Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

Monica, La mulți ani Andreei!  [flo2]

 

Referitor la numele orașului croat, are doua nume oficiale. Al doilea e Pola. :)

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Pula,_Croația

Asta Pt ca pe lângă croata, limba italiana e și ea oficială. Toate indicatoarele sunt in ambele limbi, pe strada am auzit vb italiana, la restaurant ne întrebau in croata și italiana pana sa spunem ca preferam engleza :). 

 

Însă pe suveniruri, e folosit numai numele croat al orașului, spre deliciul meu și al Vivianei!  [:)]

Deci in vorbire, te scoti cu varianta in italiana :))

 

Merci pt urari! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Deci in vorbire, te scoti cu varianta in italiana :)) Merci pt urari! [pup]

 

Cand eram in acel oraș, in concediu, eu foloseam varianta croata a numelui, al meu se încăpățâna sa ma corecteze de fiecare data cu varianta italiana :). 

 

Silvi, mersi mult! Aseară am sperat sa câștig iar, a fost tema capitale din lume, dar am greșit la o întrebare și am ieșit :(. 

La job e la fel, mai rău chiar. De la 1 oct pleacă încă doua colege, vom fi 5 mai putini, nimeni care le înlocuiește. 

Eu acum trebuie sa nu ma stresez (da, e cumplit de greu), sa încerc sa iau câte o chestie pe rând, sa ma concentrez la un singur lucru, ceea e și mai greu. Pt ca jobul  meu e de așa natura încât e aproape imposibil sa fac asta. Dar încerc...

 

Sanatate multă! Și pe al meu îl doare spatele de vreo doua săptămâni, nu vrea sa  treacă. A făcut efort când am transportat calul Silviei la concurs, când am legat transportul de mașina. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana la multi ani Juliei! Cu intarziere, ca nu am mai intrat pe forum. Pe 11 iulie a fost ziua ei? Odata cu Andreea, la diferenta de cativa ani [:)]

 

Multumesc. Jules e pe 10.

 

La multi ani pentru Andreea! Sa aiba noroc si sa fie fericita! [artif] (nu mai stiu daca am urat si atunci)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Eu sunt intepenita de mijloc si deabia ma misc. In rest nimic nou. Fetele sunt cu dna T si fac teme de vacanta.  C si-a facut permis la biblioteca si nu stiu cum s-a intamplat dar are un ritm ametitor, la 2-3 zile ia alta carte. Sper sa o tina! 

 

 

Sper sa te deztepenesti repede. [flo]

 

Spor la citit Crinei!

 

Mi-am facut si eu permis de bibi aici si imi da asa o stare de bine cand ma duc si ma plimb printre rafturi si ma tenteaza o multime de carti.

Patriciei nu i-am facut, cititul in engleza e inca o problema ptr ea. La clasa citeste mai bine, acasa insa citeste greu si cred ca este si ptr ca sunt eu langa ea. Nu stiu cum sa fac sa o ajut. :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi zilele astea au fost aglomerate.

 

Ieri am avut party, unde m-am trezit cu 24 de copii la masa (din 17 invitati).  [batcap] Pe invitatii am scris ca primim cu drag fratii/ surorile dar numai 2 mamici au confirmat. Noroc ca am comandat suficienta pizza, ca stiam de anul trecut ca se mananca bine. La tort a trebuit sa fiu mai inventiva, dar a ajuns ptr toti. Copiii s-au distrat, parintii au avut 2 ore de relache, toata lumea fericita. Ce m-a enervat a fost ca un baiat care avea intoleranta la gluten acum 3 ani, acum nu mai are! Adica, mai precis ma enerveaza faptul ca eu am cumparat separat tort fara gluten si pizza fara gluten si copilul nu are boala celiaca, doar maica-sa il trecuse pe dieta fara gluten si acum nu mai e. 

 

Fug la tren, mai scriu later

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, indirect cu oameni, mai mult cu eprubete și aparate. Dar in spatele fiecăreia e un om posibil bolnav. Care așteaptă rezultatele noastre, de la medic. Și ceea ce ajunge la ei, trebuie sa fie corect. Din păcate se întâmpla sa și greșim, rar, dar se întâmpla. Sunt foarte multe lucruri la care trebuie sa fim atenți, foarte multe. Lucrul sub stres și cu personal puțin nu e deloc de dorit, Pt siguranța pacientului. 

 

Acum e vacanța, lumea e in concediu, avem tineri studenți care lucrează. Mereu vin sa întrebe, e foarte bine ca o fac, dar Pt ca noi restul suntem putini, e greu și cu asta. Ești mereu intrerupt din ce faci, uneori sunt nevoita sa spun sa aștepte, înainte nu făceam.

Când vine înapoi din concediu colega care e cu sindicatul, voi insista sa facă o analiza de risc. Pt ca situația in care lucram nu este normala. Trebuie cineva sa se ia cu mâinile de cap și sa facă ceva. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...