Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

Am fost sa mananc o salata cu o colega si in drum spre birou m-am oprit la un magazin de incaltaminte italieneasca, aveau reduceri  [ph34r] mi-am luat 3 perechi: o pereche de pantofi verzi, o pereche de papuci (culoare deschisa, dar nedefinita [:D]) si o pereche de pantofi sport bleumarin cu alb...toti sunt din piele, am dat 39 fr pe o pereche...pretul initial era peste 200 perechea...36 se vinde mai greu, asa ca am avut noroc..mai merg la ei. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani Juliei!!!  [disco]  [disco]  Distractie faina (daca petreceti) si multa veselie!

 

Rall, foarte frumoasa marfa...iti doresc din tot sufletul sa mearga afacerea cit mai bine!!!! Si eu ador sa merg "antiquing"...mai nou am inceput sa ma uit pe un site de licitatii (auction ninja) si imi place sa "rasfoiesc" ce mai pune lumea la vanzare. 

 

Ella, vacanta placuta. La tine vin des vacantele...ma mancanca calcaiele de cite ori te citesc ca faci bagaje :) :) 

 

Miha, totusi, este asa de stresant jobul? Pacienti multi? Responsabilitate? Ce te consuma cel mai mult? Prea multe ore? Eu am un junghi impotriva curentului asta cu mindfulness nitel...am senzatia ca in realitate ne impinge la si mai mult stress. In loc sa reducem stresul, ne "calim" sa avem capacitatea sa cuprindem si mai mult. Momentan, eu fac de fapt 3 joburi full time, muncesc mai mult de 60-70 ore pe saptamana minim, am deadlineuri unele peste altele, am trei locatii (NY, NJ, CT), calatoresc pentru servici. IN cea mai mare parte, imi place, ma stimuleaza, am energie - insa am momente cand vrea sa respir si sa ma deconectez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani veseli si plini de sanatate si noroc Julica!!! [s]   E mica si dulce tare!!  [il]

 

Mihaela, adaptare cat mai usoara la munca! 

 

Ella, vacanta placuta! 

 

Rall, superbe lucrurile din magazinul tau! Ma bucur mult ca merge treaba. Succes in continuare! 

 

Eu nu inteleg politica asigurarilor si sistemul de santate american, dar mi se pare inuman sa lasi un om fara ingrijire , sa moara ca un caine in sant, pt ca nu are bani. Si mi se pare perfect normal si corect, daca ai un job si un venit sa platesti asigurare de sanatate In tara cea mai bogata, cu cei mai bogati oameni, cu mii de miliarde bagate in armata si in armament, sa te plangi ca si niste amarati au dreptul la un pansament si o aspirina e .. nu stiu cum sa zic ...  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, situația din sănătate in suedia e foarte critica. E din ce in ce mai puțin personal, lucram cu pensionari care dispar încet încet, cei care se angajează și lucrează câțiva ani, schimba domeniul Pt ca salariile sunt mici. Ies câte 2-3 la pensie anual, ni este personal nou sa se angajeze. E vorba de meseria mea și de asistente medicale. Medici au importat și importa, dar restul nu prea au de unde. 

 

Toată lumea asta vorbește, vuiește presa, e nasol de tot. Sindicatele au obținut o victorie mare in mai, Pt mărire se salarii, dar a venit vara, nimeni nu s-a mai ocupat local de ele. Am scris aici de ce probleme am avut cu concediul, era tot programat doar ca nu rezervasem nimic, iar când am primit aprobarea lui, la insistentele sindicatului, după ce am ridicat problema la o ședința cu reprezentanți de “sus”, era deja prea târziu sa trimitem Pașapoartele la viza, am reprogramat totul pe ultima sura de metri. 

E cumplit de stresant sa ajungi dimineața la job și sa ajungă sa fie unul bolnav și sa fie haos. Toți pensionarii fiind deja pe schema, nu mai avem pe cine sa chemam sa lucreze, iar noi trebuie sa facem munca in plus. Neputând programa multe, Pt ca nu știi câți pacienți și cate analize vin intr-o zi, sunt zile in care ești extenuat după 8 ore de parca ai tras in jug. Nu e numai lucrul tău pe care îl faci, suna telefoanele, întrebări de pe secții, vin pacienți sau asistente sa întrebe direct, probele acute trebuie sa fie analizate rapid, sa nu greșești, Pt ca e in joc viața pacienților...

 

Poate e greu de înțeles din afara. Dar nesiguranța asta, ca nu știi dimineața ce găsești la job, Pt mine e in stres mare. Și ca nu exista soluții prea multe, in orice caz nimic ce se poate face pe loc, sau in timp scurt. Și banii care sunt de rahat. 

 

In fine, scriind aici simt cum ma stresez din nou.

 

Eu citesc despre meditație cât de mult ajuta și as vrea sa încerc. 

In rest am încercat tot ce era de încercat ca sa reduc stresul, nu ai funcționat la mine :(. Am clacat urat in mai când am fost in Ro, mi-am revenit in concediu. Dar am revenit la aceeași situație la job. Și mi-e frica. 

 

Eu sunt mai puțin rezistenta la stres, știu asta. Am nevoie de refacere între perioadele stresante, adică dacă am 8 ore de stres, musai sa îmi revin pana la următoarele 8 ore ceea ce nu reușesc. 

