Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutari din Medias.

 

Am petrecut o seara minunata cu pinguini dragi  [pk] si da, am plecat aproape de miezul noptii spre casa.. si la 5am ne-am trezit...inainte de 12 eram deja aici.

Marco ne-a facut poze, poate pune unul din pinguini cateva aici, eu de pe telefon ma descurc greu.

 

Maine plecam la Viseu de Sus, dar intai trecem prin satul in care imi petreceam vacantele in copilarie, la matusa mamei mele (e la 30min de Medias, acolo e inmormantata bunica mea, mama mamei).

 

Weekend fain sa aveti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut poze cu intalnirea pinguinilor, cred ca v ati distrat pe cinste si va invidiez.

 

Noi suntem acum in trenurile patriei, jalnic cfr- ul, absolut jalnic. Mizerie la cl. 1, de fapt nici nu stiu de ce i mai spune cl.1, mizeria e uniforma peste tot. Si oamenii, of, of...( unii, bineinteles). In statii mari fumeaza in usa vagonului, apoi tipa sa inchidem toate geamurile, ca e curent, faimosul curent romanesc. Un domn in maieu, coleg de vagon. In celalalt capat al vagonului, un cuplu de rromi se cearta zgomotos, calatoresc " cu nashul" si stau pe jos pe hol, cu un sugar in brate si un copilas de un an, blond si frumos ca un ingeras, care doarme, pe jos, evident. 

Hai sa nu va mai plictisesc, pentru mine e halucinant, desi tin minte bine cum se calatorea la noi cu trenul. Anul trecut am calatorit civilizat, anul asta nu stiu ce se intampla de e o degradare totala.

 

In rest, am petrecut frumusel la mare, baiatul si cu mine. Am stat la un hotel de 2 stele in conditii foarte bune, totul renovat si o curatenie ireprosabila. Apa marii calda, cu multe alge si alte mizerii pe care am evitat sa le privesc mai de aproape, plaja curata dar full, umbrela lipita de umbrela, distractii multe si scumpe, statiunea murdara pentru ca, nu i asa,  " omul sfinteste locul". Per total, un sejur nostalgic reusit. 

Nu prevad sa revad litoralul romanesc prea curand insa...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu dorm in tren, scriu.

 

Despre stress, situatia in Ca e cam ca in Elvetia, burn out ul e boala profesionala recunoscuta. Numarul zilelor libere acordate depinde de sindicat. La noi in invatamant poti lipsi 3 zile consecutive fara hartie de la medic, in continuare trebuie adeverinta medicala. Avem 9 zile de" maladie" pe an scolar, platite la 100%. Apoi se platesc un anumit procent, initial de angajator, apoi de asigurari. Daca nu iti iei cele 9 zile in totalitate, zilele neluate ti se platesc la sfarsitul anului scolar. 

Este si un numar de zile libere ce se pot acorda pt ingrijirea apartinatorilor bolnavi, obligatii familiale, urgente si cazuri de forta majora.  Cat si pentru " probleme personale" ce nu trebuiesc precizate, dar la care directorul poate spune da sau nu. Cam asta.

Eu am primit, de exemplu, cam jumatate dintr un salar lunar la sf. anului pentru zile medicale neluate, nu stiu exact cum se calculeaza, mi s a parut cam mare suma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre plecarea la varste "inaintate". Sigur este posibila. Eu am plecat la 35, cunosc familii in care adultii aveau 40+ cand au venit. Este ok atat timp cat sunt activi si adaptabili si se integreaza relativ rapid pe piata muncii si in societate.

Situatia celor in varsta cu adevarat, pensionari, este complet diferita. Ei vin esentialmente la copii sa ii ajute, alte motivatii la pensionarii romani nu am intalnit. Nu se emigreaza la 70+.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam 36 de ani când am emigrat, al meu soț 41. Eu am mai făcut o facultate aici, cu naveta săptămânală cu vaporul și autobuzul, când aveam 40 de ani. Cred ca și acum, la 48 de ani as emigra, din Ro. Eu mi-am dorit tare mult sa plec, al meu la fel. 

