Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

Am cumpărat bilete la teatru, mergem mâine seară la Roma, la Regele Lear! E teatru de vară, in aer liber. Anul trecut am fost acolo la Surâsul unei nopți de vară. Tradiția e să joace Shakespeare dar anul trecut a fost jubileu Ingmar Bergman și au făcut excepție. 

 

Ah, nu la acea Roma, ci la a noastră, gotlandeză! :)

 

http://romateatern.se

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, lucrurile sunt foarte simple.

In toate tarile se platesc taxe  si impozite ce  cocoseaza. Unele merg la bugetul de stat altele la bugetul local.

Nu pentru ca ilegalii pana in 25 de  ani beneficiaza de gratuitate in sanatate sunteti voi cocosati de impozite. Cauzele si vinile trebuie cautate in alta parte nu la ei.

 

La noi copiii beneficiaza de asigurare gratuita pana la 18 ani. Daca urmeaza o facultate, pana la 25 de ani. Acum ce sa facem sa-i strangem de gat pe studenti? Sa le aruncam in carca vina ca noi platim si ei nu?

 

De ce spui ca medicii vor trata gratis? Eu inteleg ca li se dau asigurari gratuite ilegalilor adica ei nu platesc asigurarea, dar medicii sunt platiti din acea asigurare. Ca altfel nu li se facea asigurare. Ca daca fii-mea are gratuitate medicul ala primeste ceva pentru ea de la casa de asigurari.

Si daca medicii sunt prea putini  si va e frica ca nu va mai ajung nu e vina ilegalilor. In fond America s-a contruit ca o tara de ilegali. Au furat teritorii, au omorat indieni si au cumparat teritorii de la mexicani.

 

Si apoi guvernatorul vostru a fost destul de grijuliu alegand varsta de 25 ani. Astia tinerii nu sunt asa bolnavi.

Si mai are un avantaj poate efectiv sa-i contabilizeze cu ocazia asta. Si apoi nici nu stiti cu adevarat ce servicii intra in asigurare.

 

Cum sa lasi copilasi netratati ca nu au bani parintii? Copilasii astia cresc, devin legali in timp si  sanatosi si pot face muncile pe care altii le dispretuiesc.

 

N-avea tu grija ca nu au dat legea asta din preaplinul sufletului generos.

 

Si BTW, epidemii de hepatita sunt peste tot in lume. Nu numai ilegalii o fac. Se  mai numeste si boala mainilor murdare. Cu oreionul e la fel. Poate asa beneficiaza de vaccinare gratuita si sunteti si voi la adapost - sa tratezi e mult mai costisitor decat sa previi.

 

Sa stii ca si cei care intra legal in USA fie cu viza de turist, fie viza de munca, studii, afaceri etc  si isi depasesc termenul tot ilegali se numesc. Si USA ii prigoneste si ii expulseaza si le dau interdictie. Si sunt si astia cu sutele de mii. E adevarat ca nu sunt mexicani sau sud-americani.

Si inca o chestiune. Multi dintre parintii prietenilor mei, care au ramas acolo primesc o pensie de nu stiu care cu toate ca nu au muncit niciodata in SUA. E vreo 600-800 USD. Cand vin in tara trebuie sa dea declaratie de unde au bani de avion si daca lipsesc mai mult de 6 luni le suspenda pensia.

 

Ups, si eu m-am intins.  Gata am incheiat subiectul. De fapt nici nu nu prea ma intereseaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viviana, din pacate nu ai dreptate... nu ma refeream la copii mici.

