Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

Nu, Anja, nu as fi lasat-o pe  fii-mea. No way! Ai procedat foarte corect.

E destul de periculos, char daca de obicei nu se intampla  nimic.

Nu stiu daca ati sarit vreodata de la 9 metri, dar daca nu stii sa o faci cat de cat corect impactul cu apa e nashpa. E ca si cand te-ai da cu capul de asfalt.

O stiu pe pielea mea. Am avut dureri de cap 1 saptamana  dupa aia.

 

 

Supararea o sa-i treaca si o sa inteleaga ca are tot timpul din lume sa faca asta. Dar acum nu e momentul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miha...adolescentii oricum la un moment dat ascund (uite te-ai dat de exemplu). Deci chiar daca interzici sau chiar daca esti permisiv, adolescentii la un moment dat tot hotarasc ei pe moment unele lucruri. Insa, strict in opinia mea, este perfect in regula ca adolescentii sa stie ca ai niste limite, ca exista niste reguli, ca exista consecinte, si ca totusi parerea ta conteaza.

 

Eu vad valoare in opinia mea de parinte - adica daca ii spun ca e periculos si discutam de ce, eu as avea pretentia ca ceva-ceva sa se "prinda". Clar, nu poti fi pe urmele lor 24/7 si nu ii poti urmari. Si da, la anumite varste exista si interdictii. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de ex nu pot uita ca maica-mea nu m-a lăsat in tabăra de parașutism, in timp ce alți părinți, care erau mai severi, si-au lăsat copiii. Prietena mea cea mai buna a mers. 

Sau ca nu m-a lăsat cu cortul, când aveam 17 ani. Pe motivul ca “cine știe ce prostii faceți voi acolo”! 

 

Eu încerc sa nu repet Greșelile astea, deși nu mi-a ieșit mereu :). 

 

Nu știu dacă am răspuns concret la întrebare: Anja, nu as fi lăsat-o pe Silvia sa meargă sa sara in cap de la 9 m. Dar am lăsat-o de multe ori la kalkbrott cu prietenele, a fost de câteva ori când noi eram in concediu, ne scria doar ca merge. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și totuși, niște părinți i-au lăsat pe restul. Sau? Toți au evitat sa spună acasa? 

 

Nu toti parintii au acelasi nivel de toleranta. Si daca unii parintii sint mai permisivi, altii habar nu au, nu inseamna ca alt parinte nu poate decide ce considera ca este adecvat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha...adolescentii oricum la un moment dat ascund (uite te-ai dat de exemplu). Deci chiar daca interzici sau chiar daca esti permisiv, adolescentii la un moment dat tot hotarasc ei pe moment unele lucruri. Insa, strict in opinia mea, este perfect in regula ca adolescentii sa stie ca ai niste limite, ca exista niste reguli, ca exista consecinte, si ca totusi parerea ta conteaza. Eu vad valoare in opinia mea de parinte - adica daca ii spun ca e periculos si discutam de ce, eu as avea pretentia ca ceva-ceva sa se "prinda". Clar, nu poti fi pe urmele lor 24/7 si nu ii poti urmari. Si da, la anumite varste exista si interdictii.

 

Perfect de acord cu tine, nici nu am susținut altceva. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de ex nu pot uita ca maica-mea nu m-a lăsat in tabăra de parașutism, in timp ce alți părinți, care erau mai severi, si-au lăsat copiii. Prietena mea cea mai buna a mers. 

Sau ca nu m-a lăsat cu cortul, când aveam 17 ani. Pe motivul ca “cine știe ce prostii faceți voi acolo”! 

 

 

 

Indiferent de gradul de permisivitate (??), nemultumiri la adolescenta tot exista. Cred ca toti avem puse deoparte amintiri cind parintii nu ne-au lasat sa facem ceva. Fiecare parinte actioneaza cu datele pe care le are in acel moment, plus "bagajul" aferent - vorbesc de oameni normali, nu situatii exceptionale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am pus pe citit despre cliff diving - 9m e tare mult:

 

Cliff diving puts tremendous stresses on your body. If you jump from 20 feet (6 meters) above the water, you'll hit the water at 25 mph (40 kph) -- the impact is strong enough to compress your spine, break bones or give you a concussion [source: Glen Canyon Natural History Association]. But that's only if you enter feet-first in a straight, vertical line -- a horizontal, or "pancake," landing is like hitting concrete. Halving the height of the jump to 10 feet (3 meters), as mentioned earlier, reduces your speed of impact to 17 mph (27 kph), and even cars sustain damage when hit at that speed.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hai, ca i-a mai trecut supararea, discutaram un pic, bineinteles ca sunt cea mai ne-cool mama si exagerata... Miha, da, e kalkbrott, si da, e foarte adanc, si da el zice ca poate, ca nu e periculos...Iti inchipui 10 tineri care cred ca totul e posibil, si cate nebunii...Numai cand ma gandesc imi sta inima in loc. Stiu ca poata sa ma minta, daca vrea...Off, numai mama sa nu fii!
Anja Sunt curioasa daca ceilalti copii au avut permisiunea parintilor....

in caz ca se gindeste data viitoare sa se duca si sa nu iti spuna poate ar trebui sa citeasca ca e periculos sa Sara de la inaltimea aia, si ce se poate intimpla... ce riscuri isi asuma pt 5 min de fun. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...