Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

Mno...am birouri acolo, vorbesc cu lume in Florida tot timpul ca am proiecte acolo (Orlando, Tampa, Miami, Gainsville, Ft. Lauderdale). Nu am probleme cu limba absolut deloc. Toata lumea vorbeste engleza. Am amici acolo care lucreaza...nu sint probleme deloc. Ahhhh...ca se aude pe strada? Nu ma deranjeaza. In mediul profesional sau in vacanta eu si amicii mei nu am avut probleme de comunicare in limba engleza. 

 

sa inteleg ca doar in Miami beach area e asa? asta mai imi da o speranta. 

desi amica de care vb stateau in ft lauderdale….

 

edit. tocmai citeam posturi pe city data forum, si e lume care a experimentat exact ce am povestit eu cu limba si ostilitatea din florida-miami.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

sotul  acum  are ceva probleme la servici...e f stresat. in fiecare zi a avut sedinte, vor sa angajeze pe cineva sa fie in loccul lui si el sa-l invete...chestii din astea.

 

 Pepper e bolnav. l-am luat de la sitter cu conjunctivita si dermatita....am fost la spital cu el...consulatie sii medicamente peste $400. greu sa ai incredere in oameni sa iti lasi catelul.

 

Imi pare rau ca aveti probleme. Sper sa se rezolve. Macar v-ati  incarcat bateriile putin. 

 

Pepper a stat la kennel? Ca daca nu e obisnuit sa stea, e tare greu. Noi lasam pe cineva sa stea la noi acasa cind plecam...locuieste la noi tot timpul; in felul asta nu stresam caiini sa isi schimbe ei locuinta si nici nu ma molipsesc cu afectiunile altor caini (colectivitate). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Michelle, frumoase poze. Ma bucur ca ati avut asa o vacanta frumoasa.

 

Marcia merita felicitari pentru rezultate!

 

Am terminat cele 3 zile de stat cu fino-nepotelele. Azi am avut-o si pe cea mare.  Sincer va spun ca sunt cam obosita. Nu am facut altceva toata ziua decat sa ma joc cu plusuri, sa inventam povesti si jocuri de rol si sa stau intre cele 2 cand cea mica isi abandona jucariile si le lua pe ale surorii. Mici tantrumuri.

Cea mare nu a vrut sa mai plece, dar din pacate a trebuit pentru ca nu are unde sa doarma.

 

Cat despre invatatul limbii spaniole nu ma bag pentru ca nu as putea sa o invat asa usoar fara niste lectii adevarate.

 

Dar sora mea, pentru ca are multi pacienti hispanici nevorbitori de limba engleza a facut cursuri de spniola.

Am niste amici care se mutasera cu serviciul in Florida-Aventura, insa dupa 2 ani s-au reintors in California din cauza umezelii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca aveti probleme. Sper sa se rezolve. Macar v-ati  incarcat bateriile putin. 

 

Pepper a stat la kennel? Ca daca nu e obisnuit sa stea, e tare greu. Noi lasam pe cineva sa stea la noi acasa cind plecam...locuieste la noi tot timpul; in felul asta nu stresam caiini sa isi schimbe ei locuinta si nici nu ma molipsesc cu afectiunile altor caini (colectivitate). 

 

Pepper a stat cu sitters gasiti pe Rover.com. Nu l-as lasa niciodata la kennel.

 

Am folosit situl asta de multe ori, mereu am fost f multumita de sitters si niciodata nu am avut problema sa il iau bolnav si traumatizat ca acum.

sitterii pareau f de treaba,  tineri la 30+ ani, au o casa curata, backyard frumos, el lucra de acasa, aveau doar un ciine al lor.

nu am avut nici un red flag ca s-ar putea intimpla ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Michelle, frumoase poze. Ma bucur ca ati avut asa o vacanta frumoasa.

 

Dar sora mea, pentru ca are multi pacienti hispanici nevorbitori de limba engleza a facut cursuri de spniola.

Am niste amici care se mutasera cu serviciul in Florida-Aventura, insa dupa 2 ani s-au reintors in California din cauza umezelii.

umiditatea cred ca as putea sa o accept. primele zile a fost mai ciudat, cand ieseam afara parca deschideam usa la cuptor…

si la mine in zona e f cald, dar fiind climat uscat parca nu se simte asa de mult ….si ne-am obisnuit.

pt multa lume umiditatea din florida e deal breaker.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand traiesti in Florida ...din causa vremii calde si umezelii ....nu prea stai pe afara.....nu poți ..... stai in casa...mașina ....mall....sevici .....toate cu aria condiționata .....

  Cu limba spaniola...e adevărat ....dacă nu fac ăștia ceva in privința asta...eu văd Florida in 20 ani toată spaniola....mai ales zona Miami .!.. am întâlnit persoane care trăiesc aici de 20 ani...si de-abia te înțelegi cu ei in engleză .....sunt foarte multi cărora nu le pasa...dacă ai totul asigurat aici in limba ta de ce sa înveți alta ??......Oricum....dacă ești bilingual in spanish....e un atu forte ptr un job.....aici, in ziua de azi.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

t

 

Cand traiesti in Florida ...din causa vremii calde si umezelii ....nu prea stai pe afara.....nu poți ..... stai in casa...mașina ....mall....sevici .....toate cu aria condiționata .....

  Cu limba spaniola...e adevărat ....dacă nu fac ăștia ceva in privința asta...eu văd Florida in 20 ani toată spaniola....mai ales zona Miami .!.. am întâlnit persoane care trăiesc aici de 20 ani...si de-abia te înțelegi cu ei in engleză .....sunt foarte multi cărora nu le pasa...dacă ai totul asigurat aici in limba ta de ce sa înveți alta ??......Oricum....dacă ești bilingual in spanish....e un atu forte ptr un job.....aici, in ziua de azi.....

Thank you, Luxe ca mi-ai confirmat ca nu a fost o impresie gresita din partea noastra!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, aveam avion aseara si nu am plecat. Zborul Viena Iasi a fost anulat, suspendat zic ei. E prima oara cand mi se intampla asa. S a mai intamplat odata sa se anuleze Bucuresti Iasi, din cauza cetii [batcap] , dar eram ajunsa deja in Bucuresti. De data asta nici n am mai decolat spre Viena, ca, ce am fi facut acolo? E un singur zbor pe saptamana spre Iasi daca nu ma insel, oricum nu e zilnic.

Ne au propus sa plecam duminica prin Bucuresti si am acceptat.

Tot raul spre bine, mai rasuflam un pic ca am fost pe fuga tare ieri, am facut de doua ori bagaje, o data sa plecam de la casa unde am stat 2 luni, si odata ajunsi in apart nostru am facut bagajele de avion. Acum ne relaxam si mai fac una alta prin casa, ordine, pun la spalat etc., ca atunci cand ne intoarcem sa fie frumos si curat.

A, si last but not least, am dreptul la compensatie baneasca, acum sa vad ce suma, ca depunde de distanta. Daca ma compenseaza pt tot traseul e o suma chiar frumusica. Plus facturile de taxi si mancare in aeroport.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur... tot raul spre bine deci :)

 

Patrick e mai ok, a primit aproape un punct in plus la romana (0.90), la mate in schimb a pierdut 0.15. In mod clar nu a facut tot ce a zis el si s-a supra-evaluat. Prea sunt la fel notele. Deci macar pentru palmares e putin mai sus :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...