Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

70 de ore pe saptamana, nici nu pot sa mi imaginez. Eu lucrez vreo 36, dar la care se adauga orele de munca de acasa si chiar de la scoala dupa program, neplatite. Orele astea suplimentare le fac insa cand vreau, dupa cum am.nevoie, nu stiu cum e sa stai constant la job atatea ore, zilnic.

Mihaela, incerc sa mi imaginez si stresul tau la job, nesiguranta asta cu ce gasesti la job in fiecare zi, ce situatie e. Imi inchipui cum ar fi la mine la scoala zilnic sa lipseasca vreo treime din colegi si sa nu fie suplinitori. Cred ca am fugi ca niste gaini cu capetele taiate. Ar fi groaznic.

Burn out sunt numeroase si in invatamant. Unele colege renunta la postul de titular si trec pe contracte cateva zile pe saptamana, cum am lucrat eu doi ani (de nevoie). Nu au cum altfel, ca titulare nu pot lucra mai putin de 4 zile pe saptamana, si asta numai cu aprobare speciala din partea comisiei scolare. Aceste aprobari se dau din ce in ce mai greu, numai in anumite situatii. Din cauza penuriei de profesori.

 

Zic eu ca sunt rezistenta la stres, dar mai stii.

Eu am avut o cadere nervoasa chiar in primul an de cariera, eram pustoaica, mi am revenit. De atunci m am facut mai " nesimtita". Imi fac cu constiinciozitate treaba si atat si nu las stresul sa depaseasca limita critica, atat cat depinde de mine, in orice caz.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ant, ce mai face buflea, te rog ? este ok cu jobul, cu sanatatea ? dar sotul si copii ? ce varste au acum copiii ei, cred ca sunt deja adolescenti, asa este ? tot asa nazdravani sunt ? au mai venit in tara, la mama ei, este si ea ok ?

Buflea e bine...am sarbatorit-o cu cine in oras, iesit la teatru si picnic la ziua ei (50 de ani). Copiii sint mari, superbi, la fel de buni la invatatura si la fel de nazdravani - are niste copii minunati! E ok cu toate (sot, job, etc). Se pregatesc de venit in Romania. Mama ei ii asteapta cu nerabdare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maiculita! Nu stiu daca sa iti zic ca te admir sau sa iti doresc sa nu ajungi la burnout.  [hia]

 

Meh...nu-s de admirat in nici un caz, insa asta e realitatea mea. Am acumulat o experienta extrem de bogata in companie, sint foarte cautata pentru asta (si nu o spun in sensul de lauda) si sint la o rascruce de cariere (a mea si a celor din jur)...unii sint pe picior de plecare, altii abia veniti si eu sint undeva la mijloc.

 

Basca eu sint (si am fost mereu) salariul de baza in casa (mai ales acum cind sotul chiar nu are alt venit in afara de fotografie care clar inca nu a demarat ca afacere - a nu se intelege ca sotul sta cu mainile incrucisate, ci ca este extrem de greu sa ridici o afacere din nimic si el e inca la inceput). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Data aveti idei... Nu bijuterii, nu ceausuri, nu cioburi... amei!  [flo2]

-un cruise 

- bilete concert, teatru

- membership masaj, spa....

- inrolat in diferite clase dans, cooking, gradinarit.. ceva fun

- excursie

- card la restaurant favorit

-aspiratior smart care aspira  singur

- ceva electronice or Uz Cansnic ce ar avea nevoie.

- tv mare

- un pet de companie.

eventual pt ceva expensive puteti sa va grupati sa puneti bani impreuna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

California are rata cea mai ridicata in saracie din intreaga cre Michelle, sorry, eu nu prea cred asta https://www.roadsnacks.net/poorest-states-in-america/ Rall, ffrumoase lucruri, dar si tu le pui in valoare. [flo2]
asa e, e f greu de crezut.... mai cauta studii si o sa vezi ca nu e situatia asa roza,  cum se crede.... cu atitea “stele” pe dealurile Hollywood si  milionari in Silicon Valley .... multi dorm pe strazi, masini, multi nu au ce pune pe masa. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja le doresc parintilor tai sa ajunga la nunta de diamant!

 

Laura, la multi ani mamei tale.

===

 

Acum am ajuns acasa. Suntem obositi. In sfarsit vad si eu casa zugravita in interior.

Dar mai sunt destule de facut.

 

Antmil, chapeau bas pentru cat muncesti.  Si pentru realizarile profesionale. Ce zodie esti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...