 

Foarte multă lume a clacat, am colege care au fost sau sunt in medical, cate 6 luni, un an...revin apoi încet încet pa job, își iau mai puțin in cârca, dar ne încarcă pe restul...și tot așa... 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miha, eu cred ca la un moment dat va trebui sa te opresti, sa te gandesti bine si sa raspunzi cinstit la intrebarea - cine sau ce este mai important, sanatatea mea fizica si mentala sau job-ul asta care nu imi mai aduce satisfactii (sau ma rog, nu merita, daca pui in balanta avantajele si dezavantajele).

stiu ca ai explicat ca pe insula nu ai unde altundeva sa lucrezi in domeniu. pai in acest caz, nu ar fi mai bine sa iei in calcul o posibila mutare pe continent sau intr-una din tarile vecine chiar ?

ce vreau sa spun de fapt este ca degeaba ramai pe insula care ti-e tare draga, degeaba ramai la acel loc de munca, daca ajungi sa-ti faci praf neuronii, stomacul/ficatul sau mai stiu eu ce din cauza stresului si a oboselii....

colegele tale care s-au imbolnavit si si-au reluat activitatea, mai sunt cum erau inainte, mai au aceeasi energie si pofta de viata ? isi vor reveni vreodata complet ? ce te faci daca ajungi in aceeasi situatie ca ele ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, oriunde ma mut, situația e aceeași. In alta țara No way! Nu o mai iau de la zero cu o alta limba, in niciun caz. 

 

Mutatul pe continent e o varianta pe care o am in vedere. Chiar dacă situația e aceeași poate fi și diferită. Poate fi chiar mai rea...

 

Dar am scris mai demult pe aici ca nu ne putem muta pana nu termina Silvia liceul. Cel puțin, Pt ca nu știm ce face după. Nu vrea sa se mute cu noi, singura nu o putem lasa. Soțul s-ar muta mâine, el ar avea si job. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Colegele mele sunt Ok in afara serviciului. Așa sunt și eu. Adică nu am probleme cu altceva, decât ca nu rezist stresului. Reușesc cumva sa știu sa îl “negociez”, atunci e Ok. 

 

De asta am ședințele astea trei cu psihologul, apoi m-a înscris medicul de familie la un grup de “învățare” sa negociezi cu stresul, nu știu exact cum sa îl traduc in romană. Am colege care au fost la el și spun ca e extraordinar, te învață efectiv ce sa faci in situații de criza, cum sa te protejezi. 

Da, am fost și la medicul de familie după căderea din Ro (când spun cădere ma refer la faptul ca mi-a fost foarte rău, fizic, de la stres, așa se manifesta la mine) ca sa elimin totuși alte cauze. 

 

Iar dacă stau bine sa ma gândesc, e posibil ca miscarea ce am făcut-o din toamna încoace, plimbari lungi și alergat, sa fi contribuit totuși la faptul ca mi-am revenit foarte rapid și ușor fata de colegele mele. Altfel, cine știe cât stăteam și eu in medical... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 Eu nu inteleg politica asigurarilor si sistemul de santate american, dar mi se pare inuman sa lasi un om fara ingrijire , sa moara ca un caine in sant, pt ca nu are bani. Si mi se pare perfect normal si corect, daca ai un job si un venit sa platesti asigurare de sanatate In tara cea mai bogata, cu cei mai bogati oameni, cu mii de miliarde bagate in armata si in armament, sa te plangi ca si niste amarati au dreptul la un pansament si o aspirina e .. nu stiu cum sa zic ...

e f complicat, difera de la stat la stat, de la companie de asigurari la alta.

Nu e vb ca lasa oamenii sa moara fara tratament, din cate stiu spitale le sunt obligate sa acorde servici, Dar pt cine nu are asigurare treb sa plateasca aceste servici dupa. Si aici e problema ca sunt scumpe.

din cate stiu cei illegali primesc servicii si nu mai platesc, cei legali duc aceste datorii in spate mult si bine.

Sa alegi asigurare si la servici si particular e un Calvar... trebuie sa citesti la fiecare companie in parte cate o carte sa stii ce iti acopera ,  sa cunosti termenii, sa inteleg I cat si de plata...sa faci cea mai buna alegeri pt persoana ta. 

cele de stat sunt basic, acopera basic, mergi doar la cateva spitale / doctori care sunt pe lista....sunt f limitate.

 

Hotarirea guvernatorului pare ok la prima vedere, uman sa aiba lumea asigurare DAR:   

-banii folositi sunt din bani publici din taxe le oameni lor,

-banii publici acum sunt impartiti La un me mai mare de saraci

-numarul illegali lor a crescut f mult

- scolile sunt f aglomerate

- doctorii / spitale le nu fac fata

- preturile la asigurari au crescut f mult ca sa acopere si pe altii

-lumea legala , platitoare de taxe ,cate abia traiesre de la salarii la salariu plateste pt illegali si de asta e revoltata. 

 

Saraci  I sunt atitia pe toata planeta nu pot sa vina toti in America si sa fie primiti gratis pe munca altora. 

Ce fac millionaire cu banii nu stiu nu sunt millionara, stiu ca majoritatea platesc taxe, sau contabili/ avocati cate ii ajuta sa mai taie din taxe.... altii doneaza... 

 

 Dar sistemul  e deja f corrupt, lumea investeste in Stockuri, in companie farmaceutice, spitale .... fac bani din asta si nu au cum sa reduca preturile la medicaments si servicii medicale, asigurari ca isi pierd banii din  stockuri. Si aceste preturi sunt prea mari . Din cauza asta clasa de mijloc nu mai poarta sa supports indifferent cat de buna le e inima mai multi illegali care sa beneficieze de acelasi drepturi . 

 

Eu asa inteleg situatia. Va rog sa ma scuzati   Pt postul lung. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...