Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neatza! 

 

Am fost aseară la o petrecere superba! M-am îndrăgostit de domeniul unde locuiește familia, e un gård, o veche ferma reamenajată, cu casa principala la care se ajunge de pe drum, pe o alee pietruita, cu pomi pe lateralele aleii. Sunt 5 case pe domeniu, in cea mare locuiește fata lor cu cei doi copii, intr-una din casele laterale locuiesc ei, cei la care am fost la aniversare, iar in celelalte trei case locuiesc chiriași. Cele trei sunt puțin mai departe de casa principala, au intrare separată de pe aleea principala. Departe de drum, fără vecini, o curte mare, cu grădina de flori, pomi fructiferi, seara cu lumini care se aprind intr-un nuc mare, cu mese și scaune dedesubt, foarte idilic. Totul au renovat ei, au făcut și o piscina (pentru aia eu as da orice!) 

 

Gazdele au fost minunate, au avut tips-promenad Înainte sa ne așezăm la masa, cu 10 întrebări despre ei doi, apoi el ne-a povestit despre viața lor, in răspunsurile la întrebări. 

La mese am stat aranjați de ei, dar a fost foarte Ok, am stat cu colegul lui Ovi și cu soția lui, tot medic, pe care ii cunosc din prima zi când am ajuns pe insula și nu știam o boaba suedeza :). Plus trei colegi de ai gazdei, jurnaliști. Am fost o combinatie interesantă :). 

 

Mancarea, oh mâncarea...miel întreg făcut la protap, atât de gustos! Desert a fost panacotta cu șofran ornata cu zmeura proaspăt. Dar cel mai mișto a fost formația, o trupa de vârsta gazdelor, au cântat muzica rock din vremea lor care nu e departe de vremea noastră :). Am dansat, am cântat cu ei, cu toții, a fost extraordinar. Am plecat când trupa și-a terminat programul, la 1 noaptea! 

 

Acum beau cafeaua pe terasa, e foarte cald. Am carne in cuptor, peste o ora plec la munca. Mi-e ciuda, as fi vrut sa merg la mare, dar o sa fac mâine, va fi la fel de cald. De marți se răcește. 

 

Duminica frumoasa! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din Viseu, ne-am intors de 2 ore de la Mocanita  [pk] alor mei le-a placut tare mult, zona e superba, aer curat, totul verde..parca ai fi intr-o alta tara.

 

Mai devreme a batut rau vantul, de le-a zburat gazdelor 2 jardiniere de pe balconul de la et.1, care au aterizat la parter..camerele de sus sunt inca libere, asa ca am tras toate jardinierele langa perete..au si 2 catelusi plus mama si 2 pisici...mai devreme i-am hranit...diseara mergem la cina in oras, il sarbatorim pe tata (a implinit 70 de ani)...mergem mereu la acelasi restaurant, asta de 3 ani...au un mujdei de usturoi delicios, Marco a mancat ieri cu lipie si cu cartofi aurii, iar eu cu cartofi pai  [:D] azi vrea tot lipie cu mujdei, eu sa vad...da tot ceva care merge cu usturoi.

 

Maine plecam la Sapanta, marti la Satu Mare.

 

Mandra e ok, ieri a iesit la plimbare cu Sheela, cu hamul  [cupisi]

 

O seara faina sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu lucrez partime  si am pe an 24 de ore platit pt medical. In rest imi iau fara plata cat vreau si cand vreau. 

Sotul in schimb are 15 zile de vacanta si vreo 6 medical. la fel fara plata isi ia  la nevoie.

La el in domeniu e f stresant, lucreaza mult , intens, f multa raspundere. Nu doarme noaptea din cauza stresului. Sunt f multe probleme last servici, nu are incredere a zilei de miine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Eu mi-am dorit tare mult sa plec, al meu la fel. 

 

 

Cred ca pt cei ce emgreaza cu familia acest consens este esential. Sigor vor fi hartoape mai mici sau mai mari si daca mai este si unul dintre parteneri mai contra, s-a cam rupt filmul. La noi a fost consens dar serviciul lui B a fost cel care a facilitat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Sora mea, in privat, a avut 1 luna inainte si 7 zile dupa, platite. Apoi si-a luat fara plata si niste zile de concediu. Dar  nu mai mult de 2 luni. Si la  job avea pauze de breast feed.

 

Asta cu maternalul care uite-l, nu e mi se pare aproape inuman, atat pentru mama cat si ptr bebe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

Fleurdelise, ma bucur ca v-ati distrat pe litoral. Cu biletele de avion, no comment.

 

Miha, ma bucur ca v-ati distrat la aniversare. 40 de ani impreuna! Si ideea cu ferma cu case separate mi se pare foarte faina.

 

Ella, distractie placuta in continuare. Mi-ai facut pofta de niste cartofi la tava cu mujdei [pofticios].

 

Noi am mers vineri la concertul simfonic cu muzica din filme/ muzicaluri. B a recunoscut Piratii din Caraibe, Bohemian Rhapsody (pe care eu am confundat-o la inceput cu Love of my life) si inca una. Eu am bifat Star Wars, Over the Rainbow, toate bucatile din Harry Potter si mai ceva. Nici unul nu ne-am amintit melodia de la Superman decat dupa concert. [batcap] La un moment dat tanti care a cantat Over the rainbow - cam lalait si pretios, dupa parerea mea - a mai cantat ceva siropos si B a zis: asta sigur canta si Let it go. Si a cantat, bineinteles. Dupa concert am mers la resto corean si apoi la o gelaterie. Dezmat!

 

Sambata si ieri am varuit un stalp afara la intrare, baia mica de jos si cea de la dormitorul nostru. Au iesit cam inchise baile, asa ca o sa cumpar niste oglinzi mari sa pun pe acolo. Mai avem de facut plintele albe, a incercat B la baia noastra si s-a dezlipit banda protectoare cu var cu tot.... Mai de facut si ceva corecturi pe ici pe colo.

 

Printre picaturi am stat in foisor in gradina si seara ne-am uitat la filme. Aseara era un episod din Elementary filmat in Londra si ne-am amuzat copios: pe langa ca toti britanicii din episod vorbeau cu accent americanesc, au pus NSY undeva intre London Bridge si Tower Bridge, 221b e intre niste cladiri imense, care par mai degraba din New York si este super spatios - s-ar vinde cu cateva milioane bune. Acu, in apararea producatorilior, probabil nu au avut aprobare sa filmeze NSY (nici pe afara) iar 221b adevarat e muzeu, asa ca s-au adaptat. 

 

Azi la munca si diseara in tren spre Liverpool. Penultima vizita de anul asta. 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor mame, vreau si eu un sfat... Azi am suparat unul din copii, rau de tot. Se pregatea sa plece la un loc de sarit in cap, de la 9m (un lac intr-o fosta cariera de piatra), si m-am opus categoric. A dat cu pumnul in masa, a zis ca sunt mama ne-cool, ca toti prietenii se duc, (se ducea si fara fra-su). Nici nu a vrut sa mai manance. Acu' e suparat in camera lui...

Voi l-ati fi lasat???? Cum sa fi procedat?

Pana una alata, ma duc sa vad daca niste clatite ii iau supararea...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...