 

Ah, despre zilele de îngrijire a copilului, pana împlinește 7 ani, nu mai zic. Și despre cum poți lucra 50% in perioada asta, ba mama ba tata, cum își împart mama și tatăl perioada pana la un an, jumi-juma, cu bani de la casa de părinți (nu știu cum sa traduc altfel, tine de asigurare). E complicat dar foarte Ok Pt copil și părinți, mulți își iau perioada aceea de stat cu copilul, vara, au câte 3 luni de concediu. Asta pana împlinește copilul 7 ani. Noi din păcate nu am profitat, dar al meu a primit bani in locul zilelor libere. Eu când am început sa lucrez ca angajat permanent, avea Silvia 10 ani, pierdusem anii aceia, primii 7. Oricum ar fi fost 3, Silvia avea 4 ani când am emigrant. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e simplu: avem mai nimic. Zile de stat cu copilul: zero. Poate, dacă ai noroc, firme particulare acorda ceva zile libere (fără plata, bineînțeles). 

 

Stresat? Fa bine sa te aduni!!! 

 

Da, na...spirit aventurier americănesc. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e simplu: avem mai nimic. Zile de stat cu copilul: zero. Poate, dacă ai noroc, firme particulare acorda ceva zile libere (fără plata, bineînțeles). 

 

Stresat? Fa bine sa te aduni!!! 

 

Da, na...spirit aventurier americănesc. 

 Sora mea, in privat, a avut 1 luna inainte si 7 zile dupa, platite. Apoi si-a luat fara plata si niste zile de concediu. Dar  nu mai mult de 2 luni. Si la  job avea pauze de breast feed.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! 

 

Azi e cald, dar bate vântul și e Ok, la umbra e plăcut. 

 

Seara avem un party, asistenta lui ovi împlinește 40 de ani de căsnicie (avea 20 de ani când s-a măritat!) și suntem invitați. Are 70 de persoane care au acceptat invitația, party-ul e la ei acasa, in curte, in cort. Va fi muzica live, vom mânca și bea, vom povesti. O sa fiu terminată după asta dar vin acasa și dorm. Mâine am schimbat tura, trebuia sa lucrez de la 7, dar merg de la 14. 

 

Aseara am fost la prietena mea sa ii ud florile, cât e plecată in Ro, ea locuiește in orașul vechi. E atât de plin de turiști, atât de plin! 

 

Marti aștept niște prieteni, de fapt pe ea am cunoscut-o aici pe DC, dar nu ne-am întâlnit niciodată. Sunt in suedia in concediu și marți ajung in Visby, stau doua zile pe gotland. Au fugit de canicula și n-au scăpat de ea :). Măcar au vreme buna de baie, pe unde sunt acum. Marți se răcește deja, va și ploua. 

 

Sambata frumoasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sora mea, in privat, a avut 1 luna inainte si 7 zile dupa, platite. Apoi si-a luat fara plata si niste zile de concediu. Dar nu mai mult de 2 luni. Si la job avea pauze de breast feed.

 

Mai sint excepții ... mai sint și ceva firme care dau mai mult: rarități. De cele mai multe ori este considerat “disability”, nu maternal leave.

 

Exista Family Medical Leave Act la nivel federal (companii cu mai mult de 50 de angajați) care te lasă sa îți iei fără plata. Anevoios și firmele comentează dacă iei prea mult. Acest FMLA se aplica și dacă ai părinți sau copii bolnavi grav (cancer, dizabilități grave, etc). Ai un număr de zile pe an și trebuie reînnoit și aprobat in fiecare an. Ai voie sa îți iei pauze de alăptat in putine locuri. Încet, încet, s-au mai făcut progrese...nici vorba sa fie la nivel european.

 

La nivel federal e zero, la nivel statal e zero (edit sa adaug ca exista in CA, RI, NJ protecția serviciului, dar tot fără plata). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...