Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

Despre concediu: 

Am zburat la Dubrovnik unde am inchiriat mașina. Am stat acolo trei nopți, sa avem timp sa ne relaxam puțin și sa vedem orașul, care e superb. Plus coasta in jur, e ceva de vis. Dimineața ne trezeam și luam micul dejun pe balcon, cu vederea la mare. A fost superb! 

Dubrovnik-Tirana. Unde am ajuns seara, era întuneric deja. O Nebunie, trafic nebun ca in Neapole. Nu respecta regulile de circulație, e haos. Mai ales in giratorii, unde se baga și tu care ai prioritate trebuie sa opresti. Orașul urat, aglomerat, nimic special. Am băut seara o bere (la ora 22, erau cafenele deschise, plin de lume, toți cu cafele espresso și un pahar de apa. 

Pe drum am trecut prin Muntenegru, un drum foarte frumos și relativ Ok. Ne-am oprit la Kotor, in orașul vechi, am luat prânzul acolo. Toate orășelele astea au Cetăți, orașe vechi, in stil venețian, au fost sub ocupația lor. Sunt protejate de UNESCO. 

 

Tirana am văzut-o scurt, o piața in centru (al meu era obsedat de statuia eroului lor național, Scanderbeg), am plecat spre Vlora, via Duress. Albanezii au câteva autostrăzi in zona asta, a fost relativ Ok de condus. Chiar dacă erau și idioți, erau mai putine reguli de respectat. 

Duress e o Mamaia, foarte turistică și cam murdara, nu ne-a plăcut. Am luat prânzul acolo, am plecat mai departe. 

Vlora ne-a surprins, e foarte noua, frumoasa, aranjata. La fel de turistică și aglomerata, dar mai aerisita. 

Noi am stat la 10 km in afara, la un hotel mic, privat, peste drum de plaja. Zona aceea e cu pietre și pietriș pe plaja, apa curata și albastru-verzui. Afara canicula, 36-38 de grade, in apa vreo 25, poate mai cald. Cum am ajuns seara, am fugit la o baie, pe apus de soare. Superb a fost, ne-am încărcat bateriile. Aici am stat trei nopți. 

 

Revin cu continuarea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In prima zi am fost la Apollonia și la Berat. Berat ne-a surprins plăcut, orașul vechi e frumos, istoric. Altfel decât cele din Croația și Muntenegru. Am ajuns după-masa spre seara, ne-am plimbat prin parc cu localnicii, după o masa excelenta, ne-am uitat cum joaca șah in parc :). 

 

A doua zi am stat la plaja. Sub umbrela, la umbra erau 36 de grade, eu m-am uns cu alifii dar al meu nu, s-a fentat ca s-a făcut ca racul sub umbrela :(. Am stat pana după apusul soarelui, am înotat, extraordinar a fost. 

 

Vlore-Meteora. Am ajuns pe seara, hotelul la care am stat și camera ce o rezervase al meu (vreau sa îl laud, a făcut niște alegeri minunate in concediul asta!) avea balcon cu vedere la munți, ceva de vis. Acolo a fost liniște. Se auzeau numai păsări. Și aparatul de aer condiționat :))). 

 

Meteora probabil ca mulți o știți. Nu are nevoie de reclama. La fel am simțit și noi. Aici am stat doua nopți, sa avem timp sa ne bucuram o zi întreaga de tot. Și bine am făcut! Doua mănăstiri am vizitat, cele doua principale. Și am admirat peisajele din jur. 

 

Meteora-Skopje. Pe drum ne-am oprit in Ohrid, un oraș frumușel asezat pe malul lacului cu același nume, pe care îl împarte cu Albania. Am vizitat orașul vechi, frumos și el, cu vedere superba la o biserica veche și la lac.

Doua nopți in Skopje. 

Am avut o zi întreaga asadar, dar dacă știam, preferam o zi întreaga in Sarajevo in schimb. Skopje e puțin kitch, plin de statui unele foarte impunătoare, ma rog, merita văzute dar nu zăbovit prea mult :). Recepționerul ne-a recomandat sa mergem la canionul Matka. Frumos, dar nu impresionant. 

 

De la Skopje trebuia sa mergem la Podgorica, prin Kosovo, in trecere. Însă in prima seara s-a uitat al meu, ca nu aveam asigurare Pt Kosovo la mașina. Puteam cumpara noi, dar riscam mult, asigurarea acoperea numai daunele făcute celuilalt nu și ale noastre. Dacă nu mergeam prin Kosovo, drumul era inspoi prin Albania, aproape dublu ca timp. In ultima zi am renunțat la asta și am decis sa mergem la Belgrad. Nu era inclus in planul nostru. A găsit al meu un hotel Best Western, foarte fain și așa am ajuns o noapte și o jumate de zi in Serbia (nici Serbia nu era in plan) și in Belgrad. Oraș mare, aglomerat, mie nu mi-a plăcut. Atât ca zona aceea cu fortăreața, moscheea, parcul, e mai liniștita. Se vede și Dunărea, confluența râului Sava cu Dunărea. 

Belgradul are a doua catedrala ortodoxa din lume, ca mărime (ghiciți unde e prima! :)). E frumoasa, imensa, dar e gata numai subsolul, care e super pompos. Îmbrăcat tot in aur, arată foarte ortodox. Dar e impunător. Înăuntru in biserica se lucra la mozaicul interior pe cupola. Care are peste 30 m diametru. Tot aurie, cu aur adică. 

 

Revin iar, eu nu pot povesti in 2 cuvinte :))). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana sănătate pisicuței!

 

M-am trezit azi la 4.45, e o adevarata arta sa legi transportul de mașina și apoi sa bagi caii in el. Am ajuns acasa la 13 si de atunci am dormit cu toți buștean. De transportat nu știu cum e, ca soțul a condus, eu am condus in spatele lui. Dar n-as îndrăzni sa conduc...

 

Laura25, nu mai scriu aici de concediu, dacă dorești amănunte îți pot da in privat. Traseul mai departe a fost: Sarajevo, Plitvice, Pola, Split și Dubrovnik de unde am venit acasa.

 

We frumos tuturor!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...