California are rata cea mai ridicata in saracie din intreaga tara ...si are o rata ridicata de oameni care nu muncesc si primesc beneficii, la asta se afauga nivelul ridicat de illegali, numar care creste zilnic legile astea de ajutor se pare ca nu merg, duc statul de ripa. cum spunea “One of the great mistakes is to judge policies and programs by their intentions rather than their results,” Milton Friedman Nobel Prize-winning economist http://www.intellectualtakeout.org/article/california-has-highest-poverty-rate-america-why Mi s-a parut interesant articolul de asta mi am edit at mesajul... scuze ca am continuat discuta ps. sper ca ai rezolvat cu actele mamei. multa bafta!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ziceam acum cateva zile ca nu plec la niciun festival, ca am folk mai mult decat pot face fata; ei bine, azi noapte m-am razgandit [:)]

 

prietenii mei au concert in Vama joia viitoare; asta stiam, dar strangeam din dinti si ziceam ca nu se intampla nimic daca il ratez; insa aseara, cand mi-au zis ca-s 3 seri de folk, a lor fiind prima (deci de joi pana sambata), am si facut o rezervare si cerere pentru doua zile de concediu [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Multumesc pt urari  [flo2]  [flo2]  [flo2] mai e putin si decolam  [pk]  azi am vrut sa dorm mai mult, dar la 7 eram in picioare....am lucrat putin si m-am jucat cu Sheela zapacila   [cupisi]

 

Anja, multi ani fericiti parintilor  [flo2]

Ai mei implinesc peste 2 ani 50 de ani de casatorie...o sa mergem cu ei pe undeva, asa cum facem acum cu tata, cand implineste 70 de ani...la anul face mama 70 de ani, vreau sa-i fac o surpriza, dar nu stiu ce (ar vrea sa mearga la Dubai, dar cu zborurile e mai greu). 

 

Miha, ai grija, sanatatea este importanta...am colegi care au facut burn-out...o fosta colega a revenit dupa 3 luni pauza si lucreaza doar 50%...am vorbit cu ea si mi s-a parut ca e de pe alta planeta...era o tipa plina de viata, energica, iar acum parca e o leguma.

 

Si eu sunt rezistenta la stres, nu am avut vreodata probleme, desi am trecut prin multe.

 

Am primit saptamana asta scrisoare oficiala de la primarie, cu cetatenia orasului  [ph34r] dosarul l-au trimis la canton de-abia saptamana trecuta, asa ca mai am de asteptat....pana la sf.anului insa sper sa am cetatenia, depinde de cate dosare au.

 

Weekend fain sa aveti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici exista peste 80 de case de asigurari de sanatate, toate private..nu exista o casa unica...a fost referendum acum cativa ani pt casa unica si raspunsul a fost nu...iti poti alege singur casa de sanatate si modelul...si o poti schimba o data pe an daca vrei....aici toata lumea plateste separat, inclusiv copiii (de la nastere)..nu exista asigurari pt familie.

Cei care nu-si permit sunt ajutati de catre cantonul in care stau...mai bine zis din impozitele platite de noi.

Aici si pensionarii platesc impozit pt pensie.

Orice venit se impoziteaza, inclusiv alocatia pt copii...au fost discutii acum cativa ani pt alocatie, dar raspunsul a fost nu...alocatia e considerata venit...eu o primesc cu salariul (mai primesc si alocatie pt familie...o primesti doar daca ai copii)...nu mi se pare corect, dar n-am ce face, asta este legea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Întreba cineva de nepoatele mele, dacă au văzut că e curat, nu le-am întrebat  [:D] . Au apreciat însă că erau relativ aproape de distracție și din ce am înțeles s-au culcat cel mai devreme la ora 7 dimineața în fiecare zi  [:)]. Deh, tinerețea  [il].

 

În rest am mult de lucru pentru birou, nici nu știu cum m-am aglomerat așa în mijlocul verii.

 

Spor la munca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru urarile ptr Julia. O sa petrecem 3 zile, ca in povesti: o data pe 10 cand a fost ziua ei, o data azi sau maine cand se intoarce B din delegatie si miercurea viitoare cand au petrecerea la locul de joaca. 

Sa va zic ca de ziua mea am cumparat doar un tort si nu am facut nici macar un gratar, ceva? Tre sa remediez!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...