Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

In contrast, aseară când am venit de la restaurant, am trecut pe lângă un cort al Bisericii Suedeze, așa se numesc bisericile aici, Svenska Kyrkan. In cort e cineva, un voluntar, zi și noapte. La intrare scrie ca oricine are nevoie de un pahar cu apa rece, de cineva cu care sa vorbească, sau doar de o prezenta umană câteva minute sau o vreme mai lunga, e binevenit. Atât de puțin, dar atât de uman. Mi-au dat lacrimile.
[flo2]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

Aseara am mers la concert Classical Extravaganza, parte din concertele de vara (Proms) de aici. A fost tare frumos, dar m-am ofticat pe mine ca nu imi aminteam arii cunoscute. [batcap]

 

Inainte de concert am mers la o gelaterie foarte faina si m-am delectat cu o inghetata superba. Deci, o seara faina pe toate planurile.

 

Am o intrebare ptr voi: cine si cum decide cati interpreti sa foloseasca din fiecare instrument necesar? Daca e concert ptr viara, violoncel, trompeta si tobe (la nimereala) cate viori. cate violoncele etc  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare nebunie curata... adica ditamai rectorul... te astepti la ceva inteligenta si putina decenta... Dar de unde l-or fi adunat si pe asta...

Nu pot sa va povestesc in scris, ca as scrie un roman, dar am avut o experienta la fel de nebuloasa, zilele trecute, la un botez, cu popa de la Sf. Spiridon cel Nou...caruia i se puse pata pe nas care veni in sandale le botez si care nu spunea suficient de tare ca se leapada de satana...A fost tragicomedie... l-a bruscat pe nas, a aruncat cu biblia si crucea, a urlat la lume, a dat afara o dominta ce mesteca guma si a plecat urland in altar, amenintand ca nu mai iese pana nu isi cere nasul scuze... Isi ceru omu'... ca ce sa faci, cu copilul, cu invitatii, etc.. Si o luara de la capat cu lepadatul de satana.. Si asta e mana dreapta a "preafericitului"...

 

Da, da, multi nebuni printre popii astia (ortodocsi...nu stiu cum o fi la altii, nu pot sa ma pronunt). Am fost si eu la o cununie, unde popa, jumatate din  slujba nu a facut altceva decat sa ii ameninte pe miri ca dupa ce vor avea  copil, daca nu-l vor aduce in fiecare duminica la impartasit, va fi vai si-amar de copil si de ei.

Si dupa, a inceput sa certe de fapt toti nuntasii din biserica...stie el ca multi dintre ei nu-si aduc copiii la biserica si nu merg nici ei si sunt niste pacatosi...etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am o intrebare ptr voi: cine si cum decide cati interpreti sa foloseasca din fiecare instrument necesar? Daca e concert ptr viara, violoncel, trompeta si tobe (la nimereala) cate viori. cate violoncele etc  

 

 compozitorul. scrie in partitura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua tuturor

 

am avut azi o prezentare pentru o firma partenera din Irak, care a adus un grup de medici in vizita la noi. cand sa intru in sala de conferinte, grabita sa instalez laptop si sa fac teste cu un film.... nu vad o treapta. si cad pe ea.. am un genunchi julit de mocheta .... ca in filmele cu prosti :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, aici in general popii și femeile popi (da, e acceptat in religia Luterană la suedezi) sunt foarte Ok. Nu sunt credincioasa și nu merg la biserica dar știu din povesti. Probabil știi ca aici e legiferată căsătoria între parteneri de același sex, acceptata inclusiv de către biserica. Sunt preoți de ambele sexe căsătoriți cu partener de același sex. Aici in biserica, e umanitate. Dacă sunt excepții, ele sunt numai ca sa confirme regula. 

 

Dupa ce am văzut cum e religia aici, mai ca îmi vine și mie sa o adopt. :) 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, Rox....trece julitura.Success la prezentare!!!

 

Eu azi am Town Hall la servici pe care l-am organizat in totalitate si il prezint pe jumatate - diseara colapsez, abia astept sa treaca. E cumplit sa alergi dupa prezentarile altora, nimeni nu vrea sa foloseasca template-ul trimis (sa fie uniforma prezentarea) si reformatarea m-a ucis. Am 94 de invitati, 60 in birou (restul pe Skype) - 2 ore prezentarea, debutam cu pranz. Sper sa nu imi adoarma lumea cu burta plina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, pup sa treaca julitura, bafta la prezentare! 

Antmil, succes !! O sa iasa perfect (si da, ai sanse sa vorbesti singura in timp ce auditoriul isi face siesta :)  ).

 

Mihaela, ce mai face Diana? Cum e in Cipru ? 

 

La noi ploua si sunt max. 20 de grade de 3 zile. As vrea sa mergem cu  cortul in weekend, dar vremea nu se anunta prea prietenoasa. Am vaccinat astazi copiii (un rapel la anti-tetanos, difterie si pertusis) si am intrebat de vaccinul anti-HPV pt Bianca. A promis medicul de familie ca face comanda sa primim doza gratis. Sper sa fie pe stoc. 

Am clenciuri cu soacra pe tema asta, ea fiind convinsa ca vaccinul asta da infertilitate la femei, ca a citit ea pe net ...  

 

Mama a facut ieri a 4-a perfuzie de chimio. e slabita, si-a pierdut din mobilitate, dar nu ii este rau, e destul de ok. Noi suntem in grafic. Eu astept cu disperare concediul , m-am saturat de munca, de invatat de .... tot. Vreau sa zac (am ajuns sa il inteleg pe Rares care in primele doua saptamani de vacanta a stat ore intregi in pat, cu ochii in tv sau in telefon, fara sa faca absolut nimic).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...