partidul aflat la conducere.

 

Nu e obligatoriu. În sec. 21 s-ar putea vota prin corespondență / electronic.

 

Nu toți alegatorii au lângă ei o secție de votare (într-o distanță rezonabilă).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...