Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua și de la mine!

 

Mulțumesc pentru urările pentru ai mei, le transmit!

 

Fleur, aici sunt câteva impresii despre Fluturii Irinei Binder, am scris și eu părerea mea [fri] (poate n-ai luat Fluturi, că am văzut că are mai multe romane).

 

Eu am citit acum în weekend ”În mintea unei caracatițe - o explorare surprinzătoare a miracolului conștiinței”. Titlul nu are legătură cu conținutul  [batcap]  [batcap]  [batcap] , credeam că voi citi ceva interesant despre caracatițe, dar nimic, doar întâlnirea autoarei cu câteva dintre ele și dorința ei de a înota cu ele în ocean [batcap] . Zero știință, zero jurnalism, nada.

 

În schimb citesc în paralel ”Bonobo și ateul” de Frans de Waal (primatolog), care îmi place maxim. Aici o prelegere la o conferință TED, unde vorbește despre empatie și reciprocitate la animale:

 

https://www.youtube.com/watch?v=GcJxRqTs5nk

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greu inapoi la servici azi dupa un weekend superb si mai ales cind afara e vreme buna, numai buna de plaja.

 

Sambat am iesit intai un pic la plaja dis-de-dimineata (de la 7 la 9). Apoi mi-am facut cumparaturi, ceva mancare si sotul a avut chef de iesit la cazinou. Am plecat la Mystic (unde e locul nostru de suflet - acolo am iesit in prima noastra vacanta impreuna, aveam 18 ani). Am trecut pe langa bed and breakfastul care ne-a gazduit prima oara si ne-a pocnit nitica melacolie cind am realizat ca amandoi copiii nostri sint mai mari acum de cit cind eram noi atunci :) :) 

 

Am jucat cei $40 "obligatori" (eu $20, sotul $20) - sotul i-a pierdut, eu am castigat $150 asa ca mi-am luat banii si am iesit de acolo val-vartej. Ne-am dus sa ne plimbam in orasel, am trecut pe langa Mystic Pizza unde era o coada imensa (pentru fanii  lui Julia Roberts, asta e locatia filmului "Mystic Pizza"). Am batut tot oraselul, am vazut cum se ridica podul sa treaca vasele cu panze, am iesit la dinner si apoi am plecat catre casa. 

 

Ieri am iesit la dim-sum cu pruncul mic (dupa ce ne-am facut masaj tot la chinezi). Am fugarit carucioarele umplute cu de toate vreo 2 ore si cu burta plina ne-am mai plimbat putin prin Chinatown. Am dus copilul acasa si pe seara am iesit din nou la plaja dar de data asta ne-am dus la alta plaja din sat - o plaja mititica de tot, un soi de golfulet nascut din golful mai mare. Am gasit o apa calda, calda, calda si nu am mai iesit din apa pana a apus soarele. Barbatul mi-a zis ca poate am fost o ratza in viata anterioara...mi-a luat o juma de ora sa il conving sa intre in apa (nu ii place ca aici sint pietre pe fundul apei cam vreo 5m pina intri mai adanc). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Fleur, aici sunt câteva impresii despre Fluturii Irinei Binder, am scris și eu părerea mea [fri] (poate n-ai luat Fluturi, că am văzut că are mai multe romane).

 

Daniela, m-a lovit melancolia citind (nu despre Fluturi!) despre cum dezbateam noi cartile acum cativa ani. Citeam cu mult mai mult decat acum - ultima carte tiparita am citit-o in concediul din mai  [fri]  [fri] si parca eram mai articulata, puteam sa exprim mai bine ce gandeam. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...