Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar sistemul  e deja f corrupt, lumea investeste in Stockuri, in companie farmaceutice, spitale .... fac bani din asta si nu au cum sa reduca preturile la medicaments si servicii medicale, asigurari ca isi pierd banii din  stockuri. Si aceste preturi sunt prea mari .

 

Cei care investesc în acțiuni (stock) nu au decât în minime cazuri pârghii suficiente să determine prețul produselor / serviciilor companiilor ale căror acțiuni le dețin. Ar fi cazul unei companii listate la bursă cu un singur acționar majoritar (care are peste 50% din companie). Sunt puține astfel de cazuri. Iar din punct de vedere economic:

- menținerea unor prețuri mari nu-ți garantează neapărat un profit mai mare

- degeaba menții prețuri mari într-o piață cu mai mulți jucători, nu-i poți influența pe toți

În plus pe piața de capital câștigul unuia e pierderea altuia, nu există să câștige toți deținătorii de acțiuni, că nu e schema Ponzi :).

 

Prețurile sunt mari în healthcare în US în principal din cauza costurilor administrative enorme în relația cu societățile de asigurare. Un exemplu de spital cu 900 de paturi care plătește 1300 de lucrători administrativi care întocmesc decontările cu asigurările și facturile pentru pacienți:

 

In the United States, there are 1.5 administrative personnel per hospital bed, compared to 1.1 in Canada. Duke University Hospital, for example, has 900 hospital beds and 1,300 billing clerks. On top of this are the administrative workers in health insurance. Health insurance administration is 12 percent of premiums in the United States and less than half that in Canada (Davis, Schoen, Guterman, Shih, Schoenbaum, and Weinbaum, 2007).”

Sursa: The (Paper)Work of Medicine: Understanding International Medical Costs

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, nu știu decât lucruri generale despre mindfulness, sper însă să te ajute  [pup] .

 

Rall, foarte faine obiectele din magazin! Succes pe mai departe!

 

Ella, drum bun și distracție plăcută la Seoul!

 

Ioana, ce faină e rochița de unicorn a Juliei  [il] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, preturile  sunt mari din multe cauze...cele admin sunt una din ele. 

Ideea e ca cu cit asigura mai multa populatie mai ales pe cei care nu contribute de loc, cu atit ai nevoie de mai mult personal:  doctori, asistente, farmacisti etc....si astia nu se fac peste noapte di nu se fac gratis. 

Cum zicea cineva in urma cu citeva pagini.... ca nu e vb decit de  citeva sute de mii de illegali care au fost recent adaugati la asigurari  gratis... dar si astia au nevoie de doctori, personal medical care nu sunt existenti la acest moment, sau nu sunt Doritori  daca  dupa atita chin in facultate sa lucreaze gratis. 

 

De aceea lumea e impotriva acceptarii persoane lor ilegale, pur si simplu necessita ajutor in toate domeniile: medical, invatamint, housing...employment . 

Suna frumos sa ajute , toata lumea sa aiba acest drept, dar nu e posibil in situatia actuala. Plus ca lumea, cei legali, care muncesc e revoltata ca tot ei sa sufleteasca si  plateasca amenda. 

 

Asta e ce aud in jur....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara din Ro. Ieri si azi am fost master chef la prajituri. Sambata avem petrecere mare... Parintii mei serbeaza nunta de aur. Mergem la o crama, aproape 40 de invitati, insa mama a vrut sa facem noi torturile si prajiturile. Asa ca am la activ 3 torturi de bezea, si 2 prajituiri cu creama de caise si bezea si o negresa cu crema de branza si visine. Mai am de pus glazura si taiat negresa..

Maine imi pescuiesc barbatul de la aeroport (sper sa imi conving cumnatu' sau sora sa se duca si eu sa raman la prajituri). Sambata iau buchetelele de flori...Va spun cinstt ca nu am cadou pt ai mei... adica am facut un tablou cu un arbore in care am pus pozele tuturor din famillie si am scris cateva ganduri frumoase, dar in afara de chestia asta simbolica nu imi trece nimic prin cap... Nu vor nimic, si orice le-as lua ajung inevitabil la noi.. Daca aveti idei... Nu bijuterii, nu ceausuri, nu cioburi...

 

La multi ani Julica, fata frumoasa! Ioana, luasi floarea?

Rall, tare mi-a placut ce vinzi!!! Sa mearga tot mai bine! De unde te aprovizionezi?

Miha, imi pare rau de stres, poate sedintele la psiholog ajuta! Eu recunosc ca sunt extrem de rezistenta la stres. Ca si Ant eu lucrez zi lumina, dar ritmul si responsabilitaea imi dau energie, pasiune si bucurie. Imi place ce fac. Un lucru important pt mine este somnul si sotu'. Eu dorm bine, ff bine si imi gasesc linistea in bratele sotului, este decarcarea mea de stres.

Laura,  la multi ani mamei!

Despre legile americane nu stiu multe, dar zic si eu la Laura si Viv.

Daniela, ti-au lasat fetele curatenie?

Ella, sa porti sanatoasa ce ai cumparat.

Silvi, brava pt condus.

Velvet, tu ai mai testat parcarile?

Mianna, spor la treaba ca te-am citit ff ocupata.

Viv, cum mai e pisica?

Pe cine am mai uitat, ma  scuzati [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...