Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bataia de joc la adresa diasporei romane


Recommended Posts

 Mirela era la Roma în vacanță, trebuia să trimită scrisoare la consulat să țină cont și de ea când dimensionează numărul secțiilor de votare?

Asta e alta situatie, si chiar si asemenea cazuri sunt luate in consideratie de catre ambasade/consulate.

 

Cum spuneam anterior, una e sa fii pregatiti ca vin la vot 1000 d eoameni(ca cam atit sunt in raza consulatului tau) si una e sa vina la vot 3-4 sau 5000 d eoameni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Curios cum nicio alta țara nu a avut problema asta. Nu sunt romanii singura nație care au sute de mii de oameni peste hotare, in Europa. 

Ai vreo informatie referitor la asta, nu te intreb sa te trag de urechi, dar chiar sunt curioasa cum s-a desfasurat la alti europeni alegerile astea.

 

Eu cred ca pentru romani miza a fost enorma ...in mod normal cei cu domiciliul in afara tarii , au votat in tara unde domiciliaza pentru EU, la ambasade/consulate s-a votat doar referendumul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba sigur ca o creeaza, ca ne place sua nu.

(de exemplu cel care s eprezinta cu CI la vot , desi el traieste de ani de zile in strainatate, clar ca va figura pe listele de vot si la adresa la care este inregistrat in tara, deci trebuie controlat daca a votata sau nu in alta parte)

 

Ca se poate imbunatati situatia, clar, insa in situatia  actuala(la votul ce a trecut ma refer) nu stiu ce se putea face mai bine.Ca o fi lipsa d eorganizare, ca o fi rea vointa, nu stiu, nu speculez pe tema asta, insa e clar ca sunt multe nereguli, cauzate nu neaparat de ambasada/consulate.

 

Verificarea asta se face automat când îți scanează CNP-ul de pe actul de identitate. Se face și pentru noi din România când votăm, la orice secție mergem. Există o aplicație care accesează baza de date centrală a AEP și care asta face.

 

Nu înțeleg ce legătură are CI-ul cu dezorganizarea de la ambasade. Cel care are CI și a votat în străinătate nu va mai putea vota la același scrutin nici la o altă secție din același oraș, nici la secția aferentă adresei din CI (în țară).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pentru romani miza a fost enorma ...in mod normal cei cu domiciliul in afara tarii , au votat in tara unde domiciliaza pentru EU, la ambasade/consulate s-a votat doar referendumul.

 

Datele reale te contrazic: ”Conform datelor Biroului Electoral Central, la alegerile europarlamentare au votat 369.775 de romani din strainatate, iar la referendum 366.504.”

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Datele reale te contrazic: ”Conform datelor Biroului Electoral Central, la alegerile europarlamentare au votat 369.775 de romani din strainatate, iar la referendum 366.504.”

Te rog sa ma scuzi [:D]  ...de fapt chiar nu stiu ce m-am bagat in discutia asta(de fiecare data e acelasi lucru de la aceiasi useri).

 

ERa doar o alta varianta a adevarului vostru absolut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, măi, BEC a dat cifrele de mai sus doar ca să îmi susțină mie pledoaria... 

 

Eu ți le-am pus ca să vezi că au votat mai mulți la europarlamentare decât la referendum. Nu invers cum ai zis.

Daca ai fi citit cu atentie-dar na' e mai important sa dai gioale fara sa vrei s aintelegi cu adevarat ce vor si ceolalti sa spuna, ai fi vazut ca eu am spus altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Curios cum nicio alta țara nu a avut problema asta. Nu sunt romanii singura nație care au sute de mii de oameni peste hotare, in Europa.

 

Pentru ca la noi inca se poate. In alte tari, daca era batjocura asta, iesea revolta.

 

Probabil ca un protest pasnic ca cel cu luminitele din feb 2017 s-ar face auzit.

Dar, Doamne fereste sa nu iasa ca cel din august de anul trecut.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...