Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laura, ce frumos desenează Bianca!  [flo2]

 

Ioana, după 48 dar nah, e bine și așa :)). 

A venit ața de tricotat, merg sa o scot. 

 

M-a sunat și șefa (cea interimara, o colega de-a mea care îmi e tare draga, și eu ei) sa ma întrebe cum ma simt, i-am spus ca așa am simțit dimineața ca vreau sa stau azi acasa, ca a fost foarte stresant ieri și ca am nevoie de o zi pauza. 

 

Ascult acum o carte cum sa îti manageriezi stresul, o parte de lucruri le știu deja, mai ales cum funcționează creierul dar și de ce reactionez așa cum reactionez in anumite situații. Însă am aflat și lucruri noi, cum funcționează mindfulness și meditația. Azi dimineața am făcut iar o tura de meditație/mindfulness și iar am ațipit :)). E invariabil! Dar in același timp foarte plăcut. 

 

Afara e tare cald, m-am retras in casa, e răcoare. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, sincer, ma socheaza diferenta de abordare in societatea suedeza. Eu nu stiu daca cineva in Romania ar indrazi sa sune la serviciu sa spuna ca e cam obosit si stresat si nu se simte ok sa mearga la munca si sa mai si primeasca o mangaiere pe cap si zi libera. La ce vad eu in jurul meu  (si angajati la stat si la privat) doar daca sunt f f f bolnavi sau au o problema grava cer o zi libera si in cele mai multe cazuri li se scade din zilele de concediu de odihna. Sefilor romani li se falfaie ca esti tu stresat si obosit... e problema ta, ti-o rezolvi pe timpul si pe banii tai , acasa. Cred ca e super sa simti sustinerea sefilor si colegilor in astfel de situatii. 

 

exista un nr maxim de zile pe care poti sa ti le iei liber doar sunand ca nu te simti ok ? Sunt platite zilele astea, sau sunt fara plata? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, sincer, ma socheaza diferenta de abordare in societatea suedeza. Eu nu stiu daca cineva in Romania ar indrazi sa sune la serviciu sa spuna ca e cam obosit si stresat si nu se simte ok sa mearga la munca si sa mai si primeasca o mangaiere pe cap si zi libera. La ce vad eu in jurul meu  (si angajati la stat si la privat) doar daca sunt f f f bolnavi sau au o problema grava cer o zi libera si in cele mai multe cazuri li se scade din zilele de concediu de odihna. Sefilor romani li se falfaie ca esti tu stresat si obosit... e problema ta, ti-o rezolvi pe timpul si pe banii tai , acasa. Cred ca e super sa simti sustinerea sefilor si colegilor in astfel de situatii. 

 

exista un nr maxim de zile pe care poti sa ti le iei liber doar sunand ca nu te simti ok ? Sunt platite zilele astea, sau sunt fara plata? 

 

Laura, in Norvegia, prietena mea cand avea cabinet medical, a luat o amenda colosala pentru ca asistenta mai avea de facut ceva care i-a luat 15 min. peste program. Prietena mea nu i-a cerut sa stea.. Asistenta a stat si a facut reclamatie apoi.

Aceasta abordare in general a individului in societate ne diferentiaza de tarile dezvoltate. Pe mine nu ma mira ce povesteste Mihaela, ci doar imi confirma convingerile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, si ma mai face sa ma intreb inca o data de ce mai sunt in tara asta. Sa ma intreb, desi am raspunsul. Al meu nu vrea. Nasii mei (47 ani cu 1 copil de 12 ani) au parasit azi tara.  Mai au 2 copii studenti in Viena. Dar ei s-au carat in Germania. Se poate si la varste inaintate, doar sa vrei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e liber, e medical. Am voie sa îmi iau maxim 7 zile de concediu medical legate, înainte sa primesc medical de la un medic. E foarte complicat aici cu concediul medical, intra automat asigurările și sunt foarte stricți, uneori nu accepta concediul dat de medic și atunci stai fără salar acasa. Eu am avut o singura data medical de la medic, anul trecut in toamna când am avut inflamația aceea acută a tiroidei. 

La orice răceala am stat acasa 7 zile, fără medical de la medic. Doar suni și spui ca ești bolnav, stai acasa. 

 

Lumea la serviciu știe cu ce ma confrunt. Am fost și am vb cu șeful care a plecat, era și sefa interimara acolo. Ei au avut inițiativa cu psihologul la care am fost săptămâna trecută, trebuia și șefa sa fie prezenta primele 15 min, dar a avut concediu. 

Ea m-a sunat și ca sa vadă dacă e nevoie sa organizeze la job ziua de mâine in caz in care nu merg. Dar m-a și laudat ca am lucrat bine și eficient ieri, a văzut ca a fost mult. 

 

Chestia e ca dacă nu stau acasa azi, e posibil sa fiu mai rău, sa îmi scrie medicul concediu medical Pt stres și sa stau acasa 2-3 luni. Avem deja doua colege in situația asta. Nu vor sa ma piardă și pe mine. 

 

roli, noi stam peste program, când e musai, câte 10-15 min. Dar timpul adunat ca stam peste program se cumulează (avem card cu care ne înregistram când intram la job,m și când ieșim. orice minut sau secunda in plus se înregistrează și se cumulează, apoi îți iei liber orele alea când vrei. Eu cred ca am vreo 3 ore adunate, pot sa îmi iau ziua asta liberă și sa recuperez apoi orele diferența din minutele adunate ulterior. 

 

Dar angajatorul soțului meu a primit amenda anul trecut, Pt ca avea prea multe ore adunate lucrate peste program și nu își luase liber. El nu reclamase, dar se fac controale. Așa ca a fost obligat atunci sa își ia mai multe săptămâni libere, și toată perioada aceea, au fost vreo 3-4 luni, nu a mai primit gărzi, ca sa nu mai adune timp extra. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, zilele astea, maxim 7 zile lucrătoare, deci o săptămâna și 2 zile, sunt plătite de firma angajatoare, nu de asigurări. 80% din salar. 

 

Exista situația când poți rămâne fără plata, când asigurările resping concediul medical scris de medic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

A, si ma mai face sa ma intreb inca o data de ce mai sunt in tara asta. Sa ma intreb, desi am raspunsul. Al meu nu vrea. Nasii mei (47 ani cu 1 copil de 12 ani) au parasit azi tara. Mai au 2 copii studenti in Viena. Dar ei s-au carat in Germania. Se poate si la varste inaintate, doar sa vrei!

 

Doctorita pediatra a Dianei a emigrat in suedia acum 6-7 ani, avea 52 de ani atunci. Printr-o firma așa cum a venit soțul meu. E foarte Ok, se simte minunat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...